18 lipca 2022

Zadrzewnia bezogonkowa 'Butterfly'

Podziel się!

Diervilla sessilifolia 'Butterfly'
Zadrzewnia bezogonkowa 'Butterfly'

Zadrzewnia (Diervilla) to rodzaj botaniczny zaliczany do rodziny przewiertniowatych, blisko spokrewniony z krzewuszkami. Zaliczają się do niego jedynie cztery gatunki krzewów,  trzy występujące naturalnie w Ameryce Północnej, głównie w Kanadzie i USA, oraz jeden gatunek mieszańcowy. W ostatnich latach, dzięki uzyskaniu interesujących odmian ogrodowych, zadrzewnie zaczynają pojawiać w ogrodach prywatnych oraz zieleni publicznej. Krzewy te są doskonale przystosowane do warunków klimatycznych Polski. Wśród ich zalet, poza oczywistymi walorami dekoracyjnymi, na podkreślenie zasługują wysoka zdrowotność krzewów, właściwie nie obserwuje się na nich występowania szkodników czy chorób, oraz niewielkie wymagania uprawowe. Zaletą zadrzewni jest też długotrwałe i obfite kwitnienie. Kwiaty produkują nektar stanowiący pożytek dla licznych grup owadów zapylających. Wraz z buddleją Davida stanowią prawdziwą stołówkę dzikich pszczół, trzmieli, motyli i ciem.

Zadrzewnia bezogonkowa ‘Butterfly’ dorasta do 1,5 m wysokości. Jej cechą charakterystyczną jest brak ogonków liściowych - liście siedzą na łodygach, do tego młode liście są brązowe i od spodu błyszczące. Roślina tworzy też większe i liczniejsze kwiaty w porównaniu do innych zadrzewni. Żółte kwiaty o wąskiej rurce i dwuwargowym brzegu tworzą się na szczytach pędów, są zebrane w drobne kwiatostany.

Zadrzewnia bezogonkowa ‘Butterfly’ jest roślina łatwą w uprawie, mrozoodporną, niewybredną w stosunku do podłoża. Jedynym zabiegiem, który warto wykonać co roku na wiosnę, jest przycinanie wszystkich pędów na wysokości 20-30 cm od ziemi. Dzięki temu rośliny pozostaną zwarte, wytworzą liczne młode pędy i obficie zakwitną. Krzewy dobrze rosną na przeciętnej ziemi ogrodowej, na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Do tego tolerują suszę, zasolenie podłoża i zanieczyszczone powietrze miejskie. Cięcie krzewów po kwitnieniu stymuluje rośliny do zawiązywania kolejnych pąków kwiatowych.

Zadrzewnie doskonale sprawdzają się sadzone w ogrodach przydomowych, na działkach, cmentarzach. Posadzone w grupie mogą pełnić rolę niewysokich krzewów okrywowych. Są cennymi roślinami do stosowania w przestrzeni miejskiej, sprzyjają utrzymaniu bioróżnorodności.