15 kwietnia 2022

Żurawka ‘Lime Marmalade’

Podziel się!

Heuchera ‘Lime Marmalade’
Żurawka ‘Lime Marmalade’

Rodzaj Heuchera liczy około 50 gatunków zimozielonych lub częściowo zimozielonych bylin pochodzących z lasów i gór Ameryki Północnej. Rośliny te tworzą dekoracyjne liście oraz subtelne kwiaty zebrane najczęściej w ażurowe kwiatostany. Nadają się do sadzenia na stanowiskach półcienistych, jako rośliny okrywowe. Można je też uprawiać w donicach na balkonach i tarasach.

Jednym z ciekawszych kultywarów żurawki o jasnej, bardzo wyrazistej barwie liści, jest odmiana ‘Lime Marmalade’. Roślina ta tworzy skrócone łodygi z których wyrastają neonowe, żółte liście ułożone w formie niewielkich, półkulistych kęp osiągających 20-30 cm wysokości.

Blaszki liściowe swoim kształtem przypominają liście tradycyjnych pelargonii, są klapowane, z zaznaczonymi 5-7 klapami, na brzegach karbowane i atrakcyjnie pofalowane, osadzone na żółtych, owłosionych ogonkach liściowych. U nasady łodyg ogonki liściowe są zaczerwienione. Najbardziej żółte są młode liście, wyrastające na wiosnę, później w zależności od nasłonecznienia, ich barwa pozostaje jasna i wyrazista na stanowiskach dobrze oświetlonych, gdy rośliny są eksponowane przez cześć dnia na słońce, albo limonkowe, jasnozielona u roślin uprawianych w cienieniu. Żurawka zakwita na przełomie maja i czerwca tworząc smukłe, wiechowate kwiatostany o wysokości 40-50 cm, na których znajdują się pojedynczo osadzone, drobniutkie, białe kwiaty o długości zaledwie kilku milimetrów. W czasie kwitnienia rośliny prezentują się lekko i zwiewnie, są odwiedzana przez owady zapylające. Po przekwitnieniu, ze względów estetycznych warto obcinać zasychające kwiatostany.

Żurawki najlepiej rosną sadzone na glebach zasobnych w składniki pokarmowe, próchnicznych, przepuszczalnych, stale umiarkowanie wilgotnych. Cierpią z powodu suszy, zwłaszcza odmiany o jasnych liściach, które w upalne letnie dni mogą być uszkadzane przez słońce. We chłodniejszych rejonach kraju rośliny warto zabezpieczać na zimę lekko przykrywając stroiszem, szczególnie przy braku pokrywy śnieżnej i zapowiedzi mrozu.

Żurawki doskonale nadają się do sadzenia na obwódkach rabat bylinowych oraz aranżowania w grupach, dających wyraźny efekt kolorystyczny. Odmiana ‘Lime Marmalade’ rozjaśnia miejsca cieniste (pod koronami drzew i krzewów), daje wspaniały kontrast komponowana z roślinami o ciemnozielonym ulistnieniu. Nadaje się do uprawy w pojemnikach, które można dowolnie ustawiać i komponować z wieloma innymi roślinami w ogrodzie lub na balkonie czy tarasie.

PRODUCENCI