28 lipca 2021

Szałwia omszona ‘Blue Field’

Podziel się!

Salvia nemorosa ‘Blue Field’
Szałwia omszona ‘Blue Field’

Szałwia omszona pochodzi z terenów Azji zachodniej oraz południa i wschodu Europy. Bylina ta zasiedla zwykle stanowiska nasłonecznione i suche, porasta stepy, przydrożne murawy i nieużytki. Dzięki wysokiej zdrowotności i wytrzymałości na niesprzyjające warunki uprawy roślinę tę coraz częściej spotyka się na miejskich rabatach i kwietnikach, obsadza nią misy i donice, wykorzystuje w zieleni osiedlowej.

‘Blue Field’ to warta uwagi odmiana o fioletowych kwiatach, wyhodowana w Polsce, w firmie Vitroflora. Roślina tworzy kęp szarozielonych, eliptycznych liści o pomarszczonej powierzchni, spośród których szybko wyrastają ulistnione łodygi zwieńczone fioletowo-niebieskimi, wydłużonymi, kłosowatymi kwiatostanami. Kwiaty są drobne, grzbieciste, niebieskie, wsparte od dołu szerokimi, fioletowymi podsadkami. Przed rozwinięciem kwiatów podsadki zachodzą na siebie, podobnie jak łuski u szyszek świerków. Szałwia ta kwitnie od czerwca do lipca, osiąga 0,5 m wysokości, a po ścięciu przekwitniętych kwiatostanów powtarza kwitnienie pod koniec lata. Kwiaty wydzielają przyjemny zapach, wabią liczne owady zapylające.

Roślina jest odporna na mróz, nie wymaga zabezpieczania na zimę. Najlepiej rośnie i kwitnie sadzona na stanowiskach słonecznych. Toleruje większość przeciętnych gleb ogrodowych. Odmiana ‘Blue Field’ swoją premierę miała w ramach Konkursu Roślin Nowości w 2012 r., organizowanego podczas Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie” w Warszawie. Jury konkursu przyznało wówczas wyróżnienie bliźniaczej odmianie, uzyskanej przez tego samego hodowcę - szałwii omszonej ‘Pink Field’ o różowych kwiatach.

Ze względu na swoje walory i wymagania szałwia omszona ‘Blue Field’ nadaje się do uprawy w ogrodach przydomowych, na działkach, w zieleni osiedlowej oraz przestrzeni publicznej – na skwerach, kwietnikach, rabatach. Dobrze komponuje się z innymi bylinami, zwłaszcza trawami, które rozpoczynają wzrost późną wiosną i maskują szałwie swoimi liśćmi po ich przekwitnięciu, gdy już nie są tak atrakcyjne. Szałwia omszona ‘Blue Field’ z daleka przyciąga uwagę sadzona w dużych grupach jednorodnych, tworzących w czasie kwitnienia wyraziste, niebieskie plamy (blue field z j. ang. oznacza niebieskie pole). Roślina pięknie prezentuje się w wielogatunkowych nasadzeniach naturalistycznych, kompozycjach z ziołami, w ogrodach w stylu wiejskim i śródziemnomorskim.