Cyprysik groszkowy to drzewo iglaste pochodzące z Japonii. W swojej ojczyźnie jest uprawiany w parkach i przyświątynnych ogrodach. Bogata różnorodność form i odmian przyczyniła się do spopularyzowania tego gatunku na całym świecie. W Europie pierwsze egzemplarze cyprysika groszkowego posadzono w drugiej połowie XIX wieku w Wielkiej Brytanii i Holandii. Rośliny te są łatwo dostępne w handlu i chętnie uprawiane, zwłaszcza w krajach o łagodnym, wilgotnym klimacie i niezbyt mroźnych zimach. Polskie szkółki oferują w sprzedaży kilkanaście odmian cyprysika groszkowego, wśród których wyjątkowo ciekawie prezentują się karłowe formy o niebieskich igłach.
Cyprysik groszkowy ‘Boulevard’ to wolno rosnący krzew, a po wielu latach uprawy nieduże drzewo o stożkowym pokroju i atrakcyjnej, srebrzystej barwie gałązek. Jest to sport odmiany ‘Squarrosa’, wyselekcjonowany w 1934 r. w szkółkach Boulevarda w USA. W wieku 10 lat roślina dorasta do 2 m wysokości. Cechą charakterystyczną odmiany jest ozdobne ulistnienie w postaci sierpowato wygiętych, srebrzysto-niebieskich igieł. Igły są bardzo gęsto ustawione na gałązkach, od spodu mają dwa wyeksponowane paski białego, woskowego nalotu, są miękkie w dotyku. Rośliny wraz z wiekiem zdecydowanie przybierają na urodzie, przyciągając uwagę swoim oryginalnym wyglądem, przypominającym naturalne formy bonsai.
Cyprysik groszkowy wprawdzie nie ma specjalnie wygórowanych wymagań co do podłoża, niemniej najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, lekko kwaśnych lub obojętnych. Odmiana ‘Boulevard’ wymaga stanowisk nasłonecznionych, ewentualnie tylko lekko ocienionych i miejsc o wysokiej wilgotności powietrza, zacisznych, osłoniętych od wiatru. Roślina jest odporna na mróz, zdrowa, rzadko atakowana przez szkodniki. Zabiegi uprawowe ograniczają się do podlewanie młodych egzemplarzy w pierwszych dwóch sezonach po posadzeniu. Starsze, dobrze ukorzenione rośliny są dosyć odporne na okresowy niedobór wody. Rośliny nie wymagają cięcia, ale miłośnicy żywych rzeźb ogrodowych mogą formować je w dosyć dowolny sposób.
Chamaecyparis pisifera ‘Boulevard’ doskonale nadaje się do uprawy w małych ogrodach przydomowych, w miejscach wyeksponowanych, najlepiej w towarzystwie innych roślin iglastych o zielonym lub żółtym ulistnieniu. Cyprysik ten można sadzić też na dużych skalniakach, na wrzosowiskach oraz w ogrodach japońskich.