18 listopada 2019

Żywotnik olbrzymi 'Can-Can'

Podziel się!

Żywotnik olbrzymi to malownicze drzewo pochodzące z Ameryki Północnej, występujące naturalnie w pasie zachodniego wybrzeża USA, od Kalifornii po Alaskę. Gatunek ten osiąga największe rozmiary spośród żywotników. Pnie starych drzew mogą mieć kilkanaście metrów średnicy, a najwyższe okazy dorastają do 60 m wysokości.

Oczywiście drzewa o tak wielkich rozmiarach nie cieszą się popularnością wśród właścicieli niewielkich działek, dlatego szkółkarze wyhodowali liczne odmiany karłowe żywotnika olbrzymiego, nadające się do sadzenia w ogrodach przydomowych. Jedną z ciekawszych tego typu odmian jest uzyskana w latach 90 XX wieku w Nowej Zelandii odmiana ‘Can-can’. Jej zaletą, oprócz wolnego tempa wzrostu, jest kremowa barwa młodych przyrostów.

Żywotnik olbrzymi ‘Can-can’ to kompaktowy krzew iglasty o gęstym, stożkowatym pokroju i żółtokremowych końcówkach pędów. Po 10 latach uprawy dorasta do 1,2 m wysokości. Tworzy wyprostowane, dosyć masywne i sztywne pędy oraz płaskie, ciemnozielone gałązki pokryte drobnymi łuskami. Wierzchołki pędów są białokremowe do żółtych.

Roślina preferuje gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne do lekko ocienionych. Starsze rośliny są w pełni mrozoodporne, młode czasami mogą być uszkadzane przez silny mróz, zwłaszcza jeśli rosną w miejscach narażonych na podmuchy wiatru. Dlatego w pierwszych latach uprawy młode egzemplarze można osłonić na zimę stroiszem. Odmiana jest zdrowa, wolna od szkodników i chorób. Może być przycinana, prowadzona w formie żywopłotów lub szpalerów, sadzona pojedynczo lub w luźnych grupach. Jest to ciekawa i wartościowa roślina polecana zarówno do ogrodów prywatnych, jak i zieleni osiedlowej.