7 października 2019

winobluszcz pięciolistkowy 'Troki'

Podziel się!

Winobluszcz pięciolistkowy, zwany także dzikim winem, to cenne pnącze sprowadzone do Europy z Ameryki Północnej na początku XVII wieku. Roślina z łatwością wspina się na podpory za pomocą wąsów czepnych. Jej duże złożone liście tworzą zwartą osłonę, efektowną przez cały sezon wegetacyjny. Jesienią liście przybierają bajkowe kolory, wybarwiają się w intensywnych odcieniach czerwieni oraz purpury.

Polska odmian 'Troki', wyselekcjonowana na Litwie przez Szczepana Marczyńskiego, charakteryzuje się wyjątkowo dużymi, bardzo ładnymi liśćmi. Rocznie przyrasta o 1-2 metry, dorastając maksymalnie do 10 - 20 metrów wysokości. Niezwykłą łatwość wspinania roślina zawdzięcza wąsom czepnym zaopatrzonym na końcach w 5 - 12 przylg, które przywierają do różnego rodzaju chropowatych powierzchni. Główną ozdobą dzikiego wina są duże liście zbudowane zwykle z pięciu listków osadzonych na długim ogonku. U odmiany 'Troki' poszczególne listki są szersze i płycej ząbkowane niż u gatunku. Blaszki liściowe są ciemnozielone i błyszczące, jesienią purpurowe. Ukryte pod liśćmi niepozorne kwiaty rozwijają się w czerwcu. Fioletowe, kuliste, omszone białawym, woskowym nalotem owoce mają średnicę około 0,5 centymetra. Owoce są osadzone na dekoracyjnych, czerwonych szypułkach, niezbyt widocznych wśród liści, ale po pierwszych przymrozkach, gdy liście opadną, ukazują się w pełnej krasie i zdobią nagie pędy aż do grudnia, chyba że wcześniej wypatrzą je ptaki. W okresie zimy owoce stanowią przysmak kosów, kwiczołów i jemiołuszek.

Winobluszcz pięciolistkowy nie ma specjalnych wymagań uprawowych, dobrze rośnie na znakomitej większości gleb, znosi suszę, zacienienie, jest w pełni odporny na mróz. Rośliny sadzone na wystawie południowej obficiej owocują i bardziej intensywnie wybarwiają się na jesieni. Pnącze jest zdrowe, charakteryzuje się dużym wigorem. Rośliny należy sadzić co najmniej 30 cm od murów lub ścian. Jeśli rolę podpory mają stanowić drzewa lub wysokie krzewy, winobluszcz należy sadzić około 1 metra od ich podstawy.

Parthenocissus quinquefolia 'Troki' to znakomite pnącze polecane do uprawy w ogrodach przydomowych oraz zieleni miejskiej. Świetnie nadaje się do maskowania brzydkich ścian budynków gospodarczych, wiat śmietnikowych, wielopoziomowych garaży, murów, ogrodzeń, altan, płotów, ekranów dźwiękochłonnych. Ciekawie prezentują się egzemplarze sadzone u podnóża słupów, latarń, pni drzew z wysoko osadzoną koroną lub przy specjalnie stworzonych dla pnączy konstrukcjach typu pergol czy bramek. W miejscach trudnodostępnych dzikie wino można z powodzeniem uprawiać jako roślinę okrywową.