Zaplanowana na 2 września, a przeznaczona dla architektów krajobrazu, wykonawców projektów zieleni i urzędników miejskich, zajmie się w tym roku przede wszystkim kwestiami, jakie niesie hasło wystawy „Naturalnie!”. Czy jesteśmy w stanie zminimalizować ingerencję w zastane ekosystemy? W jaki sposób kształtować zieleń miejską, by wykorzystać potencjał terenu? Jak pogodzić nasze poczucie estetyki z naturalnością np. chwastów? Temat „Naturalne nasadzenia bazujące na dynamicznych ekosystemach i potencjale miejsca” omówi przedstawicielka Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu Katarzyna Kobierska. Interesująco zapowiada się również debata ekspertów pt. „Przygotowanie procesu inwestycyjnego – inwestor, projektant, wykonawca”, w której przedstawiciele trzech segmentów realizacji projektów zieleni postarają się wspólnie zdiagnozować problemy i wyzwania odnoszące się do tego procesu.
Bardzo interesująco zapowiada się również debata ekspertów pt. „Przygotowanie procesu inwestycyjnego – inwestor, projektant, wykonawca”, podczas której przedstawiciele trzech segmentów realizacji projektów zieleni postarają się wspólnie zdiagnozować problemy i wyzwania odnoszące się do tego procesu oraz znaleźć rozwiązania usprawniające pracę wszystkich stron. Spotkanie poprowadzi Marzenna Gronczewska – Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni i Pielęgnacji Drzew, Rzeczoznawca Budowy i Pielęgnacji Terenów Zieleni, Designer terenów zieleni, a w dyskusji wezmą udział: Grzegorz Pietruczuk, Burmistrz Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, Kamila Nowocin, Zastępca Dyrektora ds. Utrzymania Terenów Zieleni, Zarząd Zieleni m.st Warszawy, Marcin Brataniec, eM4. Pracownia Architektury z Krakowa oraz reprezentujący firmę AG-COMPLEX – Marcin Sitarski, Zastępca Dyrektora ds. Zieleni i dr Tomasz Samsel, Dyrektor ds. Budowy Terenów Zieleni.
Nie zabraknie także tematów roślinnych jak przystało na wydarzenie organizowane pod egidą Związku Szkółkarzy Polskich – Magdalena Siewruk-Szmit zaprezentuje umiejętnie zastosowaną zieleń na przykładzie Ciechanowa.
Gościem specjalnym konferencji, który wystąpi w ramach programu Green Cities Europe (Zielone Miasto Europy), będzie Martha Schwartz – światowej sławy amerykańska architektka krajobrazu, gorąca orędowniczka stosowania zieleni jako czynnika ograniczającego zmiany klimatu i ich skutki oraz wprowadzania zrównoważonego rozwoju do zieleni publicznej. Tytuł jej prelekcji to „Miasta przyszłości i krajobraz miejski”. Więcej o tym co jest dla niej i jej zespołu najważniejsze w projektowaniu terenów zieleni, czym się kierują, do czego zmierzają i jak postrzega rolę architekta krajobrazu w tworzeniu współczesnych miast opowiada w wywiadzie.
Zapraszamy do zapoznania się z całym programem konferencji oraz rejestracji na wydarzenie.