20 marca 2014
Chamaecyparis pisifera 'Sungold'
Chamaecyparis pisifera 'Sungold'
cyprysik groszkowy 'Sungold'
jest to gatunek pochodzący z Japonii. W swojej ojczyźnie jest uprawiany parkach i ogrodach przyświątynnych. Bogata różnorodność form, zwłaszcza karłowych, przyczyniła się do spopularyzowania cyprysika groszkowego na całym świecie. W Europie pierwsze egzemplarze pojawiły się w drugiej połowie XIX wieku, najpierw w Wielkiej Brytanii i Holandii. Polskie szkółki oferują w sprzedaży kilkanaście odmian cyprysika groszkowego. Wśród nich wyjątkowo ciekawie prezentują się formy nitkowate, o cienkich, zwisających gałązkach, w zależności od odmiany zielone, żółte, a nawet dwubarwne.
Chamaecyparis pisifera ‘Sungold’ to bardzo piękna, karłowa odmiana uzyskana w 1969 roku z siewki odmiany ‘Filifera Aurea’ w Kanadzie. Krzew o półkulistym, kopiastym pokroju dorasta po 10 latach uprawy do 0,5 m wysokości. Pędy sznurowate, łukowato wygięte, na końcach silnie rozgałęzione, tworzące frędzelkowate pęczki złocistożółtych gałązek o różnej długości. Same gałązki są delikatne, nitkowato wydłużone i zwisające, pokryte igłami typu przejściowego – do połowy przylegające, później lekko odstające i ostro zakończone. Ciekawą cechą charakterystyczną odmiany jest zmienna barwa gałązek. Część z nich jest jednolicie żółta, inne mogą być mniej lub bardziej żółto-zielone. Różnice najłatwiej wychwycić, gdy obok siebie rośnie kilka lub kilkanaście egzemplarzy. Cenna zaletą cyprysika ‘Sungold’ jest wysoka tolerancja na silne nasłonecznienie.
Cyprysik groszkowy wprawdzie nie ma specjalnie wygórowanych wymagań co do podłoża, niemniej jednak najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, lekko kwaśnych lub obojętnych. Odmiana ‘Sungold’ wymaga miejsc silnie nasłonecznionych, bowiem intensywne, złociste wybarwienie gałązek mają jedynie okazy rosnące na wystawie południowej. Krzewy bardzo dobrze rosną w miejscach o wysokiej wilgotności powietrza, zacisznych i osłoniętych od wiatru, w pobliżu strumyków, oczek wodnych lub stawów. W zachodnich rejonach kraju i pasie nadmorskim zimują bez problemu, na wschodzie, jeśli zima jest bezśnieżna i mroźna, dobrze jest lekko okryć rośliny gałązkami świerka lub cieniówką. Najczęściej jednak natura sama zabezpiecza krzewy warstwą śniegu, i nie musimy się o nie martwić. Zabiegi uprawowe ograniczają się jedynie do podlewanie w okresie suszy. Rośliny nie wymagają cięcia ani formowania, zwykle rosną zdrowo i stanowią piękna ozdobę ogrodu.
Chamaecyparis pisifera ‘Sungold’ doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych. Bardzo dobrze sprawdza się na skalniakach, wrzosowiskach oraz w ogrodach japońskich. Ciekawe wrażenie robią kompozycje z kilku, kilkunastu roślin zaaranżowanych w formie szachownicy. Efektownie prezentują się krzewy sadzone na obrzeżach murków, schodów lub skarpach, z których zwieszają się sznurowate pędy.