29 marca 2012

Viburnum ×bodnantense 'Dawn'

Podziel się!

 

Przełom marca i kwietnia to okres kwitnienia kaliny bodnantskiej ‘Dawn’. Obok oczarów jest to jedna z pierwszych roślin drzewiastych rozpoczynająca kwitnienie na początku przedwiośnia. Krzew charakteryzuje się silnie pachnącymi, różowymi kwiatami, dlatego rośliny warto sadzić w ogrodach przydomowych, przy ścieżkach lub przejściach, z których często korzystamy.
Viburnum x bodnantense to mieszaniec uzyskany z krzyżowania kaliny wonnej (V. farrerii) i wielkokwiatowej (V. grandiflorum). Wyhodowana w Wielkiej Brytanii odmiana ‘Dawn’ dorasta do 2,5 metra wysokości i podobnej szerokości. Początkowo krzewy rosną wyprostowane, ale z wiekiem stają się coraz szersze, gałęzie wyginają się łukowato i malowniczo rozkładają. Bardzo liczne, różowe, rurkowate kwiaty są skupione w główkowatych kwiatostanach. Kwiaty w pąku są ciemnoróżowe, po rozwinięciu stają się biało-różowe. Pachną przyjemnie i zaskakująco intensywnie. W zależności od rejonu kraju i temperatury krzewy zakwitają od marca do kwietnia. Liście ukazują się dopiero po kwitnieniu, w kształcie są jajowate, brzegiem piłkowane, początkowo brązowawe, później zielone a jesienią, przed opadaniem czerwone lub czerwono-fioletowe.
Rośliny nie są trudne w uprawie, preferują gleby zasobne w składniki pokarmowe i umiarkowanie wilgotne. Krzewy kaliny bodnantskiej należy sadzić w miejscach ciepłych, nasłonecznionych ewentualnie półcienistych, osłoniętych przed porywistym wiatrem, szczególnie niesprzyjającym roślinom w okresie zimy. Niestety krzewy nie są w pełni mrozoodporne, na wschodzie kraju i w centrum mogą przemarzać. Ale na Dolnym Śląsku lub w części zachodniej oraz w pasie nadmorskim, gdzie klimat jest wyraźnie łagodniejszy, krzewy można uprawiać bez większych obaw o przemarzanie. Rośliny dobrze rosną na glebach umiarkowanie wilgotnych, zasobnych w składniki pokarmowe.  Ponadto wykazują odporność na zanieczyszczenie gleby i powietrza, dlatego mogą być uprawiane w terenach miejskich.
Kalina bodnantska ‘Down’ jest polecana do uprawy w ogrodach przydomowych. Najlepiej prezentuje się w zestawieniach z krzewami o podobnym terminie kwitnienia, ale o innej barwie kwiatów. Ciekawy efekt „wiosennej burzy kwiatów” uzyskuje się tworząc kompozycje z forsycjami, oczarami, lub leszczynowcami. Dobrym uzupełnieniem takich aranżacji są krzewy o liściach zimozielonych. Odmiana ‘Dawn’, pomimo że jest uprawiana już od ponad stu lat, ciągle cieszy się duża popularnością w krajach Europy Zachodniej. W Wielkiej Brytanii została odznaczona wyróżnieniem AGM, przyznawanym przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze roślinom o znacznej wartości pod względem dekoracyjnym i uprawowym. W Polsce kalina bodnantska jest ciągle jeszcze stosunkowo rzadko spotykana i dlatego zasługuje na rozpowszechnienie, zwłaszcza w cieplejszych rejonach kraju.