26 maja 2009

Wisteria sinensis 'Prolific'

Podziel się!

Pochodząca z Chin glicynia należy do pnączy, które podczas kwitnienia stają się niezwykle atrakcyjne. Malowniczo zwisające, długie, pachnące, lila-niebieskie kwiatostany przyciągają uwagę, zachęcają do zatrzymania się i podziwiania tej pięknej rośliny.

Wisteria sinensis (glicynia chińska) ?Prolific? została wyhodowana w Holandii. Jest pnączem, które rocznie przyrasta o około 1-2 metry, a dorasta do 6 metrów wysokości. Młode, silne pędy owijają się wokół podpór w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, co odróżnia ten gatunek od glicynii kwiecistej. Pierzastozłożone, zielone liście glicynii chińskiej (do 25-30 cm długości) składają się zwykle z 11 owalnych, całobrzegich listków. Młode listki mogą być brązowo-zielone i lekko owłosione. Na początku maja, jeszcze przed lub wraz z rozwojem liści, na pędach pojawiają się licznie jasnofioletowo-niebieskie, pachnące kwiaty. Pojedyncze, motylkowate kwiaty mają około 2,5 cm długości i są zebrane w długie, groniaste kwiatostany mierzące do 30 cm. Nieliczne kwiaty mogą pojawić się ponownie w sierpniu. Niekiedy rośliny zawiązują owoce ? grube, zwisające strąki, w których znajdują się nasiona. System korzeniowy jest silny i dobrze rozbudowany, stąd po przyjęciu się i rozrośnięciu rośliny praktycznie nie trzeba jej podlewać, poza wyjątkowo długimi okresami suszy. Stanowisko dla glicynii powinno być osłonięte, ciepłe i słoneczne, gleba przepuszczalna, umiarkowanie żyzna i średnio wilgotna. Przy zakupie roślin najlepiej wybierać egzemplarze rozmnażane przez sadzonkowanie ? wówczas wszystkie pojawiające się odrosty należą do tej samej odmiany. Odrosty wyrastające z  podkładek roślin rozmnażanych przez szczepienie mogą łatwo zagłuszyć odmianę szlachetną. Należy unikać także zakupu pnączy uzyskanych z siewu, gdyż zakwitają one  nieraz dopiero po 8-12 lat uprawy.

W pierwszych 2 latach po posadzeniu glicynii należy zapewnić staranną opiekę, trzeba ją regularnie podlewać, wiosną nawozić oraz osłaniać na zimę. W ostre zimy pędy mogą przemarzać, jednak roślina łatwo odbija z korzeni.  Po 2-3 latach od posadzenia, na przełomie lipca i sierpnia warto pnącze silnie przyciąć nad czwartym liściem tegorocznych przyrostów, co pozwoli przyspieszyć zawiązywanie się pąków kwiatowych. Wisteria sinensis ?Prolific? jest jedną z najszybciej zakwitających glicynii, pierwsze kwiaty mogą pojawić się już w 2-3 roku od posadzenia. Dosyć zwarty wzrost odmiany sprawia, że nadaje się do sadzenia w małych ogrodach. Najlepiej przygotować dla niej specjalne, mocne podpory, po których będzie się pięła. Mogą to być drewniane kratownice przykręcane do ścian budynków od strony południowej lub pergole, trejaże, altany czy metalowe konstrukcje w formie bramek. Zbyt słabe podpory mogą ulec uszkodzeniom pod wpływem dużego ciężaru roślin lub zostać zgniecione przez owijające się pędy. Cierpliwi ogrodnicy mogą spróbować prowadzić glicynie w formie drzewka. Wymaga to systematycznego przycinania pojawiających się, długich pędów, ale uzyskany efekt jest wart tego wysiłku.