20 września 2018

2018 - EXPO XXI

Podziel się!

 

26. edycja międzynarodowych targów roślin ZIELEŃ TO ŻYCIE, wraz z 3. odsłoną Flower Expo Polska odbyły się w dniach 6-8 września w Warszawie w EXPO XXI. To udane wydarzenie połączyło dwa uzupełniające się sektory prezentując ofertę roślin i produktów do ogrodu oraz kwiatów i dekoracji do wnętrz. Targi odbyły się w tym roku pod hasłem ,,Kolekcja korzyści”.Międzynarodowy charakter, bogaty program wydarzeń, staranne ekspozycje i gotowe pomysły na urządzenie ogrodu to wyróżnik imprezy. Rośliny – te do ogrodu, na działkę taras czy balkon, ale także do wnętrz to główni bohaterowie targów. Zobaczyć można było nie tylko ,,must have”, ale też nowości i zapowiedzi tego, co pojawi się w kolejnym sezonie w handlu – w sklepach, centrach ogrodniczych, kwiaciarniach, marketach, ale także w ogrodach prywatnych.

Wystawcy

W targach wzięło udział blisko 300 wystawców z 10 krajów – Polski, Holandii, Belgii, Danii, Francji, Niemiec, Włoch, Ekwadoru, Japonii i Ukrainy. Zagraniczne firmy to aż 1/3 ogółu wystawców – najwięcej z Holandii – zarówno w części Zieleń to życie jak i Flower Expo Polska. Sektor florystyczny na targach reprezentowało ponad 60 firm.

Goście targów

Targi odwiedziło 16 744 gości z 36 krajów. Profesjonaliści to 7543 osób - o 7,2 % niżw ubiegłym roku. Dla profesjonalistów przeznaczone były pierwsze 2 dni targów. Główne grupy klientów profesjonalnych to:

 • producenci roślin ogrodowych– szkółkarze i ogrodnicy (27,45%),
 • kupcy i zarządzający placówkami handlowymi (w tym centra ogrodnicze i sieci (16,41%),
 • architekci krajobrazu i tworzący tereny zieleni (23,06%),
 • specjaliści samorządowi zajmujący się zielenią publiczną (6,05%),
 • floryści, producenci właściciele kwiaciarń, hurtownicy, producenci kwiatów (9,58%)
 • dostawcy techniki ogrodniczej, produktów i usług (7,22%).

Zagraniczni goście targów to ok. 7,2 % ogółu branżowych klientów, którzy reprezentowali 36 krajów. Najliczniejsze grupy gości przyjechały z Litwy, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Holandii. Wśród odwiedzających obecni byli także klienci m.in. ze Słowacji, Czech, Rumunii, Danii, Belgii, a także z tak odległych Chin, Indonezji czy Kenii.

Mocna i różnorodna oferta roślinna

Dzięki połączeniu ZIELEŃ TO ŻYCIE i Flower Expo Polska odwiedzający mogli poznać szeroką i różnorodną ofertę roślin. Nowością tegorocznej edycji prezentacja kwiatów rabatowych i bylin do uprawy na balkony i tarasy. Ekspozycja pod nazwą Horti Flower Show była wspólną inicjatywą 6 wiodących dostawców sadzonek. Wystawcy pokazali wiele ciekawych nowości w atrakcyjnych zestawieniach i aranżacjach. Posłuchać można także było prelekcji w ramach seminarium pod tytułem ,,Potencjał ogrodnictwa miejskiego - jak zaspokoić potrzeby dzisiejszych konsumentów?”

Szkółkarze i ogrodnicy pokazali krzewy i drzewa liściaste, iglaste, róże, pnącza i rośliny balkonowe w różnych rozmiarach i formach. Nie zabrakło drzew przeznaczonych do zieleni publicznej i tzw. soliterów – wyrazistych, często strzyżonych, dużych egzemplarzy do ogrodów prywatnych bądź komercyjnych inwestycji. Mocno zaznaczył się też nurt amatorskiej uprawy własnych ziół i owocowych odmian roślin. Pokazywano specjalne selekcje karłowych i łatwych w uprawie nadających się nawet do małych przestrzeni na balkonie czy tarasie.

Byliny i ozdobne trawy – obecne na wielu szkółkarskich stoiskach. Zainteresowaniezwiedzających potwierdza fakt, że rośliny z tej grupy przebojem wkraczają do naszych ogrodów, a także na miejskie rabaty w parkach, osiedlach i przy ulicach. Gotowe pomysły na wystawowych stoiskach, informacje ,,z pierwszej ręki” oraz zaprezentowany na targach nowy Katalog Bylin będą z pewnością pomocne w tworzeniu własnych bylinowych kompozycji.

W ramach części Flower Expo Polska pokazano kwiaty cięte i rośliny do dekoracji wnętrz – m.in. storczyki, domowe rośliny doniczkowe – np. w selekcji łatwych do amatorskiej uprawy i jednocześnie poprawiających powietrze we wnętrzach. Nie zabrakło akcesoriów do dekoracji i dodatków florystycznych, naczyń do rozmaitych stylizacji. Uwagę skupiały nie tylko pięknekwiaty w starannie przygotowanych przez florystów kompozycjach, ale też pokazy mistrzów florystyki i adeptów kilku szkół florystycznych. Ze sceny schodziły kolejno bukiety, skomplikowane instalacje, ale tez piękne modelki w kwiatowych nakryciach głowy. Nowością były inspiracyjne ekspozycje – kwiaciarnie w 4 różnych stylach: Modern, Fusion, Glamour i To Go – pełne pomysłów na styl lub metamorfozę kwiaciarni. Program uzupełniały seminaria dla florystów i kwiaciarni i warsztaty.

Technika, dekor, wydawnictwa

Specjalistyczny sprzęt i urządzenia ułatwiające pracę w ogrodzie, a także dekoracyjne akcesoria to oferta bez której trudno myśleć o pięknym ogrodzie. Prezentowano zatemzarówno różnego typu kosiarki, sprzęt do cięcia, drobne narzędzia, a także maszyny doprzesadzani drzew. Nie zabrakło także nawozów, preparatów do ochrony roślin, ogromnych donice, altan i innych mebli, ale też drobiazgów w różnych stylach – do ogrodu i wnętrz.

Konkursy towarzyszące wystawie

W jedynym w Polsce, prestiżowym Konkursie ROŚLIN NOWOŚCI spośród 23 zgłoszonych roślin międzynarodowe jury wyłoniło 4 medalistów i 2 wyróżnienia.

ZŁOTY MEDAL:

 • Krzewuszka cudowna LIME MONSTER – zgłoszona przez Szkółkę SZMIT

SREBRNY MEDAL:

 • Judaszowiec kanadyjski THE RISING SUN – zgłoszony przez Szkółkarstwo Ozdobne OLSZEWSCY
 • Brzoza brodawkowata FASTIGIATA JOES – zgłoszona przez BREEDERPLANTS, Holandia

BRĄZOWY MEDAL:

 • Jeżówka 'Delicious Nougat' – zgłoszona przez firmę VITROFLORA
 • Dąbrówka Tenora PRINCESS NADIA – zgłoszona przez firmę PLANTLINE

WYRÓŻNIENIA:

 • Pysznogłówka BEE PRETTY – zgłoszona przez firmę VITROFLORA
 • Róża ANIA (MISS TANGO) – zgłoszona przez Szkółkę Krzewów Ozdobnych BogdanHAJDROWSKI

WYRÓŻNIENIE DZIENNIKARZY:

 • Hortensja RUNWAY BRIDE SNOW WHITE ‘ zgłoszona przez Plantpol Zaborze.

 

Najlepsze aranżacje stoisk uhonorowano WAWRZYNAMI.

 • Kategoria - stoiska roślinne:
  Złoty Wawrzyn
  SZKÓŁKA SZMITPLANTPOL Sp. z o.o.Srebrny Warzyn
  CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy
  KUROWSCY Szkółki
  VITROFLORA Grupa Producentów Sp. z o.o.Brązowy Wawrzyn
  DĄBROWSCY Olga i Marcin Szkółka Bylin
  PANEK Gospodarstwo Specjalistyczne
  WAŻYŃSCY Szkółki Roślin Ozdobnych
  FLORENSIS POLSKA Sp. z o.o.
  VOLMARY Sp. z o.o.
 • Kategoria – stoiska wyposażenia, techniki i technologii, aranżacji, organizacji oraz wydawnictw:
  Srebrny Wawrzyn
  ICL Polska Sp. z o.o.Brązowy Wawrzyn
  TAJEMNICZY OGRÓD
 • Kategoria - stoiska florystyczne:
  Złoty Wawrzyn
  KAEMINGKSrebrny Wawrzyn
  SGGW Podyplomowe Studia FLORYSTYKA – SZTUKA UKŁADANIA KWIATÓW
  STOWARZYSZENIE POLSKIE RYNKI HURTOWEBrązowy Wawrzyn
  AIR SO PURE
  BARILE FUTURE ORIENTED
  SZKOŁA FLORYSTYCZNA MAŁGORZATY NISKIEJ

Program targów

Branżowy program skierowany był do kilku grup odbiorców: producentów roślin, handlu, architektów krajobrazu, wykonawców, florystów i kwiaciarni. Architekci krajobrazu i specjaliści zajmujący się zielenią miejską wzięli udział w konferencjach i warsztatach doskonalących umiejętności projektowania, a także posługiwania się oprogramowaniem komputerowym. Gościem specjalnym konferencji dla architektów krajobrazu był znakomity holenderski projektant Niek Roozen, autor licznych realizacji w Europie i Chinach, nagradzany licznymi nagrodami namiędzynarodowych konkursach.

W sobotę – w dniu otwartym dla publiczności można było skorzystać z bezpłatnych wykładów,pokazów i prezentacji. Na towarzyszącym targom kiermaszu zaopatrzyć się można było w roślinnerarytasy i nowości.

 

Kolejna 27. edycja Wystawy ZIELEŃ TO ŻYCIE i 4. FLOWER EXPO POLSKA
5-7 września 2019 r.
w EXPO XXI WARSZAWA

ZAPRASZAMY!