29 kwietnia 2014

Cytisus 'Hollandia'

Podziel się!

Cytisus 'Hollandia'
żarnowiec 'Hollandia'

Żarnowiec to rodzaj obejmujący około 50 gatunków krzewów z rodziny bobowatych, rosnących w Europie, zachodniej Azji oraz północnej Afryce. W Polsce występuje 5 gatunków szczodrzeńców. Najczęściej spotykanym jest szczodrzeniec miotlasty , porastający suche i słoneczne skraje lasów, bielicowe wzgórza i nasypy kolejowe. W wyniku prac hodowlanych uzyskano wiele odmian ozdobnych żarnowców (najczęściej są to mieszańce z grupy Praecox i Scoparius), różniących się między sobą przede wszystkim barwą kwiatów.

Żarnowiec ‘Hollandia’ to miotlasty krzew o wyprostowanych pędach, dorastający do 1,5 - 2 m wysokości. Liczne, wzniesione, ciemnozielone gałązki układają się równolegle obok siebie. Liście są wąskie, lancetowate, jasnozielone, raczej niepozorne i z większej odległości słabo zauważalne. W dolnej części pędów liście są trójlistkowe, wyżej pojedyncze. Największą ozdobę krzewu stanowią motylkowate kwiaty pojawiające się obficie na przełomie maja i czerwca. Pojedynczy kwiat ma bardzo ciekawą budowę. Dwa dolne płatki tworzą tzw. łódeczkę, kolejne 2 skrzydełka, a piąty wznosi się do góry i nosi nazwę żagielka. Pręciki i słupek są ukryte lub osłonięte łódeczką. U odmiany ‘Hollandia’ kwiaty są ciemnoróżowe z jaśniejszym od wewnątrz żagielkiem, ale u innych odmian mogą być białe, żółte, czerwone, fioletowe lub nawet dwukolorowe.

Żarnowce w przeciwieństwie do wielu krzewów ogrodowych nie lubią gleb ciężkich i żyznych. Znacznie lepiej rosną na glebach lekkich i przepuszczalnych o odczynie słabo kwaśnym lub zasadowym. Podobnie jak u innych gatunków roślin z rodziny bobowatych korzenie żarnowców tworzą symbiozę z bakteriami brodawkowatymi mającymi zdolność wiązania azotu z powietrza, dlatego krzewy tak dobrze radzą sobie na glebach ubogich. Wymagają jedynie stanowisk słonecznych, zimą osłoniętych od wiatru. Są odporne na suszę i wysoką temperaturę. Rośliny tworzą głęboki, palowy system korzeniowy, dlatego powinny być kupowane w pojemnikach. W surowe zimy rośliny mogą przemarzać, dlatego jesienią krzewy warto zabezpieczyć stroiszem, otoczyć słomianym chochołem lub agrowłókniną.

Żarnowiec ‘Hollandia’ sprawdzi się w ogrodach przydomowych, na wrzosowiskach, słonecznych obrzeżach skupin drzew iglastych (np. sosen), w towarzystwie wyższych krzewów oraz w dużych ogrodach skalnych. Odmiana została wyróżniona nagrodą AGM, przyznawaną przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze RHS.