18 listopada 2022

Trzcinnik krótkowłosy

Podziel się!

Calamagrostis brachytricha
Trzcinnik krótkowłosy

Jest jednym z niezawodnych gatunków traw polecanych do stosowania w zieleni miejskiej, osiedlowej oraz ogrodach przydomowych, zachwyca jesienią srebrzystymi kwiatostanami. Swoją urodą i delikatnością śmiało konkuruje z najpiękniejszymi trawami, jest przy tym w pełni odporny na mróz i zdrowy.

Trzcinnik krótkowłosy pochodzi z Azji Wschodniej, porastając obrzeża wilgotnych lasów. W porównaniu popularniejszego, często sadzonego w ogrodach krewniaka - trzcinnika ostrokwiatowego jest mniej znanym gatunkiem o bardziej okazałych, srebrzystych kwiatostanach.  W czasie kwitnienia trawa ta dorasta do 1 m wysokości. Liście ma równowąskie, jasnozielone, błyszczące, wyrastają one w zwartych kępach. Źdźbła są wyprostowane, w drugiej połowie lata zwieńczone puszystymi, wiechowatymi kwiatostanami. Kwiatostany są wrzecionowate, mają od 10 do 30 cm długości, w pierwszej fazie kwitnienia, w sierpniu, są purpurowoczerwonawe, w miarę przekwitania stają się srebrzystoszare, zachowując walory ozdobne do późnej jesieni i początku zimy. Szczególnie pięknie wyglądają w jesienne poranki, gdy osadzają się na nich drobne kropelki rosy, mieniące się i skrzące w pierwszych promieniach słońca.

Trzcinnik krótkowłosy jest trawą bardzo łatwą w uprawie i utrzymaniu. Najlepiej rośnie sadzona na glebach ciepłych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Jest to gatunek w pełni mrozoodporny, nie wymaga zabezpieczania na zimę. Prace pielęgnacyjne ograniczają się do usuwania zeszłorocznych, zaschniętych źdźbeł wczesną wiosną, przed wznowieniem wzrostu. Doskonale prezentuje się sadzona w większych grupach w ogrodach preriowych oraz jak element rabat bylinowy w ogrodach angielskich. Świetnie komponuje się z bylinami kwitnącymi jesienią. Może być uprawiana w pojemnikach.