24 maja 2022

Żylistek wysmukły ‘Nikko’

Podziel się!

Deutzia gracilis ‘Nikko’
Żylistek wysmukły ‘Nikko’

Żylistek to jeden z mniej popularnych i ciągle niedocenianych rodzajów botanicznych, obejmujący około 60 gatunków krzewów pochodzących z Azji Wschodniej oraz Ameryki Północnej. Ci, którzy uprawiają żylistki w ogrodach, cenią je za atrakcyjne, obfite kwitnienie oraz ładne zdrowe ulistnienie.

W polskich szkółkach najczęściej oferowane są ozdobne odmiany żylistka szorstkiego (Deutzia scabra), żylistka wysmukłego (D. gracilis) oraz formy i odmiany mieszańcowe żylistka różnobarwnego (D. discolor) i żylistka długolistnego (D. longifolia). Jednym z wartych popularyzacji jest żylistek wysmukły ‘Nikko’. Krzew ten zwraca uwagę niewielkimi rozmiarami i kompaktowym pokrojem – może być stosowany jako roślina okrywowa, do tworzenia niskich obwódek rabat oraz uprawy w pojemnikach.

Żylistek wysmukły ‘Nikko’ to wolno rosnący, niski krzew liściasty o białych kwiatach oraz atrakcyjnym, ciemnozielonym ulistnieniu. Krzewy mają zaokrąglony pokrój, są zwarte, osiągają około 0,5 m wysokości i 1 m szerokości. Łukowato przewieszające się, cienkie pędy częściowo pokładają się na ziemi, wykazują zdolność do ukorzeniania się, stąd roślina świetnie nadaje się do sadzenia na wszelkiego rodzaju skarpach, umacniając je i zabezpieczając przed erozją. Żylistek ten tworzy dosyć drobne, lancetowate, ciemnozielone liście, jesienią przebarwiające się na czerwono i purpurowo. Jego kwiaty są pojedyncze, zbudowane z licznych, drobnych białych płatków, otaczających zebrane w środku, jasnożółte pręciki i słupki. Kwiaty są zebrane w liczne groniaste kwiatostany, które w czasie kwitnienia w maju i czerwcu pokrywają całe krzewy.

Roślina nie ma specjalnych wymagań glebowych, dobrze rośnie w każdym podłożu, z wyjątkiem gleb suchych, piaszczystych i bardzo mokrych. Preferuje stanowiska słoneczne lub lekko ocienione oraz miejsca zaciszne, zimą osłonięte od wiatru. Odmiana ‘Nikko’ charakteryzuje się dobrą mrozoodpornością. Spośród żylistków żylistek wysmukły jest gatunkiem najbardziej wytrzymałym na niskie temperatury. Doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa, jest też jest polecana do sadzenia na rabatach (zwłaszcza ich obrzeżach) oraz do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Krzew można wykorzystać do tworzenia kompozycji z innymi krzewami i bylinami kwitnącymi późną wiosną. Odmiana ‘Nikko’ została wyróżniona nagrodą Award of Garden Merit (AGM), przyznawaną przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS).