2 stycznia 2013
Cornus sanguinea 'Midwinter Fire'
Cornus sanguinea ‘Midwinter Fire’
dereń świdwa 'Midwinter Fire'
Mroźna zima wcale nie musi być najnudniejszą porą roku. To właśnie wtedy niektóre z roślin ujawniają skrywane w okresie wegetacji walory. Przykładem takiego krzewu o atrakcyjnie wybarwionych pędach, szczególnie pięknie prezentujących się na tle śnieżnej pierzyny, jest dereń świdwa w odmianie ‘Midwinter Fire’.
Cornus sanguinea jest rodzimym gatunkiem, tworzącym krzewy lub niewielkie drzewka porastające wilgotne lasy i zarośla. W 1987 roku w Holandii wyhodowano bardzo wartościową odmianę ‘Midwinter Fire’. Krzew ten charakteryzuje się zwartym pokrojem, dorasta do 2 metrów wysokości. Młode pędy w okresie jesieni i zimy efektownie się przebarwiają, początkowo na kolor żółto-pomarańczowy, a następnie stają się jaskrawoczerwone. Barwa pędów zależy w głównej mierze od warunków świetlnych. Krzewy rosnące w miejscach słonecznych mają intensywnie wybarwione pędy, zaś w miejscach cienistych pozostają żółto-zielone lub tylko lekko pomarańczowe. Dereń świdwa ma liście szerokojajowate, jasno zielone, jesienią, przed opadnięciem, przebarwiają się równie pięknie, jak pędy. Drobne, białe kwiaty, zebrane w baldaszkowate kwiatostany na końcach pędów, pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Kuliste, granatowe owoce mają około 6 mm średnicy, jednak nie stanowią wartości dekoracyjnej.
Dereń świdwa ‘Midwinter Fire’ jest doskonałym krzewem do wykorzystania na terenach wilgotnych. Wykazuje dużą tolerancję w stosunku do gleb. Dobrze rośnie zarówno na stanowiskach jasnych, słonecznych, jak i w cieniu większych drzew, jednak pędy najpiękniej wybarwiają się tylko w miejscach nasłonecznionych. Ponieważ najbardziej intensywny kolor uzyskują młode pędy, zaleca się coroczne, silne cięcie wiosenne. W klimacie Polski zimuje bez zastrzeżeń i nie wymaga zabezpieczenia przed mrozem.
Cornus sanguinea ‘Midwinter Fire’ najefektowniej prezentuje się w okresie bezlistnym, sadzony pojedynczo lub w małych grupach. Czerwone pędy wyraźnie odcinają się na tle białego śniegu lub zielonej ściany żywopłotów z roślin iglastych. Dobrym miejscem do uprawy derenia świdwy są tereny w pobliżu naturalnych zbiorników wodnych. Kompozycje z innymi dereniami, ozdobnymi zarówno z pędów jak i liści, pozwalają uzyskać ciekawe efekty kolorystyczne w ciągu całego roku.