10 lutego 2023

Żywotnik zachodni ‘Rheingold’

Podziel się!

‘Rheingold’
Żywotnik zachodni ‘Rheingold’

Wśród licznych kultywarów żywotnika zachodniego ‘Rheingold’ jest jedną z najlepszych odmian do tworzenia niskich, strzyżonych żywopłotów. Roślina ta doskonale zastępuje bukszpan a jej złociste gałązki nadają barokowym ogrodom odpowiedniego blichtru.

Żywotnik zachodni ‘Rheingold’ to stara niemiecka odmiana znana w uprawie od początku XX wieku. Jest to karłowy, wolno rosnący krzew o stożkowym lub jajowatym pokroju i złocistej barwie gałązek, osiągający w wieku 10 lat około 1 m wysokości. Pędy i gałązki są delikatne, niezbyt długie, widlasto rozgałęzione. U młodych roślin ulistnienie tworzy się wyłącznie w formie igiełek. Oglądane z bliska gałązki są podobne do pędów widłaków. Łuski wykształcają się z wiekiem, najpierw na pędach wiodących, a potem na gałązkach bocznych. Regularne cięcie sprzyja utrzymywaniu ulistnienia w postaci igiełek. W okresie wegetacji krzewy są złocistożółte, szczególnie od strony nasłonecznionej, gałązki ukryte wewnątrz krzewu lub od północy są lekko zielonkawe. Zimą krzewy brunatnieją, przyjmując kolor miedzi. Ponieważ jest to odmiana młodociana, nie zawiązuje szyszek.

Żywotnik zachodni ‘Rheingold’ należy do roślin łatwych w uprawie. Krzewy są w pełni odporne na mróz i mogą być sadzone na terenie całego kraju. Rośliny preferują gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne lub tylko lekko ocienione. Ze względu na dosyć płytki system korzeniowy należy unikać sadzenia krzewów na glebach lekkich, piaszczystych lub narażonych na szybkie wysychanie. Jest to odmiana odporna na ataki szkodników oraz porażenia przez choroby grzybowe. Doskonale poddaje się formowaniu. Zimą, w czasie silnych opadów mokrego śniegu, jest narażona na deformacje. Dlatego w razie silnych opadów trzeba usuwać przygniatające rośliny śnieżne czapy.

Odmiana ‘Rheingold’ jest polecana do uprawy w ogrodach przydomowych, na rabatach, wrzosowiskach, w kompozycjach z wolno rosnącymi roślinami iglastymi oraz na skalniakach. Nadaje się do sadzenia w grupach, w formie obwódek wzdłuż brzegów rabat lub ścieżek. Dobrze sprawdza się też w uprawie pojemnikowej, w całorocznych donicach zdobiących balkony i tarasy. Krzewy sadzone w gruncie najpiękniej prezentują się na tle niebieskich lub zielonych jałowców o pędach pełzających po ziemi, np. jałowca rozesłanego Juniperus procumbens lub płożącego J. horizontalis. Tego typu kompozycje pozostają atrakcyjne przez cały rok.