27 sierpnia 2020

Bluszcz pospolity 'Erecta'

Podziel się!

Hedera helix ‘Erecta’
Bluszcz pospolity ‘Erecta’

Bluszcz pospolity to zimozielone pnącze wspinające się po chropowatych ścianach budynków i pniach drzew za pomocą czepnych korzeni przybyszowych. Gatunek ten uprawiano dla celów ozdobnych już w średniowieczu. Dziś wyjątkowo okazałe egzemplarze bluszczu pospolitego można podziwiać m. in. na  murach zamku królewskiego na Wawelu w Krakowie, zamku w Malborku czy zamku Książ pod Wałbrzychem. Rosnące tam egzemplarze są naprawdę imponujące.

Cechą charakterystyczną bluszczu pospolitego jest wykształcanie dwóch faz rozwojowych - młodocianej oraz dojrzałej. W fazie młodocianej, zwanej inaczej wegetatywną, roślina tworzy długie, elastyczne pędy, które się płożą lub wspinają po napotkanych podporach, oraz klapowane liście, u nasady są sercowate. W fazie dojrzałej, generatywnej, pędy są sztywne, wzniesione i pozbawione korzeni przybyszowych, zaś liście są pozbawione klap i silnie połyskujące. W tej fazie roślina zakwita (jesienią) i tworzy owoce (dojrzewające wiosną).

Spośród licznych odmian bluszczu znakomita większość to pnącza. Ale nie wszystkie. Bluszcz pospolity ‘Erecta’ to interesująca odmiana tworząca niewielkie, kompaktowe krzewy osiągające 0,5-1 m wysokości. Roślina ma sztywne, grube, wzniesione pędy oraz nieduże, 4-6 cm długości liście ułożone blisko siebie w dwóch rzędach. Liście są w kształcie trójkątne, z wierzchu błyszczące, ciemnozielone, prawie pozbawione klap. Ich regularne ułożenie nadaje roślinie egzotyczny wygląd, przypominający z oddali pustynne wilczomlecze. Na łodygach pojawiają się krótkie korzenie przybyszowe ale roślina nie wspina się po ścianach ani podporach. Starsze pędy z wiekiem wyginają się i pokładają pod swoim ciężarem. Roślina nie kwitnie i nie tworzy owoców.

Wymagania uprawowe ma podobne jak inne odmiany bluszczy - toleruje większość przeciętnych gleb ogrodowych, ale najlepiej rośnie na wilgotnych i przepuszczalnych podłożach bogatych w próchnicę, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Doskonale czuje się sadzona w cieniu, na stanowiskach słonecznych może zimą przemarzać w przypadku wystąpienia silnego mrozu. Zaletą bluszczu pospolitego jest mała podatność na szkodniki i choroby. Jedyny problemem mogą stanowić choroby bakteryjne liści, które jednak rzadko występują na roślinach rosnących w ogrodzie. Gdyby jednak na liściach zaczęły pojawiać się ciemne plamki z jaśniejszą obwódką należy ograniczyć zraszanie roślin wodą, gdyż zabieg ten sprzyja rozprzestrzenianiu bakterii wywołujących chorobę (bakteriozę bluszczu).

Ze względu na niewielkie rozmiary i kompaktowy pokrój bluszcz pospolity ‘Erecta’ można sadzić w ogrodach skalnych, japońskich oraz na rabatach z niskimi krzewami.