8 kwietnia 2020

Konkurs ULubiony ogród

Podziel się!

Jako Partner Branżowy zapraszamy do udziału w konkursie.

Ogród w centrum miasta na bazie przygotowanej przez siebie koncepcji? Tak, to możliwe! Weź udział w Konkursie i stwórz przestrzeń przyjazną dla owadów!

Do 10 maja br. czekamy na projekty w ramach Konkursu „ULubiony ogród”, którego tematem jest ogród przyjazny dla owadów. Organizatorem Konkursu jest czasopismo „Zieleń Miejska” wydawane przez firmę Abrys wraz  z Urzędem Miasta Poznania oraz Zarządem Zieleni Miejskiej w Poznaniu.

Przestrzeń przyjazna dla owadów

Na całym świecie można zaobserwować wymieranie pszczół. W naszej strefie klimatycznej blisko 90% roślin zapylanych jest przez owady. Zapylają one kwiaty ozdobne oraz wiele roślin uprawnych. Rola pszczół w ogrodzie jest nieoceniona, dlatego właśnie zdecydowaliśmy się na zaaranżowanie przestrzeni, która będzie przyjazna dla owadów  – powiedziała Natalia Ziółkowska z Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu. Zadaniem konkursowym jest opracowanie projektu koncepcyjnego zagospodarowania terenu Skweru Franciszka Rataja. Jest on położony przy ulicy Księcia Józefa w Poznaniu, w sąsiedztwie Pomnika Armii Poznań oraz Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan i zajmuje powierzchnię 1029 m2.  Organizatorzy mają także pewne wymagania dotyczące funkcjonalności oraz koncepcji terenu – Zaproponowana roślinność powinna być przyjazna dla owadów pożytecznych, a także tworzyć atrakcyjną kompozycję zieleni niskiej i/lub wysokiej. Dobór gatunków powinien charakteryzować się różnorodnością uwzględniając rośliny nektarowe, pachnące i kwitnące z wachlarzem barw od jasnych do intensywnych kolorów. Ponadto w projekcie należy uwzględnić stworzenie miejsca „dzikiego/naturalistycznego” do rozwoju wszystkich stadiów owada (jaja, gąsienice, larwy) – dodaje Natalia Ziółkowska. Ogród w sposób harmonijny ma wpisywać się w charakter przestrzeni oraz korespondować z istniejącym otoczeniem. Powinien on też pełnić swoją funkcję przez cały rok, zarówno w okresie zimowym, jak i wczesnowiosennym. Projekt powinien wyróżniać się też atrakcyjnością, funkcjonalnością, bezpieczeństwem i ciekawymi rozwiązaniami dla użytkowników, należących do każdej grupy społecznej, w tym mieszkańców i turystów - Przy przygotowaniu projektu zaleca się korzystanie ze Standardów Dostępności dla Miasta Poznania, a przy doborze elementów małej architektury należy inspirować się lub korzystać z Katalogu Mebli Miejskich dla Miasta Poznania – podkreśla Natalia Ziółkowska

 (Nie) tylko satysfakcja

Konkurs ma charakter ogólnopolski i skierowany jest do projektantów i architektów krajobrazu, którzy w ciągu trzech lat poprzedzających edycję konkursu, zrealizowali przynajmniej dwa projekty zagospodarowania zieleni miejskiej – Konkurs to niezwykle ciekawe przedsięwzięcie, ponieważ realizowany jest w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Laureat Konkursu, oprócz przygotowania projektu koncepcyjnego, opracuje również projekt techniczny ogrodu oraz wykona ogród przyjazny owadom. Przeprowadzenie Konkursu w takiej formule jest możliwe dzięki współpracy z Urzędem Miasta Poznania oraz z Zarządem Zieleni Miejskiej  – zaznacza Małgorzata Masłowska-Bandosz, dyrektor ds. edukacji ekologicznej firmy Abrys, organizatora Konkursu. Dla laureatów Konkursu przewidziane są także atrakcyjne nagrody, których fundatorem jest Fundacja Santander, partner Konkursu.  – Zdobywca I miejsca otrzyma zlecenie w formule „zaprojektuj i wybuduj” na realizację ogrodu, na bazie przygotowanej przez siebie koncepcji. Pozostali laureaci otrzymają nagrody finansowe w wysokości 5 tys. zł i 2 tys. zł – dodaje Małgorzata Masłowska-Bandosz.

Zapraszamy do udziału!

 

KONTAKT:

w kwestiach formalnych: Marta Siatka, tel. 660-762-427,
e-mail: m.siatka@abrys.pl,

w kwestiach merytorycznych: Natalia Ziółkowska, tel. 61-860-85-27, e-mail: natalia.ziolkowska@zzmpoznan.pl