21 września 2022

Żywotnik olbrzymi 'Kórnik'

Podziel się!

Thuja plicata 'Kórnik'
żywotnik olbrzymi 'Kórnik'

Żywotnik olbrzymi to malownicze drzewo pochodzące z Ameryki Północnej. Gatunek ten naturalnie występuje w pasie zachodniego wybrzeża USA, od Kalifornii po Alaskę. Charakteryzuje się masywnym, grubym pniem pokrytym czerwonobrązową korą oraz regularną, stożkowatą koroną. Jak wskazuje nazwa rośliny żywotnik olbrzymi osiąga w naturze znaczne rozmiary - jest największym drzewem spośród wszystkich gatunków żywotników. Najwyższe okazy dorastają do nieco ponad 60 m wysokości a ich pnie mogą mieć do 6 m średnicy. Do tego dolne gałęzie drzew często pokładają się na ziemi i zakorzeniają, czyniąc je wyjątkowo spektakularnymi.

W asortymencie szkółek i centrów ogrodniczych znajduje się wiele ciekawych odmian żywotnika olbrzymiego, które rosną znacznie wolniej i osiągają wielokrotnie mniejsze rozmiary, niż sam gatunek, a tym samym doskonale nadają się do uprawy w ogrodach przydomowych. Wśród nich jedną z ciekawszych jest wyselekcjonowana w Polsce, w latach 60 XX wieku, odmiana ‘Kórnik’. Nazwa tego kultywaru nawiązuje do miejscowości, w której został on uzyskana, czyli położonego w Wielkopolsce Kórnika.

Żywotnik olbrzymi ‘Kórnik’ jest drzewem o szerokim, stożkowym pokroju. W wieku 10 lat osiąga około 3 m wysokości. Roślina najczęściej tworzy kilka równorzędnych, ustawionych pionowo pędów głównych, od których odchodzą gałęzie. Gałązki boczne są krótkie, płaskie, wachlarzowate, poziomo odstające, pokryte ciemnozielonymi łuskami z charakterystycznym, złocistym przyrostem. Żółte młode przyrosty są ładnie wyeksponowane na tle ciemniejszych, starszych i położonych w głębi krzewów  gałązek. Odmiana ta początkowo jest gęsta, z wiekiem staje się luźniejsza. Utrzymaniu zwartego, stożkowatego pokroju sprzyja coroczne cięcie. Roślina doskonale poddaje się formowaniu, nadaje się do tworzenia żywopłotów.

Żywotnik olbrzymi najlepiej rośnie w chłodnym, wilgotnym klimacie morskim, ale łatwo przystosowuje się do mniej sprzyjających warunków. Preferuje gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne do lekko ocienionych. Odmiana ‘Kórnik’ jest w pełni odporna na mróz, rośnie zdrowo, jest wolna od szkodników i chorób. Może być cięta, prowadzona w formie żywopłotów lub szpalerów, ale efektowniej prezentuje się także sadzona pojedynczo lub w luźnych grupach. Jest to ciekawa i warta polecenia odmiana zarówno do ogrodów prywatnych – przydomowych oraz zieleni osiedlowej i parkowej.