11 lutego 2020

Żywotnik olbrzymi GOLDY ‘4ever'

Podziel się!

Żywotnik olbrzymi GOLDY ‘4ever'
Thuja plicata GOLDY ‘4ever'

Żywotnik olbrzymi to malownicze drzewo pochodzące z Ameryki Północnej, występujące naturalnie w pasie zachodniego wybrzeża USA, od Kalifornii po Alaskę. Wśród karłowych odmiana tego gatunku na uwagę zasługuje odmiana GOLDY ‘4ever’ – roślina o intensywnie żółtych gałązkach utrzymujących atrakcyjny kolor przez cały rok.

Odmiana GOLDY została wyselekcjonowana w holenderskiej szkółce Dries Luijten B.V. Do handlu trafiła w 2006 roku. Jej polska premiera odbyła się podczas wystawy „Zieleń to Życie” – roślina została zgłoszona do Konkursu Roślin Nowości. Zaletą rośliny jest wolne tempo wzrostu, regularny pokrój oraz bardzo wyrazista, złocista barwa łusek pokrywających pędy. Odmiana GOLDY tworzy prosty przewodnik od którego odchodzą ustawione pionowo pędy boczne. Pokrój rośliny jest stożkowaty, początkowo luźny, z wiekiem zagęszcza się. Gałązki są płaskie, pokryte łuskami, młode przerosty są lekko pomarańczowe, później intensywnie żółte, wewnątrz krzewów jasnozielone, zimą przybierają odcień starego złota. Po 10 latach uprawy roślina osiąga około 2 m wysokości.

Żywotnik olbrzymi najlepiej rośnie w chłodnym, wilgotnym klimacie morskim, ale łatwo przystosowuje się do mniej sprzyjających warunków. Preferuje gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne. Odmiana jest w pełni odporne na mróz, nie wymaga zabezpieczania na zimę, zdrowa, wolna od szkodników i chorób. Ze względu na regularny pokrój i wolne tempo wzrostu nie wymaga formowania, ale w razie potrzeby można ją przycinać.

Żywotnik olbrzymi GOLDY dobrze prezentuje się w kompozycjach z innymi gatunkami i odmianami roślin iglastych o zielonym lub niebieskim ulistnieniu. Tworzy efektowne kompozycje z trawami i niskimi jałowcami, nadaje się do sadzenia na wrzosowiskach. Może byś stosowana pojedynczo, w grupach lub sadzona w formie żywopłotów lub szpalerów. Jest to jedna z bardziej wartościowych i ciekawych odmian polecanych zarówno do ogrodów prywatnych, jak i zieleni osiedlowej oraz parkowej.