19 sierpnia 2020

Wiąz ‘Camperdownii’

Podziel się!

Ulmus ‘Comperdownii’
Wiąz ‘Comperdownii’

Wiązy to drzewa lub krzewy występujące naturalnie w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej. W Polsce naturalnie rosną 3 gatunki wiązów: wiąz szypułkowy (Ulmus leavis), wiąz górski (Ulmus glabra), oraz wiąz polny (Ulmus minor). 

Jednym z popularniejszych i częściej sadzonych wiązów w parkach i ogrodach jest stara szkocka odmiana ‘Camperdownii’, wyhodowana około 1850 r. Jest to niewielkie drzewo tworzące obszerną, malowniczą, parasolowatą koroną. Wszystkie gałęzie i liście wyginają się i rosną do dołu. Drzewo zwykle ma 2-3 m wysokości (w zależności od wysokości szczepienia na podkładce) i osiąga nawet 8-10 m średnicy korony. Gałęzie są lekko zygzakowato pogięte. Kwiaty rozwijają się w marcu i kwietniu, mają zrośnięte zielone kielichy i ciemne, bordowe do niemal czarnych pylniki. Kwiaty są zebrane w niewielkie, ale ozdobne pęczki równomiernie rozmieszczone na gałęziach. Jeszcze bardziej ozdobne są młode owoce - seledynowe skrzydlaki, zebrane w kuliste owocostany. Liście wyrastają dopiero w maju, są bardzo duże, mają do 15 cm długości, są jasnozielone, sztywne i szorstkie. Latem przybierają odcień ciemnej zieleni, a jesienią przebarwiają się na żółto.

Wiąz ‘Camperdownii’ najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, przepuszczalnych, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Preferuje stanowiska słoneczne, ale toleruje częściowe zacienienie. Dobrze znosi zanieczyszczone powietrze, jest odporny na mróz. Niestety dosyć często rośliny są atakowane przez roztocza - perełkowca wiązowego, powodującego tworzenie galasowatych wyrośli na górnej stronie liści oraz pordzewiacza wiązowego odpowiedzialnego za brązowienie spodniej części blaszek liściowych.

Odmiana ‘Camperdownii’ najlepiej prezentuje się sadzona jako soliter w miejscach eksponowanych, na trawnikach lub nad zbiornikami wodnymi. Rozrasta się powoli, ale starsze drzewa wymagają sporo przestrzeni. Pod parasolowatą koroną tej odmiany wiązu można ustawić ławkę dającą schronienie przed słońcem w upalne, letnie dni. Powolny wzrost i elegancki pokrój to także zaleta tej odmiany jako rośliny pojemnikowej do dekoracji miejskich placów i skwerów. Drzewa malowniczo prezentują się zimą, przysypane śniegiem.