23 maja 2011
Clematis 'Jan Paweł II'
Powojniki wielkokwiatowe uznawane są za najpiękniejsze pnącza ogrodowe. Kwiaty odmian najwcześniej kwitnących ukazują się na zeszłorocznych pędach już w maju lub na początku czerwca. Przy stosunkowo niewielkich wymaganiach pnącza te zachwycają swoją urodą i powabem. Jedną z wielu wartościowych, polskich odmian zaliczanych do Grupy Wielkokwiatowych Wcześnie Kwitnących jest ‘Jan Paweł II’. Odmiana nazwana na cześć i poświęcona pamięci wielkiego Polaka została wyhodowana przez znanego pasjonata i oddanego miłośnika powojników, warszawskiego Jezuitę, brata Stefan Franczak. W handlu ukazała się już w 1979 roku, wkrótce po wyborze Karola Wojtyły na papieża.
Clematis ‘Jan Paweł II’ rośnie średnio silnie, osiąga 3-4 metry wysokości. Liście sezonowe, zielone, trójlistkowe o gładkich brzegach blaszki liściowej. Ogonki liściowe mają zdolność do owijania się wokół podpór, dzięki czemu roślina szybko wspina się po słupka, kratkach lub innych konstrukcjach wspierających. Duże, pojedyncze, biało-alabastrowe kwiaty pojawiają się w czerwcu, mają przeciętnie 13 cm średnicy. Są zbudowane z 6 szerokich działek kielicha, na środku których, szczególnie pod koniec lata, zaznacza się wyraźnie jasnoróżowa pręga. W centrum kwiatu znajduje się skupisko pylników o ciemnoczerwonych woreczkach pyłkowych zawieszonych na kremowych nitkach. Kwitnienie nie jest zbyt obfite, ale za to długotrwałe, bowiem kwiaty ukazują się aż do września. Dekoracyjne, choć nie w takiej mierze puszyste jak u powojników z Grupy Tangutica, są główkowate owocostany.
Powojnik ‘Jan Paweł II’ najlepiej rośnie na glebach żyznych, próchniczych, wilgotnych, ale zdrenowanych i przepuszczalnych, o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Jeśli gleba w miejscu, gdzie planujemy posadzić pnącze jest uboga, warto ją użyźnić, zaś gleby zwięzłe, gliniaste należy koniecznie rozluźnić. Rośliny najlepiej sadzić na wystawie południowej, chociaż mogą rosnąć również w półcieniu, w odległości co najmniej 30 cm od murów lub około metra od większych roślin, stanowiących ich naturalną podporę do wspinania. Pędy powojnika ‘Jan Paweł II’ są odporne na mróz, nie ma więc potrzeby zabezpieczania ich na zimę. W przypadku wystąpienia choroby zwanej uwiądem, wszystkie zamierające pędy należy wyciąć tuż przy ziemi i spalić. Jeśli zaś na młodych przyrostach pojawią się kolonie mszyc, wystarczy opryskać je jednym z wielu dostępnych w sklepach ogrodniczych środków do zwalczania tych szkodników. Cięcie powojników kwitnących wiosną i wczesnym latem należy ograniczyć do usuwania pędów uszkodzonych lub zamarłych, ewentualnie można je przycinać na wysokości około 1,5 m. Każde silne cięcie w tej grupie powojników osłabia kwitnienie.
Clematis ‘Jan Paweł II’ łatwo porasta wszelkiego rodzaju siatki, tyczki, linki, słupki, kratki, płoty, ażurowe ścianki altan oraz pergol.Bardzo dobrze prezentuje się wśród bylinami na rabatach, pomiędzy pędami niewielkich drzew lub krzewów oraz na tle roślin iglastych. Ze względu na tendencję do podsychania dolnych liści w połowie lata, pnącze warto posadzić w takim miejscu, by ukryć podstawę rośliny za niskimi krzewami osłaniającymi lub stosować je jako roślinę drugiego planu.