5 października 2023

Wrzos pospolity ‘Elsie Purnell’

Podziel się!

Calluna vulgaris ‘Elsie Purnell’
Wrzos pospolity ‘Elsie Purnell’

 Jednym z interesujących kultywarów wrzosu pospolitego o pełnych kwiatach, przypominających miniaturowe pomponki, jest odmiana ‘Elsie Purnell’. Krzewinka ta doskonale sprawdza się w przydomowych ogrodach. Jako roślina doniczkowa może być wykorzystywana do jesiennej dekoracji balkonów, tarasów i okiennych parapetów.

Wrzos pospolity ‘Elsie Purnell’ to wolno rosnąca, zawsze zielona krzewinka o cienkich, twardych pędach. Dorasta do 35 cm wysokości i podobnej szerokości. U starszych egzemplarzy pędy częściowo pokładają się na ziemi i z czasem zakorzeniają. Szarozielone liście, podobnie jak u gatunku, są miniaturowe, łuskowate, długości zaledwie 1-2 mm, bardzo gęsto, dachówkowato ułożone na gałązkach. We wrześniu na jednorocznych pędach pojawiają się liczne pąki kwiatowe, zebrane w wąskie, wyprostowane kwiatostany, rozwijające się od dołu ku górze. kwiaty są pełne, jasnoróżowe, zbudowane z cienkich, pergaminowych płatków. Kwitnienie kończy się w październiku.

Wrzosy należą do roślin nietrudnych w uprawie. Dobrze radzą sobie na glebach przeciętnych, a nawet ubogich w składniki pokarmowe, przepuszczalnych, o kwaśnym odczynie (pH 4 – 5,5), o ile będą miały wystarczającą ilość wody oraz słoneczne stanowisko. Posadzone do gruntu rośliny trzeba regularnie podlewać do czasu, aż się dobrze ukorzenią. Jest to kluczowe, bowiem po wysadzeniu z doniczek nie będą w stanie pobrać wody z gleby, dopóki ich korzenie jej nie przerosną. Po posadzeniu roślin do gruntu warto wyściółkować glebę przekompostowaną korą sosnową. Zabieg ten przynosi wiele korzyści roślinom: ogranicza zachwaszczenie, zapewnia utrzymanie stałej wilgotności podłoża, zwiększa aktywność biologiczną pożytecznych mikroorganizmów glebowych, zabezpiecza system korzeniowy przed przemarzaniem, a także wpływa na utrzymanie odpowiedniego dla wrzosów, kwaśnego pH podłoża. Wrzos pospolity ‘Elsie Purnell jest odmianą odporną na mróz, ale w bezśnieżne zimy, przy słonecznej i wietrznej pogodzie, krzewinki mogą częściowo przemarzać, dlatego warto je zabezpieczyć je na zimę lekką okrywą z gałęzi świerka lub sosny. Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie wrzosów jest cięcie. Regularne, coroczne cięcie warunkuje utrzymanie zwartego pokroju oraz obfite kwitnienie. Cięcie wykonuje się wiosną, jeszcze przed rozpoczęciem wzrostu, na wysokości zeszłorocznych kwiatostanów (w ten sposób je usuwamy).

Wrzos pospolity ‘Elsie Purnell’ nadaje się do tworzenia delikatnych, pastelowych akcentów kolorystycznych na wrzosowisku. Łagodna barwa kwiatów przyciąga uwagę, ale nie razi swoją intensywnością. Doskonale nadaje się do tworzenia kompozycji doniczkowych, ozdoby ogródków kawiarnianych, tarasów, balkonów oraz wnętrz.