3 lipca 2014

Clematis 'Błękitny Anioł'

Podziel się!

Clematis 'Błękitny Anioł'
powojnik 'Błękitny Anioł', Clematis 'Blue Angel'

Powojniki wielkokwiatowe uznawane są za najpiękniejsze pnącza ogrodowe. Kwiaty odmian późno kwitnących ukazują się na tegorocznych pędach w drugiej połowie czerwca lub w lipcu, często powtarzając kwitnienie późną jesienią. Przy stosunkowo niewielkich wymaganiach pnącza te zachwycają swoją urodą i powabem. Jedną z wielu wartościowych, polskich odmian zaliczanych do Grupy Wielkokwiatowych Późno Kwitnących jest ‘Błękitny Anioł’. Odmiana wyhodowana przez warszawskiego Jezuitę, brata Stefan Franczak trafiła do sprzedaży w 1988 roku, a w 1992 roku zdobyła złoty medal na wystawie Plantarium. Została wyróżniona odznaczeniem AGM przyznawanym przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze RHS. 

Clematis ‘Błękitny Anioł’ to pnącze średnio silnie rosnące, osiąga 3-4 metry wysokości. Tworzy trójlistkowe, zielone, sezonowe liście. Ogonki liściowe mają zdolność do owijania się wokół podpór, dzięki czemu roślina szybko wspina się po słupka, kratkach lub innych konstrukcjach wspierających. Duże, pojedyncze, niebieskie kwiaty pojawiają się na pędach jednorocznych od połowy czerwca do końca lipca, mają około 12 cm średnicy. Są zbudowane z 6 szerokich, jasnoniebieskich działek kielicha z biegnącym przez środek jaśniejszym pasem, o lekko pomarszczonej teksturze i karbowanych brzegach. W centrum kwiatu znajduje się skupisko żółtozielonych pylników zawieszonych na białych nitkach. Kwitnienie jest bardzo obfite i długotrwałe. Główkowate owocostany są dekoracyjne, choć nie tak puszyste, jak u powojników z Grupy Tangutica.

Powojnik ‘Błękitny Anioł’ nie jest odmianą trudną w uprawie. Znajduje się na liście powojników dla początkujących amatorów tej grupy roślin, publikowanej przez Międzynarodowe Towarzystwo Powojnikowe. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych, wilgotnych, ale zdrenowanych i przepuszczalnych, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Jeśli gleba w miejscu, gdzie planujemy posadzić pnącze jest uboga, warto ją użyźnić, zaś gleby zwięzłe, gliniaste należy koniecznie rozluźnić. Rośliny najlepiej sadzić na wystawie południowej, chociaż mogą rosnąć również w półcieniu, w odległości co najmniej 30 cm od murów lub około metra od większych roślin, stanowiących ich naturalną podporę do wspinania. Odmiana odporna na mróz. W przypadku wystąpienia choroby zwanej uwiądem, wszystkie zamierające pędy należy wyciąć tuż przy ziemi i spalić. Jeśli zaś na młodych przyrostach pojawią się kolonie mszyc, wystarczy opryskać je jednym z wielu dostępnych w sklepach ogrodniczych środków do zwalczania tych szkodników. Ponieważ pnącze zakwita na pędach jednorocznych, wymaga corocznego, silnego cięcia polegającego na usunięciu wczesną wiosną wszystkich starych pędów nad 2-3 parą pąków,  najczęściej na wysokości 30-50 cm od ziemi.

Clematis ‘Błękitny Anioł’ łatwo porasta wszelkiego rodzaju siatki, tyczki, linki, słupki, kratki, płoty, ażurowe ścianki altan oraz pergol. Bardzo dobrze prezentuje się na rabatach bylinowych, pośród gałęzi i pędów niewielkich, ażurowych drzew lub krzewów oraz na tle roślin iglastych. Nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.