Bez koralowy to gatunek europejski, naturalnie występujący w środkowej i południowej części kontynentu, spotykany także w widnych lasach i zaroślach na terenie Polski. Dziko rosnące krzewy raczej nie zwracają na siebie uwagi, poza okresem owocowania w czerwcu i lipcu, gdy dojrzewają szkarłatnoczerwone, widoczne z daleka pestkowce, zebrane w groniaste owocostany (łac. „racemosus” oznacza groniasty).
Szkółki i centra ogrodnicze oferują kilka odmian ozdobnych bzu koralowego, wyróżniających się atrakcyjną budową i kolorystyką liści. Jednym z ciekawszych i wartych plecenia kultywarów tego gatunku jest odmiana ‘Sutherland Gold’ o złocistych, koronkowych liściach. Posadzona w miejscu eksponowanym przyciąga wzrok swoim egzotycznym wyglądem.
Bez koralowy ‘Sutherland Gold’ został uzyskany w Kanadzie na początku lat 70 XX w. Przypomina odmianę ‘Plumosa Aurea’, od której pochodzi. Jest to szybko rosnący krzew o wzniesionych pędach i lekkim, ażurowym pokroju. Dorasta do 2-3 m wysokości. Cechą charakterystyczną odmiany są okazałe, złociste, złożone liście, mające od 7 do 15 cm długości, przypominają one liście paproci. Pojedyncze listki są lancetowate, silnie i głęboko powcinane. Najmłodsze przyrosty są czerwonawe, w kolorze miedzi. Kwiaty drobne, białokremowe, zebrane w wiechowate kwiatostany długości 4-8 cm, pojawiają się wiosną, na przełomie kwietnia i maja, wraz z rozwijającymi się liśćmi. Owoce w postaci kulistych, szkarłatnoczerwonych jagód dojrzewają od połowy czerwca do lipca. Są ozdobne, ale po dojrzeniu nie utrzymują się długo na gałązkach i opadają. Są też zjadane przez ptaki.
Bez koralowy ‘Sutherland Gold’ jest krzewem o niedużych wymaganiach w stosunku do gleby i stanowiska. Dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, o odczynie lekko kwaśnym do zasadowego. Oczywiście bardzo dobrze rośnie na glebach żyznych i próchniczych, na stanowiskach słonecznych i częściowo ocienionych. W porównaniu do odmiany ‘Plumosa Aurea’ liście odmiany ‘Sutherland Gold’ są bardziej odporne na poparzenie przez promienie słoneczne podczas letnich upałów. Niemniej podczas suszy krzewy warto regularnie podlewać. Odmiana jest w pełni odporna na mróz, dobrze regeneruje się po przycięciu. Co kilka lat krzewy można odmłodzić, przeprowadzając silne cięcie.
‘Sutherland Gold’ to wyjątkowo atrakcyjna odmiana polecana do uprawy w ogrodach przydomowych i zieleni osiedlowej, zwłaszcza w miejscach eksponowanych. Świetnie prezentuje się posadzona pojedynczo, na wyściółkowanej sosnową korą rabacie. Nadaje się do tworzenia kompozycji kolorystycznych z krzewami o kontrastowym, zielonym lub purpurowym ulistnieniu oraz z bylinami.