2 lutego 2023

Cyprysik groszkowy ‘Filifera Nana’

Podziel się!

Chamaecyparis pisifera ‘Filifera Nana’
Cyprysik groszkowy ‘Filifera Nana’

Cyprysik groszkowy to gatunek azjatycki, pochodzący z Dalekiego Wschodu. W swojej ojczyźnie Japonii jest uprawiany w przyświątynnych ogrodach i parkach. Bogata różnorodność form, zwłaszcza karłowych, przyczyniła się do spopularyzowania cyprysika groszkowego na całym świecie. W Europie pierwsze egzemplarze pojawiły się w drugiej połowie XIX wieku, najpierw w Wielkiej Brytanii i Holandii, później w innych krajach.

Polskie szkółki oferują w sprzedaży kilkanaście odmian cyprysika groszkowego. Wśród nich wyjątkowo ciekawie prezentują się formy nitkowate o cienkich, zwisających gałązkach. Najpopularniejszą z nich jest wolno rosnący kultywar ‘Filifera Nana’ - bardzo piękna, karłowa odmiana uzyskana w Niemczech w 1880 roku w ogrodzie botanicznym w Tharandt. Jest to wolno rosnący krzew o półkulistym, kopiastym pokroju, osiągający po 10 latach uprawy 0,6 m wysokości i nieco większa szerokość. Pędy sznurowate, łukowato wygięte, na końcach silnie rozgałęzione, tworzące  frędzelkowate pęczki zielonych gałązek o różnej długości. Same gałązki są delikatne, nitkowato wydłużone i zwisające, pokryte igłami typu przejściowego – do połowy przylegające, później lekko odstające i ostro zakończone.

Cyprysik groszkowy wprawdzie nie ma specjalnie wygórowanych wymagań co do podłoża, niemniej jednak najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, lekko kwaśnych lub obojętnych. Odmiana ‘Filifera Nana’ preferuje stanowiska słoneczne, ale może też rosnąć w półcieniu, na wystawie wschodniej lub zachodniej. Roślina lubi miejsca zaciszne, osłonięte od wiatru, w pobliżu strumyków, oczek wodnych lub stawów. Zwykle zimuje bez problemu. Zabiegi uprawowe ograniczają się jedynie do podlewania krzewów w okresie suszy. Rośliny nie wymagają cięcia ani formowania, rosną zdrowo, stanowiąc piękna ozdobę ogrodu.

Chamaecyparis pisifera ‘Filifera Nana’ doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych. Bardzo dobrze sprawdza się na skalniakach, wrzosowiskach oraz w ogrodach japońskich. Szczególnie efektownie prezentują się krzewy sadzone na obrzeżach murków, schodów lub skarpach, z których zwieszają się sznurowate, ozdobne gałązki.