15 września 2015

Calluna vulgaris 'Dark Star'

Podziel się!

Calluna vulgaris 'Dark Star'
wrzos pospolity 'Dark Star'

 

Wrzos pospolity jest w Europie gatunkiem rodzimym, najczęściej rośnie w gęstym zwarciu w świetlistych lasach sosnowych, gdzie tworzy zbiorowiska nazywane wrzosowiskami. Z końcem sierpnia w sprzedaży pojawiają się cała masa wrzosów. Bogactwo odmian różniących się wzrostem, pokrojem i przede wszystkim barwą kwiatów lub pąków sprawia, że trudno zdecydować się na wybór tylko jednej z nich. Mimo tak wielkiej różnorodności, niektóre odmiany zasługuje na szczególną uwagę. 

Odmiana ‘Dark Star’ wyróżnia się intensywnie rubinowoczerwonymi kwiatami. Jest to wolno rosnąca, zawsze zielona, bogato ugałęziona krzewinka o cienkich, twardych pędach. Dorasta do 20 cm wysokości i 30 cm szerokości. Pędy w miarę wzrostu pokładają się na ziemi i zakorzeniają. W ten sposób powstają zielone poduchy okrywające podłoże, przy czym pokrój rośliny pozostaje wzniesiony. Liście wrzosu pospolitego są miniaturowe, łuskowate, mają zaledwie 1-2 mm długości i są dachówkowato ułożone na pędach. Odmiana ‘Dark Star’ zakwita we wrześniu. Liczne pąki kwiatowe są zebrane w obfite, wąskogroniaste, wyprostowane kwiatostany. Pierwsze rozkwitają pączki znajdujące się u dołu pędu. Kwiaty są podwójne, a ich czerwona barwa przyciąga uwagę swoją intensywnością. Swoim kształtem kwiaty przypominają dzwoneczki o delikatnej, pergaminowej fakturze. Po przekwitnięciu zaschnięte kwiatostany utrzymują się przez całą zimę.

Wymagania uprawowe wrzosów są praktycznie minimalne. Dobrze rosną na glebach ubogich w składniki pokarmowe, kwaśnych, o pH w granicach 4 – 5,5. Lubią miejsca słoneczne, ale osłonięte od wiatru. Wrzosy źle rosną na glebach ciężkich i zbyt wilgotnych, nie lubią nadmiaru wody. Zbyt częste i obfite podlewanie może doprowadzić do pojawienia się chorób a nawet zamierania roślin. Niemniej rośliny należy regularnie podlewać po posadzeniu, aż do momentu gdy korzenie przerosną grunt. Później rośliny dobrze znoszą suszę. Glebę wokół krzewinek warto ściółkować przekompostowaną korą sosnową. Ściółkowanie ogranicza zachwaszczenie, ułatwia utrzymanie stałej wilgotności podłoża, zapewnia lepsze zimowanie oraz wzbogaca glebę w próchnicę i sprzyja utrzymaniu kwaśnego odczynu podłoża. Wrzosy są odporne na mróz, ale w bezśnieżne zimy przy słonecznej i wietrznej pogodzie mogą podmarzać. Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie wrzosów. Wiosną należy usuwać wszystkie zeszłoroczne kwiatostany. Dzięki temu rośliny zachowają ładny, zwarty pokrój i będą obficie kwitły.

Wrzos pospolity ‘Dark Star’ jest polecany przede wszystkim do tworzenia wyrazistych akcentów kolorystycznych na wrzosowiskach. Intensywna, rubinowoczerwona barwa kwiatów z daleka przyciąga uwagę, szczególnie jeśli rośliny są zaaranżowane np. w postaci wijącej się ścieżki. Sadzone na rabatach pomiędzy drzewami i krzewami iglastymi stanowią ich ciekawe uzupełnienie. Wrzosy doskonale nadają się do tworzenia kompozycji służących do dekoracji tarasów, balkonów oraz wnętrz. Nawet zasuszone w doniczkach mogą zdobić mieszkanie przez kilka lat.