3 lipca 2014
Clematis 'Błękitny Anioł'
Clematis 'Błękitny Anioł'
powojnik 'Błękitny Anioł', Clematis 'Blue Angel'
Powojniki wielkokwiatowe uznawane są za najpiękniejsze pnącza ogrodowe. Kwiaty odmian późno kwitnących ukazują się na tegorocznych pędach w drugiej połowie czerwca lub w lipcu, często powtarzając kwitnienie późną jesienią. Przy stosunkowo niewielkich wymaganiach pnącza te zachwycają swoją urodą i powabem. Jedną z wielu wartościowych, polskich odmian zaliczanych do Grupy Wielkokwiatowych Późno Kwitnących jest ‘Błękitny Anioł’. Odmiana wyhodowana przez warszawskiego Jezuitę, brata Stefan Franczak trafiła do sprzedaży w 1988 roku, a w 1992 roku zdobyła złoty medal na wystawie Plantarium. Została wyróżniona odznaczeniem AGM przyznawanym przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze RHS.
Clematis ‘Błękitny Anioł’ to pnącze średnio silnie rosnące, osiąga 3-
Powojnik ‘Błękitny Anioł’ nie jest odmianą trudną w uprawie. Znajduje się na liście powojników dla początkujących amatorów tej grupy roślin, publikowanej przez Międzynarodowe Towarzystwo Powojnikowe. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych, wilgotnych, ale zdrenowanych i przepuszczalnych, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Jeśli gleba w miejscu, gdzie planujemy posadzić pnącze jest uboga, warto ją użyźnić, zaś gleby zwięzłe, gliniaste należy koniecznie rozluźnić. Rośliny najlepiej sadzić na wystawie południowej, chociaż mogą rosnąć również w półcieniu, w odległości co najmniej
Clematis ‘Błękitny Anioł’ łatwo porasta wszelkiego rodzaju siatki, tyczki, linki, słupki, kratki, płoty, ażurowe ścianki altan oraz pergol. Bardzo dobrze prezentuje się na rabatach bylinowych, pośród gałęzi i pędów niewielkich, ażurowych drzew lub krzewów oraz na tle roślin iglastych. Nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.