4 listopada 2019

Żywotnikowiec japoński 'Variegata'

Podziel się!

Żywotnikowiec japoński to oryginalny gatunek naturalnie występujące  Japonii, na wyspach Sikoku, Kiusiu i Hondo. W swojej ojczyźnie dorasta do imponujących rozmiarów, nierzadko osiągając 30 m wysokości. W naszych warunkach klimatycznych rośnie znacznie wolniej. Cechą charakterystyczną gatunku jest biały woskowy nalot tworzący na dolnej stronie masywnych gałązek wyjątkowo ciekawy rysunek. O ile w krajach Europy Zachodniej żywotnikowiec jest dosyć często spotykany w uprawie (sprzyjają mu łagodne zimy i wyższa wilgotność powietrza), w Polce pozostaje rośliną amatorską, kupowaną głównie przez miłośników i kolekcjonerów roślin iglastych. Z zaledwie kilku odmian uprawnych najczęściej oferowaną przez szkółki jest japońska odmiana ‘Variegata’ – sprowadzona do Europy (do Holandii) w 1861 r. przez Siebolda.

Żywotnikowiec japoński ‘Variegata’ to bardzo wolno rosnące, zimozielone drzewo o szerokostożkowatym pokroju z charakterystycznymi, białymi przebarwieniami fragmentów pędów i gałązek. Po 10 latach uprawy dorasta do 80 cm wysokości. Gałązki ma spłaszczone, wachlarzowate, zielone, miejscami białe lub marmurkowe, biało-zielone, grube i znacznie bardziej masywne, niż u żywotników. Od góry błyszczące, od spodu matowe z ciekawym, misternym rysunkiem utworzonym z grubej warstwy woskowego nalotu pokrywającego fragmenty łusek.

Roślina lubi gleby wilgotne, próchniczne, przepuszczalne, preferuje stanowiska zaciszne i półcieniste. Na stanowiskach słonecznych też rośnie dobrze, pod warunkiem, że ma wystarczająco wilgotną glebę. Na wschodzie kraju, w pierwszych latach uprawy, wymaga okrywania na zimę, w centrum i na zachodzie Polski zwykle zimuje bez problemu. Może być przycinany, ale ze względu na powolny wzrost zabieg ten nie jest konieczny.

Żywotnikowiec japoński ‘Variegata’ polecany jest do sadzenia w ogrodach przydomowych, w kompozycjach z innymi krzewami iglastymi o wolnym tempie wzrostu. Zajmuje niewiele przestrzeni, stąd dobrze sprawdza się na rabatach oraz w ogrodach skalnych. Białe przebarwienia nie są zbyt liczne i tak naprawdę stają się widoczne i zauważalne dopiero z bliskiej odległości. Inne warte polecenia odmiany, to karłowa ‘Nana’ (nadaje się  do uprawy w pojemnikach) oraz ‘Aurea’ o żółtym zabarwieniu łusek.