16 października 2020

Żywotnik zachodni ‘Yellow Ribbon’

Podziel się!


żywotnik zachodni 'Yellow Ribbon'

Żywotnik zachodni jest jednym z pierwszych drzew północnoamerykańskich sprowadzonych do Europy w XVI wieku. Gatunek szybko zyskał uznanie, a obecnie jest bezsprzecznie najpopularniejszym drzewem iglastym uprawianym w przydomowych ogrodach, prowadzonym w formie żywopłotów, dostępnym w setkach odmian.

Żywotnik zachodni ‘Yellow Ribbon’ został wyselekcjonowany w latach 80 ubiegłego stulecia w holenderskiej szkółce w Waverveen. Charakteryzuje się ładnym, zwartym pokrojem oraz jasną, żółtą barwą gałązek utrzymującą się przez cały sezon. Rośnie dosyć wolno, po 10 latach uprawy osiąga około 1,5 m wysokości. Roślina tworzy stożkowatą koronę. Gałązki ma silnie spłaszczone, pokryte złocistymi łuskami. Gałązki położone w głębi krzewów są jaśniejsze, cytrynowożółte lub bladozielone. W niesprzyjających warunkach (przy niedoborze wody) na gałązkach tworzą się niewielkie szyszki długości około 1 cm. W miarę dojrzewania szyszki brązowieją, otwierają się jesienią i zimą. Zawiązujące się w nich nasiona stanowią pokarm licznych gatunków ptaków, które równie chętnie i często zakładają gniazda w gęstych koronach drzew. Same szyszki po dojrzeniu raczej szpecą rośliny, dlatego zaleca się ich usuwanie (poprzez delikatne przycięcie krzewów na wiosnę).

Żywotnik zachodni ‘Yellow Ribbon’ wymaga gleb żyznych i zasobnych w wodę, najlepiej rośnie w klimacie chłodnym i wilgotnym. Roślina tworzy dosyć słaby i płytki system korzeniowy. Dlatego uprawiana w na glebach lekkich i w miejscach narażonych na okresowy brak wody przyrasta powoli i wcześnie zaczyna tworzyć szyszki. Wymaga pełnego nasłonecznienia, jest w pełni odporna na mróz. Doskonale znosi cięcie, choć zabieg ten zwykle jest zbędny i niepotrzebny ze względu na zwarty pokrój odmiany.

Odmiana ‘Yellow Ribbon’ jest zdrowa, wolna od szkodników i chorób. Rośliny można sadzić pojedynczo, w grupach, formie żywopłotów lub szpalerów. Efektownie prezentują się egzemplarze sadzone w luźnych grupach, po 3-5 sztuk, na tle trawnika lub innych drzew czy krzewów o ciemnym ulistnieniu. Odmiana doskonale nadaje się do aranżowania niewysokich osłon wiatrowych, a także do ukrywania/zasłaniania mało estetycznych ścian budynków, śmietników czy ogrodzeń. Polecana nie tylko do ogrodów prywatnych, ale też zieleni osiedlowej i parkowej.