8 kwietnia 2024

Wiśnia piłkowana ‘Kanzan’

Podziel się!

Prunus serrulata ‘Kanzan’
Wiśnia piłkowana ‘Kanzan’

Wiśnie kojarzą się z roślinami sadowniczymi, uprawianymi dla smacznych owoców, ale są wśród nich także gatunki i odmiany ozdobne, które właśnie rozpoczynają kwitnienie. Są one coraz częściej sadzone nie tylko w ogrodach przydomowych, ale też w miastach – przy osiedlowych uliczkach, na skwerach, w parkach. Obsypane kwiatami drzewa zachęcają do zatrzymania się przy nich chociaż na chwilę i podziwiania niesamowitego widoku oraz przyjemnego zapachu.

Najbardziej rozpoznawalne i widowiskowe w okresie kwitnienia są odmiany pochodzące od wiśni piłkowanej (Prunus serrulata). Najwięcej z nich uprawia się w Japonii, Korei czy Chinach, sporo kultywarów jest też dostępnych w Europie, także w Polsce. ‘Kanzan’ to jedna z najpopularniejszych odmian wiśni piłkowanej. Widowiskowa ze względu na bardzo regularny kształt korony, przypominającej w zarysie odwrócony stożek, najczęściej oferowana jest w formie piennej. Osiąga około 5-6 m wysokości i podobną szerokość. Zwykle zakwita w maju, lub na przełomie maja i kwietnia, tworzy różowe, pełne kwiaty, osadzone na długich szypułkach, zabrane po kilka w pęczkach wzdłuż gałęzi. Kwiaty przyjemnie pachną. Pod koniec kwitnienia rozwijają się dosyć duże, zielone liście, w kształcie jajowate, na brzegach piłkowane, gładkie i błyszczące. Młode liście są żółtawobrązowe a jesienią wyraziście żółtopomarańczowe. Na ogonkach liściowych znajdują się małe gruczołki.

Wiśnia piłkowana ‘Kanzan’ zaliczana jest do drzew o nieco wyższych wymaganiach uprawowych. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, stanowiska ciepłe, nasłonecznione.  We wschodnich rejonach kraju może cierpieć od mrozu, w centrum i na zachodzie zimuje bez problemu. Z wiekiem drzewa nabierają większej mrozoodporności. Pamiętać jednak należy, że o ile drzewa te są dosyć odporne na niskie temperatury zimą, młode przyrosty wiśni piłkowanej, w tym pąki kwiatowe i kwiaty, mogą być uszkadzane przez wiosenne przymrozki, podobnie jak kwiaty innych kwitnących wczesną wiosną gatunków, np. magnolii.  Wiśnie piłkowane rozmnaża się przez szczepienie na siewkach czereśni ptasiej, dlatego w przypadku pojawienia się dzikich pędów wyrastających z podkładki trzeba je usuwać. Poza tym drobnym zabiegiem drzewa nie wymagają cięcia. Zwykle rosną zdrowo, są rzadko atakowane przez szkodniki lub porażane przez choroby.

Wiśnia piłkowana ‘Kanzan’ jest jedną z najcenniejszych i najbardziej ozdobnych odmian wiśni, dlatego zasługuje na szerokie rozpowszechnienie. Polecana przede wszystkim do sadzenia w ogrodach przydomowych i działkach, ale również na terenach, gdzie ograniczona przestrzeń utrudnia zastosowanie innych gatunków obficie kwitnących drzew. W ogrodach o większej powierzchni bardzo interesująco prezentują się alejki obsadzone wiśnią piłkowaną. Ciekawa forma, efektowne kwiaty i niewielkie rozmiary sprawiają, że roślina doskonale komponuje się i wpasowuje w otaczający krajobraz.