30 września 2013

Weigela florida MONET 'Verweig'

Podziel się!

Weigela florida MONET 'Verweig' PBR
krzewuszka cudowna MONET 'Verweig'

Weigela florida to krzew pochodzący z Dalekiego Wschodu, naturalnie rosnący w północnych Chinach, na Półwyspie Koreańskim i w Japonii, ceniony ze względu na atrakcyjne kwitnienie. Do tej pory wyhodowano około 200 odmian uprawnych krzewuszek, z czego ponad połowa została wprowadzona do handlu. Wiele z nich to odmiany mieszańcowe, niejednokrotnie uzyskane w wyniku krzyżowania międzygatunkowego. O ile stare, tradycyjne odmiany krzewuszek cieszyły się popularnością głównie ze względu na obfite kwitnienie, to hodowla współczesnych odmian koncentruje się na uzyskaniu roślin o niskim i zwartym pokroju, kolorowych, ozdobnych liściach (purpurowych, wielobarwnych, pstrych) i dwubarwnych kwiatach.

Krzewuszka cudowna Monet ‘Verweig’ PBR jest jedną nowszych odmian uzyskanych w Holandii w 2003 roku. Krzew charakteryzuje się zwartym i gęstym pokrojem oraz bardzo wolnym tempem wzrostu, osiągając zaledwie około 80 cm wysokości. Atutem odmiany są wielobarwne, eliptyczne liście długości około 6 cm i szerokie na 3 cm, osadzone gęsto na drobnych, silnie rozgałęzionych pędach. Blaszki liściowe Monet są zielono-różowo-kremowe. Najmłodsze liście mają ciemnozielony lub brązowawy środek i różowe, czasami wpadające w purpurę szerokie, nieregularne obrzeżenie, które z czasem jaśnieje, przybierając odcienie kremu i bieli. U starszych, niżej położonych liści kolor różowy zanika, jednak dzięki nowym przyrostom krzew nadal pozostaje pstry, zwłaszcza jeśli jest oglądany z pewnej odległości. W czerwcu i lipcu na krzewach pojawiają się nieliczne, jasnoróżowe kwiaty, mało wyróżniające się na tle kolorowych liści. 

Odmiana Monet preferują gleby żyzne, wilgotne, przepuszczalne, stanowiska delikatnie ocienione. Na glebach suchych i w miejscach silnie nasłonecznionych delikatne młode liście mogą być uszkadzane przez słońce, a latem porażane przez przędziorki. Krzewy najlepiej sadzić w miejscach ciepłych, osłoniętych od wiatru. Rośliny są odporne na mróz, ale w surowe zimy pędy mogą częściowo przemarzać, dlatego lekkie okrycie krzewów stroiszem późną jesienią na pewno im nie zaszkodzi.

Krzewuszka Monet jest polecana do uprawy w ogrodach przydomowych. Najlepiej prezentuje się sadzona po kilka sztuk w grupach lub pojedynczo w kompozycjach z niskimi krzewami i bylinami. Nadaje się do sadzenia na wrzosowiskach, w ogrodach skalnych i w pojemnikach.