Konkurs Roślin Nowości towarzyszy Wystawie ZIELEŃ TO ŻYCIE & FLOWER EXPO POLSKA

Celem konkursu jest szeroka promocja nowych, interesujących i o dużym potencjale handlowym drzew, krzewów, pnączy i bylin. W tym roku po raz kolejny rośliny zostaną ocenione przez międzynarodowe jury, a swojego laureata wybiorą także przedstawiciele mediów branżowych, poprzez głosowanie mailowe, oraz ogrodnicy i miłośnicy roślin, w plebiscycie organizowanym na Facebooku i/lub Instagramie.

Rośliny konkursowe będzie można obejrzeć na stoisku konkursowym na terenie wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE & FLOWER EXPO POLSKA 2021 w dniach 2-4 września 2021 w Centrum Expo XXI w Warszawie.

Lista wszystkch roślin zakwalifikowanych do Konkursu Roślin Nowości 2021:


Alstremeria RIVER VALLEY ‘Tessumriver’

Alstroemeria (alstremeria) RIVER VALLEY® ‘Tessumriver’ PBR

Odmiana z serii Summer Paradise® z linii valley, dorastająca zaledwie do 35 cm wysokości. Cechą charakterystyczną rośliny jest niski, kompaktowy pokrój, kremowo obrzeżone liście oraz duże różowe kwiaty z żółtą gardzielą i egzotycznie prezentującymi się, ciemnymi prążkami na wewnętrznych płatkach. Kwiaty tworzą się na szczytach łodyg wyrastających z podziemnych kłączy, są zebrane w baldachowate kwiatostany. Bylina kwitnie długo i obficie, od końca czerwca do pierwszych jesiennych przymrozków. Roślina preferuje gleby żyzne, próchniczne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, o lekko kwaśnym odczynie, stanowiska słoneczne do lekko ocienionych. Sadzona do gruntu wymaga starannego zabezpieczenia przed mrozem, obsypania przed zimą grubą, 10-15-centymetrową warstwą kory. Rośliny uprawiane w pojemnikach na balkonach i tarasach należy przechowywać w pomieszczeniach o temperaturze zbliżonej do 0°C. Odmiana polecana do sadzenia na obrzeżach rabat i kwietników oraz do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Hodowca: HilverdaFlorist-Hortipartners, Holandia

Wprowadzenie na rynek: 2020 r.

Zgłaszający: CLEMATIS ŹRÓDŁO DOBRYCH PNĄCZY Sp. z o.o. Sp. k. ul. Duchnicka 27, 05-800 Pruszków, Polska

Buddleja davidii BUTTERFLY TOWER ‘Tobud1305’

Buddleja davidii (budleja Davida) BUTTERFLY TOWER ‘Tobud1305’ PBR

Odmiana o interesującym, wzniesionym pokroju, przyjmująca formę obficie kwitnącej kolumny lub wąskiego stożka. Dorasta do 2 m wysokości i 1 m szerokości. Tworzy liczne, strzeliste pędy pokryte zielonoszarawymi, lancetowatymi liśćmi o gładkich brzegach. Kwiaty purpurowofioletowe, pachnące, zebrane na szczytach pędów w wydłużone, wiechowate, skierowane do góry kwiatostany długości 20-25 cm. Budleja ta kwitnie od lipca do jesieni, wabi liczne motyle i inne owady zapylające. Systematyczne obcinanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje tworzenie się nowych pąków kwiatowych. Roślina o przeciętnych wymaganiach glebowych, preferuje stanowiska nasłonecznione, osłonięte zimą od wiatru. Wytrzymuje spadki temperatury do około -20°C. Wiosną wymaga przycięcia na wysokości 10 cm od ziemi. Roślina polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, pojedynczo lub w grupach, w kompozycjach z innymi krzewami i bylinami.

Hodowca: Branded Garden Products Ltd. (Thompson & Morgan), Wielka Brytania

Wprowadzenie na rynek: 2019 r.

Zgłaszający: HOOGENRAAD HANDELSKWEKERIJEN BV Rijksweg 30a, 6744WB Ederveen, Holandia

Cercis canadensis GOLDEN FALLS ‘NC2015-12’

Cercis canadensis (judaszowiec kanadyjski) GOLDEN FALLS ‘NC2015-12’ PLP

Małe drzewo o dekoracyjnych, złocistych liściach i malowniczo przewieszających się pędach, dorastające do 2-3 m wysokości. Jest to pierwsza płacząca odmiana judaszowca o złocistym ulistnieniu. Blaszki liściowe duże, sercowate, żółte, osadzone na długich ogonkach. Odmiana charakteryzuje się dobrym wigorem, liście są zdrowe, nie ulegają uszkodzeniom na skutek bezpośredniego nasłonecznienia. Dekoracyjne różowe kwiaty rozwijają się na przełomie kwietnia i maja, tworzą się bezpośrednio na pniach i konarach oraz na młodych gałęziach. Drzewo dobrze rośnie na przeciętnych, umiarkowanie wilgotnych i przepuszczalnych glebach ogrodowych o odczynie obojętnym do zasadowego. Stanowiska słoneczne do półcienistych, ciepłe, osłonięte zimą od wiatru. Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych i osiedlowych, w miejscach eksponowanych oraz w kompozycjach z roślinami o ciemnym ulistnieniu.

Hodowca: Dennis James Werner, USA

Wprowadzenie na rynek: 2019 r.

Zgłaszający: SZKÓŁKARSTWO OZDOBNE OLSZEWSCY 42-262 Poczesna, Polska

Clematis ‘Floral Dance’

Clematis (powojnik) 'Floral Dance' PBR

Polska odmiana z grupy Powojników Wielkokwiatowych Późno Kwitnących, o zawsze pełnych i półpełnych, ciemnoniebieskich kwiatach, pojawiających się na tegorocznych pędach. Kwiaty średniej wielkości, mają od 5 do 7 cm średnicy, są zbudowane z fioletowoniebieskich działek z purpurową pręgą. Pręciki złożone z żółtych pylników osadzonych na filetowo-zielonkawych nitkach. Główne kwitnienie przypada od połowy czerwca do końca lipca. Roślina powtarza mniej obficie kwitnienie w końcu września. Liście złożone, dwu- lub trójlistkowe, czasami pojedyncze, sercowate. Pnącze czepia się podpór ogonkami liściowymi. Osiąga 2-2,5 m wysokości. Roślina preferuje miejsca jasne, niezbyt gorące, gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, dobrze zdrenowane. Odmiana odporna na mróz, przydatna do uprawy przy kratach, obeliskach i innych podporach ogrodowych oraz w dużych pojemnikach na balkonach i tarasach. Może wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach iglastych i liściastych.

Hodowca: Szczepan Marczyński, Polska

Wprowadzenie na rynek: 2021 r.

Zgłaszający: CLEMATIS ŹRÓDŁO DOBRYCH PNĄCZY Sp. z o.o. Sp. k. ul. Duchnicka 27, 05-800 Pruszków, Polska

Clematis ‘Jan III Sobieski’

Clematis (powojnik) 'Jan III Sobieski' PBR

Polska odmiana o aksamitnych, ciemnoczerwonych, półpełnych i pojedynczych kwiatach. Dzięki zwartemu pokrojowi i obfitemu kwitnieniu nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Kwiaty duże, mają od 13 do 18 cm średnicy, na pędach zeszłorocznych są półpełne, a na pędach jednorocznych pojedyncze, zbudowane z 6-8 eliptycznych, zaokrąglonych na wierzchołkach i lekko pofalowanych działek. Pręciki złożone z żółtych pylników osadzonych na żółtozielonkawych nitkach. Część pręcików przekształcona w ozdobne prątniczki. Powojnik ten kwitnie od połowy maja do połowy lipca, rozpoczynając kwitnienie od samego dołu rośliny (20 cm od podstawy). Liście pojedyncze, sercowate, ciemnozielone, całobrzegie oraz trójdzielne, złożone z eliptycznych, ostro zakończonych listków. Pnącze czepia się podpór ogonkami liściowymi. Osiąga 1,5-2 m wysokości. Roślina preferuje miejsca jasne, niezbyt gorące, gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, dobrze zdrenowane. Odmiana odporna na mróz, przydatna do uprawy przy kratach, obeliskach i innych podporach ogrodowych oraz w dużych pojemnikach na balkonach i tarasach. Może wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach iglastych i liściastych niewymagających silnego cięcia.

Hodowca: Szczepan Marczyński, Polska

Wprowadzenie na rynek: 2021 r.

Zgłaszający: CLEMATIS ŹRÓDŁO DOBRYCH PNĄCZY Sp. z o.o. Sp. k. ul. Duchnicka 27, 05-800 Pruszków, Polska

Clematis ‘Snow Storm’

Clematis (powojnik) 'Snow Storm' PBR

Polska, obficie kwitnąca i mało wymagająca odmiana z grupy Powojników Wielkokwiatowych Późno Kwitnących. Kwiaty o średnicy 10-14 cm, pojedyncze, czysto białe, zbudowane z 5-6 lekko pofalowanych działek z wyraźnym unerwieniem. Pręciki złożone z jasnożółtych pylników, osadzonych na białych nitkach. Główne kwitnienie przypada od połowy czerwca do końca lipca. Roślina może powtórzyć mniej obficie kwitnienie w końcu września i na początku października. Liście pojedyncze, jasnozielone, matowe, sercowate lub złożone, trójlistkowe. Pnącze czepia się podpór ogonkami liściowymi. Osiąga 2-2,5 m wysokości. Roślina lubi miejsca jasne, dobrze oświetlone, preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, dobrze zdrenowane. Odmiana odporna na mróz, przydatna do uprawy przy kratach, obeliskach i innych podporach ogrodowych oraz w dużych pojemnikach na balkonach i tarasach. Może wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach iglastych i liściastych.

Hodowca: Szczepan Marczyński, Polska

Wprowadzenie na rynek: 2021 r.

Zgłaszający: CLEMATIS ŹRÓDŁO DOBRYCH PNĄCZY Sp. z o.o. Sp. k. ul. Duchnicka 27, 05-800 Pruszków, Polska

Cornus alba MIRACLE ‘Verpaalen02’

Cornus alba (dereń biały) MIRACLE Verpaalen02’ PBR

Krzew o wielobarwnych liściach oraz atrakcyjnych, czerwonych pędach, ozdobnych i przyciągających uwagę zimą. Dorasta do 2-3 m wysokości i podobnej szerokości. Cechą charakterystyczną odmiany są biało i różowo obrzeżone liście. Różowy kolor obwódki zielonych liści jest szczególnie widoczny wiosną oraz wczesnym latem. Jesienią, przed opadnięciem, całe liście intensywnie przebarwiają się na różowo i purpurowo. Odmiana łatwa w uprawie, tolerancyjna względem podłoża, odporna na mróz. Liście najlepiej wybarwiają się u roślin sadzonych na stanowiskach słonecznych. Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, tworzenia wyrazistych kompozycji kolorystycznych z innymi krzewami lub stosowania w większej masie.

Hodowca: Henricus C.E.M. Verpaalen, Holandia

Wprowadzenie na rynek: 2021 r.

Zgłaszający: SZKÓŁKA SZMIT ul. Kwiatowa 18, 06-400 Pęchcin, Polska

Fagus sylvatica MIDNIGHT FEATHER ‘Verschuurfag1’

Fagus sylvatica (buk pospolity) MIDNIGHT FEATHER ‘Verschuurfag1’ PBR

Odmiana o kolumnowym pokroju i ciemnych, bordowych, silnie powcinanych liściach nadających drzewu egzotyczny wygląd. Odmiana wyselekcjonowana spośród siewek buka pospolitego. Roślina tworzy gruby pień, równomiernie się rozgałęzia. Młode liście są mocno powcinane, wąskie, swoim wyglądem przypominają liście odmiany ‘Aspleniifolia’, ale mają ciemnoczerwony kolor. Starsze liście są nieco szersze, utrzymują ciemną barwę przez cały sezon. Wymagania jak dla gatunku: gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne, stanowiska słoneczne do półcienistych. Odmiana odporna na mróz. Ze względu na wąski pokrój polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych i osiedlowych. Dobra do tworzenia szpalerów.

Hodowca: Peter Verschuuren, Holandia

Wprowadzenie na rynek: 2021 r.

Zgłaszający: BREEDERPLANTS Leeghwaterstraat 25, 2811 DT Reeuwijk, Holandia

Fargesia ‘Obelisk’

Fargesia (fargezja) ‘Obelisk’ PBR

Odmiana o smukłym pokroju, uzyskana w wyniku skrzyżowania F. nitida i F. murielae, wyróżniająca się szybkim tempem wzrostu oraz wysoką odpornością na mróz. Jest to zimozielony, kępkowy (nieinwazyjny) bambus, nie wymaga stosowania barier korzeniowych, odporny na choroby i szkodniki. Ozdobą rośliny są zielone, lancetowate liście i duże, delikatnie zabarwione przylistki na łodygach, dobrze widoczne u jej podstawy. Siedemdziesięciocentymetrowej wysokości egzemplarz posadzony jesienią 2018 r. w Narodowej Kolekcji Bambusów Zimotrwałych w Pruszkowie pod Warszawą urósł o 160 cm i liczy obecnie 230 cm wysokości. W tym samym czasie inne bambusy z rodzaju Fargesia urosły znacznie mniej (F. nitida ‘Black Pearl’ - o 60 cm, F. nitida ‘Volcano’ - o 30 cm, a F. denudata ‘Lancaster’ - o 120 cm). Na uwagę zasługuje wysoka mrozoodporność nowej odmiany, roślina znosi spadki temperatury do -25°C. W ocenie kondycji po zimie za każdym razem odmiana otrzymywała najwyższą punktację 5, także po ostrej zimie 2020/2021, podczas gdy średnia ocena dla innych gatunków i odmian z tego rodzaju wyniosła 3,62. Fargezja ta wymaga stanowisk półcienistych i cienistych, dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych o lekko kwaśnym odczynie. W polskich warunkach klimatycznych u egzemplarzy sadzonych w pełnym słońcu obserwowano zwijanie się liści, podobnie jak u roślin pokrewnych gatunków F. nitida i F. murielae, co wynika ze zbyt niskiej wilgotności powietrza w upalne dni. Odmiana polecana do stosowania w ogrodach przydomowych, orientalnych, zieleni osiedlowej, w formie pojedynczych kęp, grup lub żywopłotów.

Hodowca: Johan Leendert Verweij, Holandia

Wprowadzenie na rynek: 2016 r.

Zgłaszający: SZKÓŁKI ŻBIKOWSKIE ul. Żbikowska 51, 05-800 Pruszków, Polska

Ginkgo biloba GOLD FLAME ‘Desginb2’

Ginkgo biloba (miłorząb dwuklapowy) GOLD FLAME® ’Desginb2’

Kompaktowe drzewo o wąskim, kolumnowym pokroju i atrakcyjnym ulistnieniu. Średnica korony węższa, niż u wzorcowej odmiany ‘Blagon’. Tempo wzrostu typowe dla gatunku. Roślina tworzy prosty przewodnik oraz krótkie i wzniesione gałęzie boczne. Liście jasnozielone, skórzaste, o kształcie wachlarzowatym, jesienią intensywnie przebarwiają się na kolor żółty. Odmiana męska, nie zawiązuje nasion. Drzewo wolne od szkodników i chorób,  toleruje niesprzyjające warunki uprawy, dobrze adaptuje się w środowisku miejskim. Odmiana polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, zieleni osiedlowej, tworzenia szpalerów i obsadzania parkowych alei oraz dróg.

Hodowca: Pépinières Desmartis SA, Francja

Wprowadzenie na rynek: 2019 r.

Zgłaszający: MINIER PEPINIERES – MINIER PROFESSIONAL SOLUTION, HORTIVAL DIFFUSION 25 route des Fontainses de l’Aunay Beaufort en Anjou 49250, Francja

Heuchera ‘Rex Black’

Heuchera (żurawka) ‘Rex Black’ PBR

Odmiana z serii Rex, osiągająca duże rozmiary, wyselekcjonowana pod kątem przydatności do uprawy na terenach zieleni miejskiej, parkowej i osiedlowej. Kultywar charakteryzuje się silnym wzrostem, przewyższającym klasyczne odmiany żurawek. W optymalnych warunkach kępy mogą osiągać 0,5 m wysokości (1,1 m w czasie kwitnienia) i 0,7 m szerokości. Liście są duże, ciemne, od prawie czarnych, po ciemnozielone, mocno i gęsto osadzone na łodydze, co sprawia, że roślina jest wytrzymała na silne podmuchy wiatru, deszcz czy nawet grad. Odporna na mróz, żywotna, dobrze radzi sobie nawet w miejscach suchych i zacienionych. Preferuje stanowiska półcieniste, a po dobrym zakorzenieniu się w gruncie toleruje także bezpośrednie nasłonecznienie. Dobrze komponuje się z innymi roślinami wieloletnimi na rabatach bylinowych, ładnie prezentuje się w większych grupach jednorodnych, szczególnie w okresie kwitnienia.

Hodowca: AB-Cultivars, Holandia

Wprowadzenie na rynek: 2021 r.

Zgłaszający: VITROFLORA GRUPA PRODUCENTÓW Sp. z o.o. Trzęsacz 25, 86-022 Dobrcz, Polska

Hosta GYPSY LEMON ‘PG 12/01’

Hosta (funkia) GYPSY LEMON ‘PG 12/01’ PBR

Polska odmiana funkii o ozdobnych, trójkolorowych liściach, tworząca kępy do 40 cm wysokości. Charakteryzuje się oryginalnym wybarwieniem blaszek liściowych, które na brzegach są ciemnozielone, dalej mają jasne, białe smugi, a na środku są jasnozielone do żółtych. Wybarwienie zmienia się w trakcie sezonu wegetacyjnego. W lipcu i sierpniu roślina tworzy dzwonkowate, bladolawendowe kwiaty zebrane w luźne kwiatostany, wyniesione ponad liście, osadzone na sztywnych i ulistnionych łodygach dorastających do 70 cm wysokości. Odmiana ta preferuje gleby żyzne, próchniczne, gliniaste, umiarkowanie wilgotne, stanowiska półcieniste i cieniste, jest odporna na mróz. Polecana do sadzenia w ogrodach przydomowych, na rabatach w parkach, zieleni osiedlowej oraz do uprawy w pojemnikach.

Hodowca: Przemysław Godlewski, Polska

Wprowadzenie na rynek: 2021 r.

Zgłaszający: OGRODY O ZIELONYCH PROGACH PRZEMYSŁAW GODLEWSKI – SZKÓŁKA BYLIN Skubianka, ul. Zegrzyńska 80, 05-140 Serock, Polska

Hydrangea paniculata PETITE LANTERN ‘LISSJUDY’

Hydrangea paniculata (hortensja bukietowa) PETITE™ LANTERN ‘LISSJUDY’ PBR

Karłowy krzew z serii PETITE™, dorastający zaledwie do 80 cm wysokości i 40 cm szerokości, tworzący na szczytach pędów bardzo duże, wiechowate kwiatostany. Kwiatostany przyjmują kształt wydłużonych stożków, są zbudowane głównie z kwiatów płonnych i niewielkiej liczby kwiatów płodnych. W trakcie kwitnienia kwiaty zmieniają barwę z białej, przez kremową, po kolor czerwonych malin. Krzew ozdobny z kwiatów od lipca do października. Roślina łatwa w uprawie, odporna na mróz, wymaga stanowisk słonecznych. Dzięki niewielkim rozmiarom odmiana o wszechstronnym zastosowaniu, polecana do sadzenia w zieleni publicznej, miejskiej i osiedlowej. Nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Hodowca: Liss Forest Nursery Limited, Wielka Brytania

Wprowadzenie na rynek: 2021 r.

Zgłaszający: BREEDERPLANTS Leeghwaterstraat 25, 2811 DT Reeuwijk, Holandia

Hydrangea paniculata PETITE STAR ‘COUSTAR02’

Hydrangea paniculata (hortensja bukietowa) PETITE™ STAR ‘COUSTAR02’ PBR

Niski, kompaktowy krzew z serii PETITE™, dorastający zaledwie do 60 cm wysokości i 90 cm szerokości. Ozdobą rośliny są duże wiechowate kwiatostany, tworzące się na szczytach jednorocznych pędów, zbudowane z kwiatów płonnych i płodnych. W trakcie kwitnienia kwiaty zmieniają barwę z seledynowej, przez białą, różową, po ceglastoczerwoną jesienią. Krzew kwitnie obficie od lipca do jesieni. Roślina łatwa w uprawie, odporna na mróz, wymaga stanowisk słonecznych. Dzięki niewielkim rozmiarom odmiana o wszechstronnym zastosowaniu, polecana do sadzenia w zieleni publicznej, miejskiej i osiedlowej, także jako roślina okrywowa. Nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Hodowca: Jacques Couturieux, Francja

Wprowadzenie na rynek: 2021 r.

Zgłaszający: BREEDERPLANTS Leeghwaterstraat 25, 2811 DT Reeuwijk, Holandia

Hydrangea paniculata SKYFALL ‘Frenne’

Hydrangea paniculata (hortensja bukietowa) SKYFALL ‘Frenne’ PBR

Nieduży, kompaktowy krzew liściasty, dorastający do 1,2 m wysokości oraz 70 cm szerokości. Roślina kwitnie obficie na pędach tegorocznych, od lipca do października. Choć jej kwiatostany są duże i gęsto wypełnione kwiatami, sztywne pędy są w stanie utrzymać ich ciężar. Początkowo kwiatostany są jasnozielone, następnie przebarwiają się na biało, pod koniec kwitnienia przybierają barwę jasnoróżową. Wypełnione są nietypowymi dla tego gatunku kwiatami przypominającymi w kształcie kwiaty hiacyntów. Roślina preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste, podłoża żyzne, wilgotne, lecz przepuszczalne, jest odporna na mróz. Wiosenne cięcie sprzyja utrzymaniu zwartego pokroju krzewu. Nadaje się on do uprawy w małych ogrodach przydomowych oraz w pojemnikach. Może być sadzony pojedynczo lub w grupach, w formie naturalnego niskiego żywopłotu.

Hodowca: Guido Rouwette, Holandia

Wprowadzenie na rynek: 2018 r.

Zgłaszający: SZKÓŁKI ROŚLIN OZDOBNYCH WAŻYŃSCY Pniewo 37, 99-311 Bedlno, Polska

Juglans regia ‘Jacek Lubelski’

Juglans regia (orzech włoski) ‘Jacek Lubelski’

Polska regionalna odmiana wyselekcjonowana na Lubelszczyźnie, tworząca duże i smaczne owoce. Drzewo dorasta do 10 m wysokości, tworzy szeroką, rozłożystą koronę. Liście duże, jasnozielone, złożone z 5-9 listków, rozwijają się na przełomie kwietnia i maja razem z kwiatami. Kwiatostany męskie mają postać zwisających kotek długości do 10 cm, kwiaty żeńskie są zebrane po 2-5 na krótkopędach. Owoce dojrzewają z końcem września, są duże, mają średnicę do 5 cm. Skorupa orzechów jest cienka i miękka, w całkowicie wypełniona smacznym jasnym jądrem. Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych i na działkach, na glebach przeciętnych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych, zacisznych.

Hodowca: brak informacji

Wprowadzenie na rynek: 2019 r.

Zgłaszający: HURTOWNIA SZKÓŁKARSKA J.Z.W. CUR ul. Pożowska 2, 24-130 Końskowola, Polska

Metasequoia glyptostroboides ‘Marta’

Metasequoia glyptostroboides (metasekwoja chińska) 'Marta' PBR

Polska, karłowa, wolno rosnąca odmiana o pstrych igłach, uzyskana w wyniku selekcji siewek. Drzewo o luźnej i nieregularnej koronie, po 10  latach uprawy osiąga 2-3 m wysokości. Igły sezonowe, kremowo-zielone, pstre, pojawiają się zwykle w połowie maja, około 2 tygodnie później, niż u gatunku, dzięki czemu są mniej narażone na przymrozki. Jesienią przebarwiają się na brązowo i szybko opadają wraz z częścią pędów. Pień główny typu strzała, o prostym przebiegu od odziomka aż do wierzchołka. Gałęzie boczne skierowane najczęściej ukośnie do góry. Drzewo o dosyć wysokich wymaganiach glebowych i wilgotnościowych, preferuje podłoża żyzne, próchniczne, wilgotne, dobrze rośnie na terenach podmokłych i bagnistych. Odmiana odporna na mróz, toleruje zanieczyszczone powietrze, dobrze znosi warunki miejskie. 

Hodowca: Andrzej Kujawa, Polska

Wprowadzenie na rynek: 2021 r.

Zgłaszający: SZKÓŁKA BĄBLIN ANDRZEJ KUJAWA Bąblin 16b, 64-607 Kiszewo, Polska

Picea omorika ‘Golden Rain’

Picea omorika (świerk serbski) ‘Golden Rain’

Wyselekcjonowana w Polsce odmiana o żółtych młodych przyrostach oraz jasnym, limonkowym kolorze starszych igieł. Rośnie nieco wolniej w porównaniu z gatunkiem. Po 10 latach uprawy drzewo osiąga około 3,5-4 m wysokości, przybierając pokrój regularnego stożka. Preferuje stanowisko słoneczne, niezbędne do intensywnego wybarwienia igieł, przy czym igły są odporne na poparzenie przez promienie słoneczne. Wymagania glebowe i wilgotnościowe nieduże, typowe dla gatunku. Drzewo najlepiej prezentuje się sadzone pojedynczo. Z oddali wyróżnia się spośród innych roślin w ogrodzie ciekawą jasną barwą.

Hodowca: Krzysztof Wolski, Polska

Wprowadzenie na rynek: 2017 r.

Zgłaszający: DAGLEZJA ARTUR MAJ SZKÓŁKA ROŚLIN ul. Okopowa 60, 08-500 Ryki, Polska

Picea pungens ‘Szelest’

Picea pungens (świerk kłujący) ‘Szelest’

Polska odmiana świerka kłującego o niebieskim zabarwieniu igieł, z nieregularnie pojawiającymi się w obrębie korony, przebarwionymi na kremowo fragmentami pędów. Pokrój regularny, w formie stożka. Wzrost typowy dla gatunku, po 10 latach uprawy drzewo osiąga 2-3 m wysokości. Igły sztywne, kłujące, srebrzystoniebieskie, na części pędów kremowe, a ich barwa utrzymuje się przez całe lato i zimę. Drzewo o małych wymaganiach glebowych i wilgotnościowych, w pełni odporne na mróz. Polecane do sadzenia w miejscach eksponowanych. Młode szczepy łatwo tworzą prosty przewodnik, co jest istotną zaletą w produkcji i uprawie tej odmiany.

Hodowca: Sylwester Szelest, Polska

Wprowadzenie na rynek: 2020 r.

Zgłaszający: SZKÓŁKA DRZEW I KRZEWÓW OZDOBNYCH M&S SZELEST ul. Sandomierska 52, 37-415 Zbydniów, Polska

Pinus mugo subsp. uncinata ‘Tukan’

Pinus mugo subsp. uncinata (sosna kosodrzewina) ‘Tukan’

Polska odmiana kosodrzewiny o oryginalnie zabarwionych, dwukolorowych igłach. Roślina przyjmuje formę półkulistego krzewu, dorasta do 2 m wysokości. Jej cechą charakterystyczną jest żółto-zielone zabarwienie igieł. Igły są grube, sztywne, ułożone promieniście wokół pędów. Ich nasady różowieją, zwłaszcza w pobliżu pąków wierzchołkowych, a w okresie mrozu stają się wyraźnie różowo-czerwone. Odmiana w pełni mrozoodporna, światłolubna, niewybredna w stosunku do gleby. Doskonale rośnie na glebach przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach słonecznych. Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych, na skalniakach i wrzosowiskach, do tworzenia barwnych, kontrastowych kompozycji z innymi roślinami iglastymi.

Hodowca: Szkółka Nowaczyk, Polska

Wprowadzenie na rynek: 2020 r.

Zgłaszający: SZKÓŁKA NOWACZYK Wyganów 1, 63-740 Kobylin, Polska

Prunus laurocerasus ‘Miniredia’

Prunus laurocerasus (laurowiśnia wschodnia) ’Miniredia’ PBR

Najmniejsza na rynku, karłowa odmiana laurowiśni, o zwartym, kulistym pokroju. Po 10 latach uprawy osiąga nie więcej niż 1 m średnicy. Roślina tworzy krótkie, silnie rozgałęzione pędy, ma zimozielone, błyszczące, skórzaste liście. Młode przyrosty są pomarańczowoczerwone, ładnie kontrastują z zielenią starszych liści, co przykuwa uwagę wiosną. Roślina tolerancyjna względem podłoża, najlepiej rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych, umiarkowanie wilgotnych, na stanowiskach półcienistych. Dobrze prezentuje się sadzona pojedynczo oraz w grupach, w miejscach eksponowanych. Jest polecana do ogrodów przydomowych, skalnych, zieleni osiedlowej i parkowej, sadzenia na rabatach i obwódkach kwietników, tworzenia niskich żywopłotów. Nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Hodowca: Hortival Diffusion S.A.S., Francja

Wprowadzenie na rynek: 2020 r.

Zgłaszający: MINIER PEPINIERES – MINIER PROFESSIONAL SOLUTION, HORTIVAL DIFFUSION 25 route des Fontainses de l’Aunay Beaufort en Anjou 49250, Francja

Rosa CUTIE PIE ‘ROP007’

Rosa (róża) CUTIE PIE ‘ROP007’ PBR

Karłowa odmiana róży, przypominająca krzewinkę, o bardzo gęstym, poduchowatym pokroju. Roślina dorasta zaledwie do 10 cm wysokości i 20-30 cm szerokości. Kwitnie bardzo obficie, pokrywając się latem miniaturowymi, biało-różowymi kwiatami, zbudowanymi z 5 zaokrąglonych płatków otaczających żółte pręciki. Nie zawiązuje owoców. Pędy rośliny są pozbawione kolców. Krzew nie wymaga cięcia, jest odporny na mróz. Dobrze rośnie na przeciętnych, umiarkowanie wilgotnych glebach ogrodowych, na stanowiskach słonecznych. Nadaje się do sadzenia w ogrodach skalnych, jako roślina okrywowa, oraz do uprawy w pojemnikach.

Hodowca: Tomoki Yokota, Japonia

Wprowadzenie na rynek: 2021 r.

Zgłaszający: HOOGENRAAD HANDELSKWEKERIJEN BV Rijksweg 30a, 6744WB Ederveen, Holandia

Rosa INCREDIBLE FRUITY ‘Bozmilefra’

Rosa (róża) INCREDIBLE FRUITY ‘Bozmilefra’ PBR

Odmiana z serii róż rabatowych INCREDIBLE ROSES® uprawianych dla aromatycznych, jadalnych kwiatów. Krzew dorasta do 80 cm wysokości, kwitnie bardzo intensywnie w czerwcu i powtarza kwitnienie w sierpniu. Kwiaty mają 7 cm średnicy, są pełne, ciemnoróżowe, zbudowane średnio ze 138 małych płatków wydzielających owocowy zapach, w smaku przypominających maliny. Płatki te można wykorzystywać do dekoracji ciast, deserów, sałatek i innych potraw, można je też przerabiać na konfitury, syropy lub wodę różaną. Płatki zawierają substancje korzystne dla zdrowia, m.in. witaminę C, przeciwutleniacze, olejki eteryczne. Odmiana nadaje się do uprawy w gruncie i pojemnikach. Wymaganiami nie odbiega od innych róż rabatowych, jest odporna na mróz. Wiosną krzewy należy przyciąć na 1/3 ich wysokości.

Hodowca: Pheno Geno Roses, Serbia/Holandia

Wprowadzenie na rynek: 2019 r.

Zgłaszający: GOSPODARSTWO SZKÓŁKARSKIE ŁAZUCCY ul. Warecka 110, 05-604 Jasieniec, Polska

Rosa JAM-A-LICIOUS ‘Spekjam’

Rosa (róża) JAM-A-LICIOUS® ‘Spekjam’ PBR

Gęsty krzew o zwartym pokroju, obficie kwitnący i owocujący także w pojemnikach. Odmiana zaliczana grupy Hybrid-Rugosa, uzyskana w wyniku krzyżowania R. rugosa z R. virginiana. Jednoroczne pędy niemal bez kolców, młode liście jasnozielone. Kwiaty intensywnie różowe, na stanowiskach silnie nasłonecznionych jasnoróżowe. Krzew kwitnie w czerwcu i lipcu. Kuliste, spłaszczone owoce dojrzewają w sierpniu i wrześniu, przybierając szkarłatnoczerwone zabarwienie. Można je potencjalnie wykorzystywać do przetwarzania – wyrobu dżemów czy konfitur. Odmiana łatwa w uprawie, w pełni mrozoodporna, tolerująca trudne warunki siedliskowe, a ze względu na kompaktowy pokrój - o szerokich możliwościach zastosowania w ogrodach przydomowych, na działkach, w zieleni miejskiej i osiedlowej. Krzewy stają się wyjątkowo ozdobne jesienią, gdy na tle ciemniejących liści wyeksponowane są jaskrawoczerwone owoce.

Hodowca: Spek Rose Breeding International B.V., Holandia

Wprowadzenie na rynek: 2020 r.

Zgłaszający: SZKÓŁKI KUROWSCY ul. Kurowska 105, 24-130 Końskowola, Polska

Sambucus racemosa LEMONY LACE ‘SMNSRD4’

Sambucus racemosa (bez koralowy) Lemony Lace® ‘SMNSRD4’ PBR

Krzew o głęboko powcinanych, żółtych liściach oraz lekkim, ażurowym pokroju. Dorasta do 2-3 m wysokości i podobnej szerokości. Liście duże, złożone, o mocno zredukowanych i powcinanych blaszkach, koronkowe, najmłodsze brązowawe, później cytrynowożółte. Drobne białe kwiaty są zebrane w niewielkie wiechowate kwiatostany, ukazują się na początku maja, wraz z rozwijającymi się liśćmi. Owoce w postaci małych, kulistych, szkarłatnoczerwonych jagód, dojrzewają od połowy czerwca do lipca. Krzew mało wymagający w uprawie. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych, na przeciętnych glebach ogrodowych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, o odczynie lekko kwaśnym do zasadowego. Odmiana w pełni odporna na mróz, dobrze regenerująca się po przycięciu. Zalecany termin cięcia po kwitnieniu, wówczas roślina tworzy mocne, gęsto ulistnione pędy. Odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych i parkach, w kompozycjach kolorystycznych z innymi krzewami oraz soliterowo, w miejscach eksponowanych.

Hodowca: Timothy D. Wood, USA

Wprowadzenie na rynek: 2014 r.

Zgłaszający: SZKÓŁKI KUROWSCY ul. Kurowska 105, 24-130 Końskowola, Polska

Vaccinium corymbosum CABERNET SPLASH ‘VacBri1’

Vaccinium corymbosum (borówka wysoka) CABERNET SPLASH™ ‘VacBri1’ PBR

Odmiana borówki amerykańskiej o czerwono zabarwionych liściach, łącząca w sobie walory rośliny ozdobnej i użytkowej, uzyskana jako sport odmiany ‘Toro’. Po 3 latach roślina dorasta do 0,8 m wysokości. Wyróżnia się liśćmi w kolorze ciemnego, szlachetnego wina. Młode liście są czerwonopurpurowe, latem pojawiają się zielone przebarwienia, a jesienią liście ponownie przebarwiają się na czerwono i purpurowo. Kwiaty białe, w pąkach fioletowe, rozwijają się w kwietniu i maju. Owoce dojrzewają w lipcu i sierpniu, są średniej wielkości, kuliste, czarnogranatowe, pokryte woskowym nalotem, słodkie i smaczne. Odmiana odporna na mróz. Wymaga gleb kwaśnych, próchnicznych, umiarkowanie wilgotnych, stanowisk słonecznych. Nadaje się do uprawy w formie niewysokich żywopłotów oraz w pojemnikach na balkonach i tarasach. Dobrze prezentuje się sadzona w ogrodach wrzosowiskowych.

Hodowca: Lynne Caton, USA

Wprowadzenie na rynek: 2020 r.

Zgłaszający: BREEDERPLANTS Leeghwaterstraat 25, 2811 DT Reeuwijk, Holandia

2021 - Jury Konkursu Roślin Nowości

Alicja Cecot
Dziennikarka

Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Krakowie oraz podyplomowych studiów dziennikarskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez 14 lat redaktor naczelna dwumiesięcznik „Szkółkarstwo”. Pracowała jako redaktor w miesięczniku "Hasło Ogrodnicze". Była zastępcą redaktora naczelnego kwartalnika "Kwiaty". Publikuje w licznych magazynach ogrodniczych w kraju i zagranicą, m.in. Horticulture Week, FloraCulture International, Deutscher Gartenbau. Współautorka książki "Portrety kwiatów”, tłumaczka książek z angielskiego (m.in. "Kompozycje kwiatowe"). Prelegentka wielu branżowych konferencji towarzyszących krajowym i międzynarodowym targom ogrodniczym. Obecnie jest redaktorem „Pod Osłonami”.
Laureatka Honorowego Zielonego Laura, nagrody Związku Szkółkarzy Polskich.

Hanna Grzeszczak-Nowak
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Poznaniu. Od 1985 roku pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego jako dendrolog. Od 1988 r. pełnomocnik dyrektora ds. Arboretum w Wojsławicach, a następnie inspektor tego Arboretum. Od 25 lat konsekwentnie rewitalizuje i rozwija Arboretum. Prowadzi wiele unikatowych kolekcji roślin, w tym 4 kolekcje narodowe rodzajów Buxus, Hedera, Hemerocallis, Rhododendron. Od lat propaguje uprawę roślin ozdobnych, organizując szereg wydarzeń, m.in. "HEMEROmanię", Festiwal Traw i Kwiatów Jesieni, Dolnośląski Festiwal Dyni, Bluszczowy Weekend. Członkini Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, Grupy "Rośliny Wrzosowate", Deutsche Efeu Gesellschaft, Deutsche Rhododendron Gesellschaft. Autorka licznych publikacji naukowych krajowych i zagranicznych, książek oraz wielu artykułów poświęconych roślinom ozdobnym.
Laureatka Honorowego Zielonego Laura nagrody Związku Szkółkarzy Polskich za konsekwentne i twórcze propagowanie roślin ozdobnych i kultury ogrodniczej.

Marek Jezierski
Dziennikarz

Absolwent Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Od 25 lat autor i prowadzący poradnikowy program ogrodniczy w TVP1 „Rok w ogrodzie”.  Ekspert od tematyki ogrodniczej w programach TVP. Autor artykułów dotyczących roślin, pielęgnacji i „zabawy w ogród”. Laureat Honorowego Zielonego lauru za  upowszechnianie wiedzy o roślinach, ich zastosowaniu i korzyściach z tego płynących.

Izabela Kaszuba
Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych

Absolwentka Wydziału Ogrodniczego SGGW. W latach 1977-1997 prowadziła wraz z mężem szklarniowe gospodarstwo ogrodnicze produkujące kwiaty cięte. Była jednym z pierwszych w kraju ogrodników prowadzącym na dużą skalę uprawę storczyków z rodzaju Phalenopsis Cymbidium. Od 1993 prowadzi wspólnie z mężem i synami Centrum Ogrodnicze Flora Point Świat Roślin w Warszawie-Anin. Jest członkiem założycielem oraz aktywną działaczką Polskiego Stowarzyszenia Centrów Ogrodniczych. Uczestniczyła w nagraniach programów telewizyjnych poświęconych tematyce ogrodniczej. W 2014 roku została uhonorowana przez burmistrza dzielnicy Warszawa-Wawer nagrodą "Wawerczyk Roku" przyznawaną dla wyjątkowych osobowości pracujących na terenie dzielnicy. Jej hobby to własnych ogród oraz podróże ogrodnicze do najciekawszych przyrodniczo miejsc na świecie.

Marketa Machackova
Instytut Botaniki, Czeska Akademia Nauk, Pruhonice, Czechy

Kurator kolekcji puli genów rodzaju Iris, Paeonia, Rosa Hemerocallis Ogrodu Botanicznego w Pruhonicach. Opiekun kolekcji irysów syberyjskich oraz liliowców. Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczego w Pradze. Członek Środkowoeuropejskiego Stowarzyszenia Irysowego oraz Związku Czeskich Ogrodów Botanicznych. Zaangażowana w Czeski Program Zachowania oraz Użytkowania Źródeł Genów Roślin i Agrobioróżnorodności. Autor publikacji dedykowanych liliowcom.

dr Wojciech Podstolski
Polskie Towarzystwo Dendrologiczne

Absolwent Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i doktor nauk biologicznych IBB PAN. Wieloletni współpracownik i autor licznych artykułów dotyczących kompozycji roślinnych i monografii wybranych rodzajów publikowanych na łamach czasopism Kwietnik, Ogrody i Zieleń to Życie. Od roku 2009 pracuje w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego gdzie unowocześnia i rozwija kolekcję Działu Systematyki Roślin. Prowadzi także konsultacje z zakresu doboru gatunków roślin dla projektantów ogrodów. Jako pracownik Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie prowadzi wykłady i ćwiczenia dotyczące historii i konserwacji ogrodów, a także doboru gatunków oraz kompozycji roślinnych. Członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego i ICOMOS.

Maja Popielarska
Dziennikarka

Absolwentka Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Popularna i lubiana prezenterka pogody związana z telewizją od 1999 roku. Od 2004 prowadzi własny magazyn poradnikowy, dotyczący pielęgnacji roślin i projektowania ogrodów - „Maja w ogrodzie”. Autorka książek poradnikowych o tematyce ogrodniczej.
Laureatka prestiżowej nagrody Związku Szkółkarzy Polskich: Honorowy Zielony Laur, przyznany za nieustanne budzenie i rozwijanie pasji ogrodniczej w społeczeństwie.

dr Wiesław Szydło
Przewodniczący jury
Związek Szkółkarzy Polskich, Szkółka Roślin Ozdobnych Wiesław SZYDŁO

Absolwent Wydziału Ogrodniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Przez 25 lat pracownik naukowy Katedry Roślin Ozdobnych SGGW, prowadził zajęcia, wykłady i seminaria dotyczące szkółkarstwa ozdobnego. Autor licznych publikacji naukowych i książek, m.in. „Szkółkarstwo ozdobne”, „Rozmnażamy iglaki”, współautor i redaktor „Katalogu Roślin”, „Rośliny do każdego ogrodu” oraz artykułów popularnonaukowych publikowanych na łamach większości ukazujących się na rynku magazynów poświęconych tematyce roślin ozdobnych. Wiceprezes Związku Szkółkarzy Polskich, członek Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, członek Rady Naukowej Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Od 25 lat prowadzi też własne gospodarstwo szkółkarskie.

2021 - WYNIKI KONKURSU ROŚLIN NOWOŚCI


WYNIKI KONKURSU ROŚLIN NOWOŚCI 2021

złoty medal:

Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus) ‘Miniredia’ PBR
zgłoszona przez MINIER PEPINIERES – Minier Professional Solution, Hortival Diffusion


srebrne medale:

Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum) CABERNET SPLASH™ ‘VacBri1’ PBR
zgłoszona przez BREEDERPLANTS


Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) GOLD FLAME® ’Desginb2’
zgłoszona przez MINIER PEPINIERES – Minier Professional Solution, Hortival Diffusion


brązowe medale:

Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis) GOLDEN FALLS NC2015-12’ PLP
zgłoszony przez Szkółkarstwo Ozdobne OLSZEWSCY


Świerk serbski (Picea omorika) ‘Golden Rain’
zgłoszona przez DAGLEZJA Artur Maj Szkółka Roślin


wyróżnienia:

Róża (Rosa) INCREDIBLE FRUITY ‘Bozmilefra’ PBR
zgłoszona przez Gospodarstwo Szkółkarskie ŁAZUCCY


Funkia (Hosta) GYPSY LEMON ‘PG 12/01’ PBR
zgłoszony przez OGRODY O ZIELONYCH PROGACH Przemysław Godlewski – Szkółka Bylin


wyróżnienie dziennikarzy:

WYRÓŻNIENIE DZIENNIKARZY tegorocznego Konkursu Roślin Nowości wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE zdobyła sosna kosodrzewina (Pinus mugo subsp. uncinata) ‘Tukan’ zgłoszona przez SZKÓŁKĘ NOWACZYK

O przyznaniu wyróżnienia zadecydowali dziennikarze krajowych i zagranicznych redakcji magazynów ogrodniczych w głosowaniu mailowym.

internetowy plebiscyt:

Tegorocznym laureatem plebiscytu przeprowadzonego w mediach społecznościowych została Róża (Rosa) INCREDIBLE FRUITY ‘Bozmilefra’ PBR  zgłoszona przez Gospodarstwo Szkółkarskie ŁAZUCCY