16 maja 2012

Wisteria sinensis 'Prolific'

Podziel się!

Wisteria sinensis ‘Prolific’  

Pochodząca z Chin glicynia należy do pnączy, które podczas kwitnienia nie mają sobie równych. Malowniczo zwisające, długie, lila-niebieskie, i do tego słodko pachnące, kwiatostany przyciągają uwagę, zachęcają do zatrzymania się i podziwiania tej pięknej rośliny.

Odmiana ‘Prolific’ została wyhodowana w Holandii. Jest to wieloletnie, silne, drewniejące pnącze, które rocznie przyrasta o 1-2 metry. Młode pędy owijają się ściśle wokół podpór w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, zupełnie odwrotnie, niż w przypadku bardzo podobnego gatunku - glicynii kwiecistej, a następnie rozwijają liście. Liście glicynii chińskiej składają się zwykle z 11 owalnych, całobrzegich listków, całe liście mają od 25- do 30 cm długości, są ciemnozielone i zdrowe. Młode listki są zwykle lekko brązowe i delikatnie owłosione. Na początku maja, jeszcze przed lub wraz z rozwojem liści, na pędach pojawiają się licznie jasnofioletowo-niebieskie, motylkowate kwiaty. Pojedyncze kwiaty mają około 2,5 cm długości i są zebrane w długie, groniaste kwiatostany mierzące do 30 cm długości. Nieliczne kwiaty mogą pojawić się ponownie w sierpniu. W sprzyjających warunkach rośliny zawiązują owoce – grube, zwisające strąki, w których znajdują się nasiona. System korzeniowy glicynii jest bardzo silny i dobrze rozbudowany, dlatego pnącze właściwie nie wymaga podlewania, poza wyjątkowo długimi okresami suszy. Stanowisko do uprawy glicynii powinno być osłonięte, ciepłe i słoneczne, gleba przepuszczalna, umiarkowanie żyzna i średnio wilgotna. Przy zakupie roślin najlepiej wybierać egzemplarze rozmnażane przez sadzonkowanie – wówczas wszystkie pojawiające się odrosty należą do tej samej odmiany. Odrosty wyrastające z  podkładek roślin uzyskiwanych za pomocą szczepienia mogą łatwo zagłuszyć odmianę szlachetną. Należy unikać także zakupu pnączy rozmnażanych z siewu, gdyż zakwitają one  nieraz dopiero po 8-12 lat uprawy. Przez okres pierwszych dwuch lat po posadzeniu glicynii należy zapewnić jej staranną opiekę, trzeba ją regularnie podlewać, wiosną nawozić oraz osłaniać na zimę. W ostre zimy pędy mogą przemarzać, jednak roślina łatwo odbija z korzeni.  Po 2-3 latach od posadzenia, na przełomie lipca i sierpnia, warto pnącze silnie przyciąć nad czwartym liściem tegorocznych przyrostów, co pozwoli przyspieszyć zawiązywanie się pąków kwiatowych.


Wisteria sinensis
‘Prolific’ jest jedną z najszybciej zakwitających glicynii, pierwsze kwiaty mogą pojawić się już w 2-3 roku od posadzenia. Najlepiej przygotować dla niej specjalne, mocne podpory, po których będzie się pięła. Mogą to być drewniane kratownice, przykręcane do ścian budynków od strony południowej, pergole, trejaże, altany czy metalowe konstrukcje w formie bramek. Zbyt słabe podpory mogą ulec uszkodzeniom pod wpływem dużego ciężaru roślin lub zostać zgniecione przez owijające się pędy. Cierpliwi ogrodnicy mogą spróbować prowadzić glicynie w formie drzewka. Wymaga to systematycznego przycinania pojawiających się, długich pędów, ale uzyskany efekt jest wart tego wysiłku.