1 września 2011

2011 - EXPO XXI

Podziel się!

19. Międzynarodowa Wystawa ,,ZIELEŃ TO ŻYCIE”

26-28 sierpnia 2011, Warszawa, Centrum EXPO,
ul. Prądzyńskiego 12/14
 
 
 
INFORMACJE STATYSTYCZNE:
 

Blisko 300 wyłącznie branżowych wystawców.

Wystawcy z 11 krajów: Polska, Austria, Belgia, Hiszpania, Holandia, Francja, Litwa Niemcy, Republika Czeska, Włochy, Węgry

Powierzchnia Wystawy - 13 000 m2 brutto. Stoiska wystawowe zlokalizowane w trzech halach i na terenie otwartym.

Prezentacja roślin zajęła 50% ogólnej powierzchni Wystawy

Szkółkarze zrzeszeni w ZSZP – 57 firm – zajęli powierzchnię ok. 1700 m2 – analogicznie jak w 2010 r. Pozostałe firmy polskie w dziale roślin – 26, szkółki zagraniczne - 63

Liczba zagranicznych wystawców - 81, w tym szkółek 63. Zagraniczni wystawcy stanowią 28 % ogólnej liczby uczestników zajmując 25% powierzchni netto Wystawy.

38 roślin zgłoszono do Konkursu Roślin NOWOŚCI

20 produktów konkurowało w Konkursie na Zielony Laur w kategoriach produkt do ogrodu i terenów zieleni oraz produkt dla szkółkarstwa.

Zwiedzający: 16 500 osób.

publiczność -  ok. 11 500,
profesjonaliści ok. 5000 osób z kilkunastu krajów: Rosji, Ukrainy,  Kazachstanu, Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii, Mołdawii, Rumunii, Niemiec, Holandii, Francji, Czech, Słowacji, Szwecji, Norwegii i innych
 

KONFERENCJE TOWARZYSZACE:

  • ,,Centrum ogrodnicze przyszłości” z Johnem Stanleyem – ponad 250 osób z 5 krajów, w tym z Rosji, Ukrainy i Czech
  • ,,Zielone miasto – metamorfozy” – 120 specjalistów zajmujących się zielenią miejską z całego kraju
  • ,,Dzień Architekta Krajobrazu” z Diarmuidem Gavinem – ponad 200 osób z 3 krajów.
     

Podczas Wystawy rozstrzygnięto trzy konkursy.

W KONKURSIE ROŚLIN NOWOŚCI spośród 38 zgłoszonych roślin Jury wyróżniło nagrodami:
 
ZŁOTY MEDAL
ze szkółkiCLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j.

SREBRNY MEDAL
Physocarpus opulifolius
LITTLE DEVIL® ’Donna May’
PBR
ze szkółkiPepinieres MINIER S.A.

BRĄZOWY MEDAL
Populus deltoides ‘Purple Tower’ PBR
z Gospodarstwa Szkółkarskiego WRÓBLEWSCY Zenona Wróblewska

WYRÓŻNIENIA:
Clematis 'Beautiful Bride' PBR
ze szkółkiCLEMATIS Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j.

Taxus ×media ‘Oliwka’
ze szkółki ACROCONA Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych Joanna Widaj

Quercus  robur ‘Posnania’
ze Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych, Joanna i Bronisław SZMIT
 


LAUR HONOROWY

Związek Szkółkarzy Polskich tradycyjnie przyznał podczas Wystawy Honorowy Laur.
Otrzymał go profesor Stanisław Gawroński ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego za ,,zgłębianie ekologicznych wartości roślin w terenach zurbanizowanych”.

 

Spośród 20 zgłoszonych do Konkursu produktów Jury wyróżniło:
Nagrodą ZIELONY LAUR  dla najlepszego produktu do ogrodu i terenów zieleni:  
System lamp ledowych dla terenów zieleni z firmy SCHRÉDER POLSKA  
 
WYRÓŻNIENIA przyznane zostały:
firmie FISKARS BRANDS POLSKA za Kosiarkę ręczną bębnową MOMENTUM
firmie ZIELONY FRONT za System podpór do roślin pnących

ZIELONY LAUR dla najlepszego produktu dla szkółkarstwa otrzymał HOLMAC H2C 32

z firmy OGROTECHNIK Artur Musioł


KONKURS NA NAJATRAKCYJNIEJSZE STOISKA

ZŁOTE WAWRZYNY w kategorii najatrakcyjniejsze stoiska roślinne
1. SZKÓŁKA DRZEW I KRZEWÓW OZDOBNYCH JOANNA i BRONISŁAW SZMIT
2. CLEMATIS Szkółka Pojemnikowa sj. Sz. Marczyński, W. Piotrowski 
3. SZKÓŁKI KUROWSCY
4. BRACIA DĘBSCY SZKÓŁKI DRZEW, KRZEWÓW I BYLIN
5. SZKÓŁKARSTWO OZDOBNE GRZEGORZ ULIŃSKI
 
SREBRNE WAWRZYNY
1. HAMIPLANT B.V.
2. SZKÓŁKA ROŚLIN OZDÓBNYCH, HOMA EMIL, HOMA-KOSAKOWSKA KRYSTYNA
3. GOSPODARSTWO SZKÓŁKARSKIE ŁAZUCCY
4. SZKÓŁKA ROŚLIN WRZOSOWATYCH MAGDALENA I MAREK MAJEWSCY
5. VITROFLORA
6. PARK-M Sp. z o.o.
7. ARTPLANTS Sp. z o.o.
8. BYLINY W POJEMNIKACH J.J. MARCINKOWSCY
9. SZKÓŁKA DRZEW I KRZEWÓW - KAROL J. PIATKOWSKI
10. SZKÓŁKA KRZEWÓW OZDOBNYCH SZYMANOWSKI BARTŁOMIEJ
 
BRĄZOWE WAWRZYNY
1. GOSPODARSTWO SPECJALISTYCZNE PANEK
2. SZKÓŁKA KRZEWÓW OZDOBNYCH M.P.BANASIAK
3. H.LORBERG BAUMSCHULERZEUGNISSE GmbH & Co.KG
4. KORDUS SZKÓŁKARSTWO OZDOBNE
5. POL-PLANTS Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych Kamil Dudek
6. SZKÓŁKA KRZEWÓW OZDOBNYCH MARIUSZ PAWLAK
7. KWIACIARSKI ZAKŁAD DOŚWIADCZALNY ISiK Nowy Dwór Sp. z o.o.
8. GOSPODARSTWO SZKÓŁKARSKIE WRÓBLEWSCY ZENONA WRÓBLEWSKA
9. GRĄBCZEWSCY - HURTOWA SPRZEDAŻ ROŚLIN
10. HUVERBA B.V.
 
W kategorii najatrakcyjniejsze stoiska „nie roślinne”
ZŁOTE WAWRZYNY
1. FISKARS BRANDS POLSKA Sp. z o.o.
2. EKO - CERAMIKA Janusz Błażejewski Wyrób i sprzedaż
3. CHRONOS Kamienne Dekoracje Ogrodu
 
SREBRNE WAWRZYNY
1. KWAZAR CORPORATION Sp. z o.o.
2. MODIFORM B.V.
3. GREEN-LAND SERVICE Sp. z o.o.
4. AGROSIMEX Sp. z o.o.
5. HERCO Sp. z o.o.
 
BRĄZOWE WAWRZYNY
1. MAXI-PLON Sp. z o.o. wraz z DURPETA UAB 
2. TER STEEGE POLAND Sp. z o.o.
3. MARMA POLSKIE FOLIE Sp. z o.o.
4. COMECO Jerzy Komosiński
5. INTERPLAST PLASTIC PRODUCTS Sp. z o.o.