22 września 2010
Calluna vulgaris 'Dark Star'
Calluna vulgaris ‘Dark Star’ (wrzos pospolity ‘Dark Star’)
Calluna vulgaris występuje na terenie prawie całej Europy. Najczęściej rośnie w gęstym zwarciu w świetlistych lasach sosnowych tworząc wrzosowiska, które w szczególny sposób urzekają w okresie kwitnienia. Bogactwo odmian różniących się wzrostem, pokrojem i przede wszystkim barwą kwiatów lub pąków sprawia, że trudno zdecydować się na wybór tylko jednej z nich. Mimo tak wielkiej różnorodności, niektóre odmiany zasługuje na szczególną uwagę.
Calluna vulgaris ‘Dark Star’ wyróżnia się intensywnie rubinowoczerwonymi kwiatami. Jest to wolno rosnąca, zawsze zielona, bogato ugałęziona krzewinka o cienkich, twardych pędach. Dorasta do wysokości około 20 cm i szerokości 35 cm. Pędy w miarę wzrostu pokładają się na ziemi i zakorzeniają. W ten sposób powstają zielone poduchy okrywające podłoże, przy czym pokrój rośliny pozostaje zwarty i wzniesiony. Liście wrzosu pospolitego są miniaturowe, łuskowate, długości zaledwie 1-2 mm bardzo gęsto, dachówkowato ułożone na pędzie. Odmiana ‘Dark Star’ zakwita we wrześniu. Liczne pąki kwiatowe są zebrane w obfite, wąskogroniaste, wyprostowane kwiatostany. Pierwsze rozkwitają pączki znajdujące się u dołu pędu. Kwiaty są podwójne, a ich czerwona barwa niezwykle intensywna. Kształtem przypominają dzwoneczki o delikatnej, pergaminowej fakturze. Po przekwitnięciu kwiaty jeszcze długo, bo przez całą zimę, utrzymują się na roślinie.
Wymagania uprawowe wrzosów są praktycznie minimalne. Dobrze rosną na glebach ubogich w składniki pokarmowe, o kwaśnym odczynie (pH 4 – 5,5). Lubią miejsca słoneczne ale osłonięte od wiatru. Wrzosy źle rosną na stanowiskach zbyt wilgotnych i nie lubią intensywnego podlewania. Bardzo częste i obfite podlewanie może doprowadzić do pojawienia się chorób a nawet zamierania roślin. Wrzosy należy podlewać właściwie tylko latem, podczas upałów i suszy. Po wysadzeniu wrzosów zaleca się ściółkować glebę przekompostowaną korą sosnową. Zabieg ten przynosi wiele korzyści roślinom, takich jak: ograniczenie zachwaszczenia, utrzymanie stałej wilgotności podłoża, lepsze zimowanie oraz wzbogacenie gleby w próchnicę i obniżenie pH. Wrzosy są odporne na mróz, ale w bezśnieżne zimy przy słonecznej i wietrznej pogodzie mogą zostać uszkodzone. Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie wrzosów. Odpowiednie cięcie warunkuje utrzymania prawidłowego, ładnego i zwartego pokroju roślin oraz obfite kwitnienie. Należy je przeprowadzić wiosną na wysokości zeszłorocznych kwiatostanów (w ten sposób je usuwamy).
Wrzos pospolity ‘Dark Star’ jest polecany przede wszystkim do tworzenia wyrazistych akcentów kolorystycznych na wrzosowisku. Intensywna, rubinowo-czerwona barwa kwiatów z daleka przyciąga uwagę, szczególnie jeśli rośliny są zaaranżowane np. w postaci wijącej się ścieżki. Sadzony na rabatach pomiędzy drzewami i krzewami iglastymi stanowi ich ciekawe uzupełnienie. Doskonale nadaje się do tworzenia kompozycji doniczkowych, ozdoby ogródków kawiarnianych, tarasów, balkonów oraz wnętrz. Zasuszony w doniczce może zdobić mieszkanie nawet kilka lat.