13 czerwca 2009

Inne wystawy - 2009

Podziel się!

Gardenia 2009

W dniach 26-29 lutego  po raz  czwarty na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich miały miejsce Targi ogrodnicze GARDENIA.

W tym roku zyskały one nie tylko nowy, bardziej korzystny dla szkółkarzy termin, ale również dużo większą liczbę wystawców i zwiedzających. Pierwszy dzień tej imprezy już tradycyjnie jest dniem przeznaczonym dla profesjonalistów - bezpłatny wstęp umożliwiały tłumnie przybyłym na ten dzień zaproszenia, które w dużej ilości zostały przez organizatora przekazane wystawcom-każdy zatem mógł zaprosić na ten dzień wszystkich swoich klientów. Organizowane już tradycyjnie tego dnia seminarium, poświęcone tym razem zieleni osiedlowej  przyciągnęło ponad 400-tu słuchaczy.

Tak jak w ubiegłych latach, sobota i niedziela były dniami otwartymi dla publiczności, która mimo wczesnej wiosny nie zawiodła. Gardenię 2009 i towarzyszące jej wydarzenia odwiedziło 12 tysięcy osób.

Przedstawiciele branży ogrodniczej obdarzają organizatorów targów coraz większym zaufaniem. W tegorocznej imprezie wzięło udział blisko 100 wystawców. Szkółkarze również stworzyli pokaźną i interesującą ekspozycję - na targach zaprezentowało się 21 szkółek zrzeszonych w Związku, szkółkarze niezrzeszeni oraz kilka szkółek zagranicznych.

Przyszłość Gardenii rysuje się obiecująco. Z roku na rok impreza rozrasta się bardzo dynamicznie, przyciągając coraz więcej zwiedzających i zajmując coraz większą powierzchnię wystawienniczą. Związek Szkółkarzy Polskich objął nad targami patronat branżowy.

(Biuletyn Szkółkarski nr 71/2009, tytuł: Gardenia 2009, autor: Katarzyna Byczkowska)

 

Mazowiecka Zieleń 2009

W dniach 26, 27 i 28 lutego 2009 odbyła się II Edycja Wystawy „Mazowiecka Zieleń”. Tym razem odbyła się w Gospodarstwie Szkółkarskim Joanny i Bronisława Szmitów.

Mottem tegorocznej imprezy, było hasło „Jakość i Asortyment”. Zadowalającym sygnałem dla organizatorów była prawie dwukrotnie większa frekwencja zwiedzających niż w roku ubiegłym. Magnesem przyciągającym tak wielu chętnych, były oprócz wystawianych roślin, bardzo ciekawe tematy prelekcji, przygotowanych specjalnie dla urzędników zajmujących się zielenią w samorządach na terenie Mazowsza.

Swoją wiedzą podzielili się: prof. dr hab. Stanisław Gawroński - „Rola roślin w pochłanianiu mikrocząsteczek”, dr Szczepan Marczyński opowiedział o „Stosowaniu roślin okrywowych”, prof. dr hab. Czesław Zamorski dał wykład o „Ochronie roślin w mieście”.

Podobnie jak na zeszłorocznych wykładach ilość chętnych do wzięcia udziału w szkoleniach była bardzo duża i ledwo zmieściła się w przestronnych pomieszczeniach przygotowanych przez gospodarzy. Po dwuletnich doświadczeniach w organizowaniu tego typu wystaw lokalnych widać wyraźnie, że do sukcesu takiej imprezy, nie wystarczy już tylko ekspozycja roślin produkowanych przez nas, ale konieczne są działania wspierające i podnoszące wartość samej wystawy. Ważne dla wysokiej jakości przedsięwzięcia są wspomniane wykłady poświęcone aktualnym tematom branży szkółkarskiej, ale również pokazy sadzenia drzew, cięcia roślin albo prezentacje sprzętu ogrodniczego, czy innych nowości technicznych związanych z profesją ogrodniczą.

Zwiedzający i zaproszeni goście byli pod dużym wrażeniem nowoczesnej szkółki państwa Szmitów, którzy z ogromną serdecznością przyjęli wszystkich w swoim gospodarstwie. Cała rodzina gospodarzy z zaangażowaniem i przejęciem oprowadzała chętnych dzieląc się swoją pasją i zamiłowaniem do roślin.

W tym roku grupa szkółkarzy mazowieckich powiększyła się o kolejną szkółkę bylin państwa Marcinkowskich. Wygląda na to, że na tym nie koniec i niewykluczone są dalsze przyjęcia.

Wystawa Mazowiecka rośnie w siłę! Palmę organizatora przekazano szkółce „Grąbczewscy”, którzy przygotowują się do III-ego wydania tej lokalnej imprezy. A wiosenny śpiew ptaków donosi, że nie będzie to już jedyna lokalna wystawa przygotowywana przez członków Związku Szkółkarzy Polskich. Liczymy na więcej takich inicjatyw! Byłoby milej i raźniej, gdyby wystawa mazowiecka nie pozostała jedynaczką, czego sobie życzymy.

(Biuletyn Szkółkarski nr 71/2009, tytuł: Mazowiecka Zieleń - druga edycja z podwójnym uderzeniem, autor: Daniel Kordus)

 

Zieleń dla Wszystkich 2009

7 i 8 października 2009 roku na terenie Gospodarstwa Szkółkarskiego KAPIAS w Goczałkowicach-Zdrój, ul. Św. Anny 4 odbyła się pierwsza wystawa regionu południowego Związku Szkółkarzy Polskich „Zieleń dla Wszystkich”. Jest to inicjatywa szkółkarzy z tego regionu zrzeszonych w Związku. Ma ona na celu zaprezentowanie oferty handlowo-usługowej skierowanej do architektów krajobrazu i wykonawców zieleni, osób odpowiedzialnych za zieleń publiczną, centrów ogrodniczych. W programie znalazło się także seminarium „Zielone Miasto” zorganizowane przez Związek Szkółkarzy Polskich. Wzięło w nim udział stu uczestników - reprezentantów urzędów z kilkudziesięciu miejscowości województw południowej Polski. W drugim dniu wystawy odbyła się konferencja „Zieleń dla Wszystkich”, w której uczestniczyło dziewięćdziesięciu przedstawicieli firm projektujących i urządzających zieleń.

Więcej na http://www.zielendlawszystkich.pl/.

 

Cvety 2009

W dniach 03.- 06. 09. 2009 wraz z grupą 14. polskich szkółek i ZSzP miałem okazję odwiedzić 16 -tą Międzynarodową Wystawę „Kwiaty 2009”.

W tym roku swoją ofertę zaprezentowało ok.700 firm z 27 krajów.

Na wspólnych (jak to Rosjanie dodają „ kolektywnych” stoiskach ) zaprezentowały się delegacje narodowe: Holandii, Niemiec, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch, Kolumbii, Łotwy, Francji, Polski i Ekwadoru i firmy z tych właśnie krajów zajęły większa połowę z część z 36 tys. m kw. jakie obejmowała wystawa.

Poza ekspozycjami narodowymi były jeszcze obecne firmy z Belgii, Danii, Chin, ZRA, Izraela, Iranu, Hiszpanii, Słowenii, Słowacji, oraz oczywiście z Rosji, gdzie zaprezentowało się 400 ros. firm z 28 regionów. Wystawę odwiedziło ok. 40 tys. osób, w tym 16 tys. specjalistów z branży. W ramach wystawy odbyło się jeszcze 50 dodatkowych spotkań, konferencji, szkoleń, kursów, pokazów itp.

Po raz pierwszy w historii „ Kwiatów” nastąpił rozdział pomiędzy roślinami a technologią do ich produkcji: i tak równolegle do opisywanej wystawy odbywała się na tym samym terenie Flowers-IPM-Tech-Moscow”,- organizowana wspólnie z niemieckim partnerem «Messe Essen».

Całość powierzchni wystawienniczej wraz z terenami odkrytymi wynosiła 30 tys. m kw.

Nasza polska ekspozycja była prezentowana na wspólnym 150m stoisku, którego autorką była Ewa Łuczak z Agencji Promocji Zieleni i ta zasada sprawdza się od wielu lat.

(Biuletyn Szkółkarski nr 74/2009, tytuł: Widziane z boku „Cwiety 2009”, autor: Daniel Kordus)

PRZEJDŹ DO GALERII TYCH WYSTAW