5 sierpnia 2013

Taxus baccata 'Summergold'

Podziel się!
Taxus baccata 'Summergold'
cis pospolity 'Summergold'

Cisy od stuleci były wykorzystywane w sztuce ogrodowej. Te szlachetne, wolno rosnące i długowieczne rośliny doskonale poddają się formowaniu, dlatego w krajach o ostrzejszym klimacie zastąpiły bardziej wymagające bukszpany. Cisy możemy bez obawy dowolnie kształtować, mają bowiem ogromną zdolność do regeneracji i odrastania. Dodatkową zaletą cisów jest tolerancja na zacienienie, jako nieliczne z roślin iglastych mogą rosnąć w cieniu wysokich drzew lub budynków. Cis pospolity to gatunek dziko występującym w Polsce i Europie. Niestety, ze względu na cenne drewno został on niemal doszczętnie wycięty i obecnie jest spotykany jedynie na nielicznych stanowiskach naturalnych objętych ścisłą ochroną. Na szczęście szkółki roślin ozdobnych oferują wiele ciekawych i cennych odmian cisa pospolitego, zróżnicowanych pod względem pokroju, siły wzrostu, barwy igieł, a także wytrzymałości na mróz. Jedną z wartościowszych odmian o krzaczastym pokroju i żółtych igłach jest ‘Summergold’ – roślina polecana zarówno do uprawy w ogrodach przydomowych oraz na terenach zieleni publicznej. Cis ten charakteryzuje się wolnym tempem wzrostu, po 10 latach uprawy osiąga około 1 m wysokości i 1,5 do 2 m szerokości, może zatem być wykorzystywany jako roślina okrywowa. Ma sztywne, wzniesione pędy ukośnie wyrastające ze środka krzewu tworzące szeroką, gęstą i spłaszczoną koronę z gałązkami brzeżnymi delikatnie przewisającymi do dołu. Sierpowate, płaskie i przyjemne w dotyku igły mają 2-3 cm długości i 2-3 mm szerokości, są zielone z szerokim, żółtym marginesem na brzegu. Wiosną i latem igły na młodych przyrostach są prawie całkowicie złocistożółte, starsze igły przyjmują barwę zieloną z lekkim odcieniem żółtego. Niektóre odmiany drzew i krzewów o żółtym ulistnieniu są podatne na uszkodzenia pod wpływem silnego nasłonecznienia w okresie lata, tymczasem igły odmiany ‘Summergold’ są odporne na poparzenie, dlatego krzewy mogą rosnąć w pełnym słońcu. Rośliny sadzone na stanowiskach cienistych są wybarwione mniej intensywnie. 

 
Odmiana ‘Summergold’ została wyselekcjonowana w Holandii w 1968 roku. Roślina jest łatwa w uprawie, aczkolwiek w porównaniu do złocistych odmian cisa pośredniego ma nieco wyższe wymagania wilgotnościowe i jest trochę bardziej wrażliwe na silny mróz. Krzewy najlepiej rosną na glebach zasobnych w składniki pokarmowe, stale umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, głęboko uprawionych, natomiast nie tolerują terenów podmokłych lub okresowo zalewanych. Rośliny należy sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru, zacisznych i ciepłych. We wschodniej części kraju krzewy mogą częściowo przemarzać. Najczęściej uszkodzeniu ulegają igły od strony południowej, dlatego przy mroźnej, bezśnieżnej pogodzie krzewy warto osłonić na zimę siatką cieniującą. Cisy są rzadko atakowane przez szkodniki. Wyjątkiem jest misecznik – szkodnik, który tworzy małe, brązowe miseczki na pędacj i spodniej stronie igieł. Kupując rośliny zawsze należy dokładnie obejrzeć pędy i sprawdzić, czy przypadkiem nie są porażone przez misecznika.
 
Cis pospolity ‘Summergold’ sprawdzi się w ogrodach prywatnych, parkach, zieleni osiedlowej, dużych ogrodach skalnych, na wrzosowiskach i oczywiście na rabatach z roślinami iglastymi, gdzie tworzy wyraźny akcent kolorystyczny.