25 listopada 2014

Taxus ×media 'Farmen'

Podziel się!

Taxus ×media 'Farmen'
cis pośredni 'Farmen'

To rozłożysta i początkowo niska odmiana o szerokim, odwrotnie stożkowatym pokroju, dorastająca po 10 latach uprawy do 1 m wysokości i 1,5-2 m szerokości. Rocznie przyrasta o 10-15 cm. Pędy wyprostowane, sztywne, wznoszą się pod kątem ostrym, równomiernie wyrastają ze środka krzewu na wszystkie strony tworząc w centrum niewielkie zagłębienie. Młode pędy są zielone, starsze pokrywa brązowa kora. Igły podobne jak u gatunku, są płaskie, krótkie, ciemnozielone, mają 2-2,5 cm długości i do 3 mm szerokości, są delikatnie łukowato wygięte, dość nieregularnie ułożone na gałązkach, miękkie w dotyku. Odmiana męska, nie zawiązuje nasion.

Wyhodowana w Danii i wprowadzona do handlu w 1956 roku.

Wymagania uprawowe przeciętne. Krzewy dobrze rosną na glebach stale umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, zasobnych w próchnicę, o pH lekko kwaśnym do obojętnego. Nie lubi gleb suchych ani podmokłych. Roślina tolerancyjna w stosunku do światła, znosi silne zacienienie i może być stosowana pod koronami wysokich drzew. Równie dobrze rośnie w pełnym nasłonecznieniu. Dobrze reaguje na cięcie i ma duże zdolności regeneracyjne. Nadaje się na niskie żywopłoty.

Odmiana polecana do stosowania w zieleni miejskiej i osiedlowej, w parkach, ogrodach przydomowych. Krzewy sadzone w grupach tworzą zwartą okrywę. Nadają się do sadzenia na skarpach, ale z dala od dróg, bo igły są wrażliwe na aerozol solny. Cięte gałązki nadają się do tworzenia świątecznych stroików.