'Squarrosa Intermedia'
Cyprysik groszkowy to drzewo iglaste pochodzące z Japonii. W swojej ojczyźnie jest sadzony w parkach i przyświątynnych ogrodach. Bogata różnorodność form i odmian przyczyniła się do spopularyzowania tego gatunku na całym świecie. W Europie pierwsze egzemplarze pojawiły się w drugiej połowie XIX wieku, najpierw w Wielkiej Brytanii i Holandii. Cyprysiki groszkowe są chętnie uprawiane i łatwo dostępne, zwłaszcza w krajach o łagodnym, wilgotnym klimacie i niezbyt mroźnych zimach. Polskie szkółki oferują w sprzedaży kilkanaście odmian cyprysika groszkowego, wśród których wyjątkowo ciekawie prezentują się formy nitkowate, o zwisających gałęziach.
Cyprysik groszkowy 'Squarrosa Intermedia' to bardzo oryginalny, wolno rosnący krzew iglasty o nieregularnym, efemerycznym pokroju, uprawiany w Wielkiej Brytanii już w latach 20 XX wieku. Młode rośliny początkowo są zwarte i gęste, o skompresowanym, szaroniebieskawym ulistnieniu w postaci igieł. Starsze rośliny wypiętrzają się przybierając formę ażurowego stożka, mają ulistnienie pośrednie, w postaci srebrzystych igieł i łusek, czasem z odcieniem zieleni. Cechą charakterystyczną odmiany jest tworzenie silnie wydłużonych, sznurowatych gałęzi malowniczo przewieszonych, u podstawy których wyrastają silnie zagęszczone, krótkie pędy i igły. Sznurowate, ażurowe gałęzie przypominają welon lub woal okrywający roślinę. Krzew po 10 latach uprawy dorasta do 1 m wysokości. Rośliny wraz z wiekiem zdecydowanie przybierają na urodzie, przyciągając uwagę swoim oryginalnym wyglądem.
Cyprysik groszkowy wprawdzie nie ma specjalnie wygórowanych wymagań co do podłoża, niemniej najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, lekko kwaśnych lub obojętnych. Odmiana 'Squarrosa Intermedia' wymaga stanowisk nasłonecznionych, ewentualnie tylko lekko ocienionych i miejsc o wysokiej wilgotności powietrza, zacisznych, osłoniętych od wiatru. Roślina charakteryzuje się dobrą mrozoodpornością, nie wymaga zabezpieczania na zimę. Zabiegi uprawowe ograniczają się do podlewanie w okresie suszy. Rośliny nie wymagają cięcia ani formowania, samoistnie tworzą oryginalne formy przypominające bonsai.
Chamaecyparis pisifera 'Squarrosa Intermedia' doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych, w miejscach wyeksponowanych. Bardzo dobrze sprawdza się na skalniakach, wrzosowiskach oraz w ogrodach japońskich. Efektownie prezentują się krzewy sadzone na rabatach z niskimi roślinami iglastymi, na obrzeżu murków skalnych lub skarpach, z których zwieszają się sznurowate pędy.