9 marca 2015

Thuja plicata 'Whipcord'

Podziel się!

Thuja plicata 'Whipcord'
żywotnik olbrzymi 'Whipcord'

Wśród żywotników olbrzymich warto zwrócić uwagę na oryginalną odmianę ‘Whipcord’. W przeciwieństwie do gatunku, który w naturze osiąga bardzo duże rozmiary, jest to roślina karłowa o niezwykle oryginalnych gałązkach, nadająca się do uprawy w niewielkich ogródkach przydomowych. Roślina ta została wprowadzona do handlu przez amerykańską szkółkę Iseli, w której wyhodowano wiele popularnych i cennych odmian drzew i krzewów iglastych, między innymi świerk kłujący ‘Iseli Fastigiate’ i ‘Fat Albert’, czy żywotnik zachodni ‘Golden Tuffet’.

Żywotnik olbrzymi ‘Whipcord’ to wolno rosnący, bezprzewodnikowy krzew o kopiastym pokroju i charakterystycznych, sznurowatych pędach, dorastający do 1,5 m wysokości i podobnej szerokości. Nietypowe pędy przypominają gałązki żywotnika zachodniego ‘Filiformis’, ale  są znacznie grubsze i mniej rozgałęzione. Gałązki te są długie, wyrastają ze środka krzewu i od razu łukowato przewieszają się lub zwisają.  Młode pędy są zielone, starsze ciemnozielone, jesienią i zimą brązowe. Liście w postaci mniej lub bardziej przylegających igieł (także łusek) sprawiają, że pędy są szorstkie w dotyku. Krzewy oferowane w sprzedaży są najczęściej szczepione na niewysokiej podkładce i przypominają miniaturową parasolkę. Krzewy szczepione nisko przy ziemi w pierwszych latach uprawy pozostają nieco mniej widoczne wśród innych roślin iglastych, natomiast z wiekiem znacznie zyskują na atrakcyjności, zagęszczają się, wypiętrzają i w końcu stają się jednymi z najciekawszych ogrodowych „iglaków”.

Żywotnik olbrzymi ‘Whipcord’ należy do roślin łatwych w uprawie. Wprawdzie krzewy najlepiej rosną w klimacie umiarkowanym, o łagodnych zimach i chłodnych, wilgotnych latach, ale są odporne na mróz i mogą być uprawiane na terenie niemal całego kraju. W najzimniejszych rejonach krzewy można lekko okryć cieniówką lub agrowłókniną – w ten sposób zabezpieczymy gałązki przez wysychaniem i zmianą koloru na brązowy. Rośliny najlepiej sadzić na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych lub tylko lekko ocienionych. Należy unikać sadzenia na glebach lekkich, piaszczystych lub narażonych na szybkie wysychanie.

Odmiana ‘Whipcord’ to roślina przeznaczona przede wszystkim do uprawy w ogrodach przydomowych, w miejscach wyeksponowanych, na skalnikach i w alpinariach, na rabatach wraz z innymi, wolno rosnącymi roślinami iglastymi. Krzewy bardzo efektownie prezentują się uprawiane w dużych, ozdobnych pojemnikach ustawianych na balkonach i tarasach. Jest to krzew atrakcyjny przez cały rok.