22 lipca 2019

Tulipanowiec amerykański 'Fastigiatum'

Podziel się!

Liriodendron tulipifera 'Fastigiatum'
Tulipanowiec amerykański 'Fastigiatum'

Tulipanowiec amerykański naturalnie porasta doliny rzek południowo-wschodnich stanów Ameryki Północnej. W 1663 roku, jako jeden z pierwszych gatunków drzewiastych, został sprowadzony z terenów Nowego Świata do Europy, gdzie wzbudził zainteresowanie oryginalnymi kwiatami, przypominającymi wielkością i kształtem kwiaty tulipanów, oraz pięknym ulistnieniem. Obecnie tulipanowiec jest nadal uznawany za jeden z najpiękniejszych gatunków drzew parkowych i alejowych.

Liriodendron tulipifera 'Fastigiatum' to wysokie, szybko rosnące drzewo o szerokokolumnowym pokroju, osiągające 20-25 m wysokości. Gruby pień i konary pokrywa głęboko bruzdowana korowina. Pędy są wzniesione, ułożone równolegle do przewodnika. Liście są duże, ciemnozielone, głęboko wcięte, z dwiema lub czterema ostro zakończonymi klapami. Blaszki liściowe w zarysie przypominają motyla, mają od 15 do 20 cm długości i szerokości, z wierzchu są jasnozielone, zaś od spodu lekko niebieskawe, jesienią malowniczo przebarwiają się na żółto. Tulipanowce zakwitają po kilku lub kilkunastu latach uprawy, po osiągnięciu dojrzałości. Kwiaty rozwijają się z grubych, zielonych pąków na początku lata. Składają się z trzech zielonych, odstających działek kielicha i sześciu wyprostowanych, żółtych płatków korony. Na szczycie płatki korony są lekko wywinięte na zewnątrz, od środka zaś i u podstawy mają pomarańczowe plamy, tworzące barwną wstęgę. Wnętrze kwiatu wypełniają liczne pręciki oraz słupki, osadzone spiralnie na wypukłym dnie kwiatowym. Szyszkowate owocostany rozpadają się po zimie na brązowe skrzydlaki.

Tulipanowiec amerykański preferuje gleby żyzne, wilgotne, stanowiska słoneczne. Młode egzemplarze, szczególnie siewki, mogą byś uszkadzane podczas ostrych zim, starsze rośliny są w pełni wytrzymałe na niskie temperatury. Drzewa rosną zdrowo, rzadko ulegają atakom szkodników bądź porażeniu przez patogeny chorobotwórcze. Wymagają jedynie podlewania w pierwszym okresie po posadzeniu, do momentu, aż dobrze się ukorzenią.

Tulipanowiec amerykański 'Fastigiatum' sprawdzi się tam, gdzie potrzeba wysokiego i atrakcyjnego drzewa o niezbyt szerokiej koronie, przede wszystkim w ogrodach przydomowych i na działkach. Jest to doskonała odmiana do tworzenia parkowych alei.