Dywany, skarpy, murki...
Jeżeli szukamy rośliny odpowiedniej na skarpy, zwłaszcza w pasach zieleni przyulicznej lub do zadarniania dużych powierzchni, możemy znaleźć interesujące krzewy spośród wielu odmian odznaczających się niskim wzrostem i szerokim pokrojem. Wśród krzewów o liściach sezonowych najczęściej stosowana do tego celu jest irga pozioma (Cotoneaster horizontalis). Łatwo rozpoznać ja po charakterystycznym układzie gałęzi, przypominających rybie ości i rozpościerających się prawie poziomo. Dorasta ona do 1 m wys. przy 2 m szer. Wielką jej zaletą są bardzo długo pozostające na gałęziach czerwone owoce, a także jesienne pomarańczowoczerwone zabarwienie liści.
Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis) 'Variegatus' (syn. irga purpurowa C. atropurpureus 'Variegatus') odróżnia się od gatunku niższym wzrostem i białym obrzeżeniem lekko pofalowanych liści. Warto ją więc stosować w kompozycjach kolorystycznych. Gatunkiem podobnym do wcześniej omawianego jest irga karłowata (Cotoneaster perpusillus), jednakże dorasta ona zaledwie do 30 cm wys.
Z odmian o liściach półzimozielonych, bardzo cenną rośliną zadarniającą jest irga szwedzka (Cotoneaster ×suecicus) 'Coral Beauty'. Rozrasta się nisko nad ziemią, tworząc zwartą okrywę gleby, np. na skarpach. Obfite, miododajne kwiaty mają biały kolor, a bardzo liczne, jaskrawoczerwone owoce długo pozostają na krzewie.
W zieleni towarzyszącej reprezentacyjnym budynkom biurowym lub handlowym szczególnie pożądane jest zapewnienie jak najdłuższego okresu atrakcyjności obsadzenia. Wymogi te z pewnością spełniają zimozielone odmiany irg. Jedną z najcenniejszych odmian jest irga Dammera (Cotoneaster dammeri) 'Major', bardzo niska (10-15 cm wys.). Wspaniale nadaje się do tworzenia zimozielonych dywanów, sadzenia z przodu rabat lub do zazieleniania tarasów. Ma ona płożące, zakorzeniające się pędy, ciemnozielone, błyszczące liście; kwitnie na biało i wytwarza bardzo liczne, jasnoczerwone owoce.
Nieco wyżej (do 25 cm wys.) dorasta irga rozesłana (Cotoneaster radicans) 'Eichholz'. Jest ona rewelacyjną rośliną okrywową, interesującą nie tylko dzięki białym kwiatom, pomarańczowoczerwonym owocom, ale zimotrwałym, skórzastym liściom, przebarwiającym się jesienią na kolor pomarańczowy.
Polską odmianą zimozielonej irgi jest 'Ursynów', okrywowy krzew ciemnozielonych liściach, białych kwiatach i czerwonych owocach, pozostających na pędach przez prawie całą zimę.
Podczas urządzania zieleni na dużych powierzchniach, mając na celu szybkie uzyskanie zwartej okrywy, korzystne jest sadzenie większej ilości bardzo młodych roślin. Mogą być one uprawiane w pojemnikach 1,5 litrowych, a sadzone np. w rozstawie od 30x30 cm do 40x40 cm, w zależności od wielkości krzewów. Taki sposób sadzenia jest wart polecenia, gdyż młode rośliny przyjmują się zdecydowanie łatwiej i szybko się rozrastają. Są one również znacznie tańsze od większych egzemplarzy krzewów, ich cena przy zakupie w szkółkach kształtuje się na poziomie kilku złotych.