17 marca 2009
Chaenomeles x superba 'Crimson and Gold'
Zbliża się czas kwitnienia pigwowców. To jedna z bardziej znanych grup krzewów ozdobnych, łatwa w uprawie i dobrze dostosowana do naszych warunków klimatycznych.
Rodzaj Chaenomeles (pigwowiec) reprezentowany jest przez 4 gatunki występujące we wschodniej Azji. W uprawie spotkać można kilkadziesiąt odmian tych pięknych krzewów różniących się kolorem kwiatów i pokrojem. Jedną z ciekawszych jest odmiana mieszańcowego gatunku Chaenomeles x superba (pigwowca pośredniego, zwanego także wspaniałym!) ?Crimson and Gold? co w tłumaczeniu znaczy Karmazyn i Złoto.
Należy ona do jednych z najwcześniej zakwitających odmian. Jej okazałe szkarłatno czerwone płatki kwiatów wyjątkowo pięknie kontrastują z długimi złocistymi pręcikami. Kwiaty pojawiają się na pędach dwuletnich i starszych. Choć nie jest to nowość (odmiana pochodzi z 1939 roku) to jej kariera jest stosunkowo krótka, gdyż doceniona została niedawno, bo w 2002 roku, kiedy została nagrodzona przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze. Odmiana ?Crimson and Gold? charakteryzuje się dosyć wolnym wzrostem, dzięki czemu świetnie nadaje się do sadzenia w małych, przydomowych ogrodach. Docelowo osiąga około 1m wysokości przy trochę większej średnicy, dlatego może być stosowana jako roślina okrywowa. Krzewy są stosunkowo gęste i cierniste.
Dodatkową atrakcją tej odmiany jest dobre owocowanie. Owoce nadają się na przetwory a niewątpliwie do najbardziej atrakcyjnych przetworów domowych należą nalewki. Owoce tej odmiany są jabłkowate, zielone później żółte, dosyć duże (ok.5cm średnicy) i bardzo aromatyczne.
W warunkach Polski odmiana ta uważana jest za mrozoodporną a przemarznięcia mogą się zdarzyć jedynie podczas bardzo surowych zim. Po przemarznięciu rośliny dobrze regenerują. Pigwowce dobrze rosną na każdej przeciętnej glebie ogrodowej i są odporne na suszę. Do uprawy wymagają miejsc słonecznych i osłoniętych od mroźnych wiatrów. Warto zwrócić uwagę na częste mylenie nazwy pigwowców z pigwą. Pigwa (Cydonia) jest oddzielnym rodzajem, który różni się od pigwowca m.in.: brakiem cierni, wełnistym owłosieniem owoców, białymi kwiatami i silniejszym wzrostem.
fot. Monika Pawlonka (4), Magdalena Tomżyńska (1)