20 czerwca 2011

Tilia cordata 'Greenspire'

Podziel się!

Tilia cordata ‘Greenspire’
 
Lipy należą do roślin długowiecznych, cenionych ze względu na pachnące, miododajne kwiaty oraz miękkie, łatwe w obróbce drewno wykorzystywane w rzeźbiarstwie i snycerstwie. Lipowym drzewom od stuleci przypisywano magiczne właściwości uzdrawiające. Nad pięknem i urokiem lipy rozpisywali się najwięksi polscy poeci i pisarze: Kochanowski, Słowacki, Konopnicka. W czasach współczesnych lipy sadzi się rzadziej, a szkoda, bo są to drzewa rodzime, dobrze przystosowane do naszego klimatu. Tilia cordata ‘Greenspire’ to jedna z cenniejszych odmian amerykańskich wyselekcjonowanych w połowie XX wieku pod kątem przystosowania do uprawy w trudnych warunkach miejskich. Lipa drobnolistna ‘Greenspire’ jest drzewem o średniej wielkości, ale szybkim tempie wzrostu, o regularnej, szerokoowalnej koronie z wyraźnym, prostym przewodnikiem. Drzewo osiąga 15-20 metrów wysokości i 10-12 metrów szerokości. Sercowate liście mają od 6 do 10 cm długości, są ciemnozielone, błyszczące, a jesienią wybarwiają się na żółto. Na przełomie czerwca i lipca drzewa pokrywają się żółto-zielonymi, pachnącymi i miododajnymi kwiatami. Kwiaty zwisają na wiotkiej szypule zrośniętej z języczkowatym liściem podkwiatostanowym. Owocami są drobne orzeszki zawierające zwykle jedno nasionko.
 
Tilia cordata ‘Greenspire’ preferuje gleby żyzne i świeże, ale dobrze radzi sobie także na glebach przeciętnych, na stanowiskach od słonecznych do półcienistych. Odmiana jest w pełni mrozoodporna, tolerancyjna na niekorzystne warunki miejskie, takie jak susza glebowa i zanieczyszczenie powietrza. Jak większość lip doskonale znosi cięcie, strzyżenie lub formowanie. W niektórych szkółkach można kupić egzemplarze prowadzone przy specjalnych stelażach, uformowane w przyciągające uwagę figury geometryczne. Lipy odznaczają się dużą siłą odroślową – nawet po ścięciu drzew z pąków u nasady pnia rozwijają się pędy odroślowe. System korzeniowy lipy drobnolistnej jest mocny i dobrze rozwinięty, dlatego możliwe jest przesadzanie nawet dużych okazów.
 
Tilia cordata ‘Greenspire’ to przede wszystkim doskonałe drzewo alejowe polecane do obsadzania ulic, placów i parków. Głęboki cień lip daje schronienie i miejsce odpoczynku w letnie, upalne dni. Lipy dobrze prezentują się zarówno w ogrodach prowadzonych w stylu klasycznym jak i nieformalnym, szczególnie pięknie prezentuje się i oddają charakteru ogrodom rustykalnym. Sadzone przy domach i w obejściu gospodarstw według tradycji słowiańskich chronią przed uderzeniem pioruna. Są to drzewa ważne w pszczelarstwie, dostarczają nektaru, pyłku i spadzi, z których to powstaje cenny miód, zaś napar z suszonych kwiatów lipy działa przeciwgorączkowo oraz łagodzi kaszel.