6 sierpnia 2021

Floks wiechowaty 'Warsaw Sunrise' PBR

Podziel się!

Phlox paniculata 'Warsaw Sunrise' PBR
Floks wiechowaty  'Warsaw Sunrise' PBR

Floks wiechowaty, zwana też płomykiem wiechowatym, pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie naturalnie porasta wilgotne lasy i brzegi wód. Swoją nazwę zawdzięcza kwiatom, które niczym płomienie jaśnieją na szczytach łodyg. Uprawiany dla pięknych i pachnących kwiatów na trwałe wpisały się w krajobraz polskich ogrodów, zwłaszcza tych wiejskich. Kwiaty floksa wiechowatego są jadalne i mają słodkawo-korzenny smak. W okresie kwitnienia floksów będą interesującym dodatkiem wzbogacającym smak i prezentację serwowanych potraw.

Spośród licznych odmian płomyków o kolorowych kwiatach warto zwrócić uwagę na nową polską odmianę 'Warsaw Sunrise’, wyselekcjonowaną przez Przemysława Godlewskiego w szkółce „Ogrody o zielonych progach” w podwarszawskiej Skubiance. Roślina ta oprócz ozdobnych kwiatów tworzy dekoracyjne, dwukolorowe liście. Odmiana miała swoją premierę w 2019 r. podczas konkursu roślin nowości międzynarodowej wystawy „Zieleń to Życie”, w ramach którego otrzymała wyróżnienie.

Płomyk wiechowaty ‘Warsaw Sunrise’ to wysoka, kępiasta bylina o sztywnych, nierozgałęzionych łodygach dorastających do 1m wysokości. Roślina tworzy ozdobne, lancetowate, żółtokremowe liście z nieregularnymi, zielonymi plamami o rozmytych brzegach. Zielony rysunek jest umiejscowiony wzdłuż nerwu głównego. W lipcu i sierpniu na szczytach łodyg rozwijają się przyjemnie pachnące, duże, różowe kwiaty z amarantowym oczkiem, zebrane w wiechowate kwiatostany. Po kwitnieniu kwiatostany te warto obciąć. Zabieg pobudza rośliną do tworzenia kolejnych pąków i ponownego kwitnienia wczesną jesienią.

Płomyk wiechowaty należy do podstawowych gatunków stosowanych w ogrodach naturalistycznych, rustykalnych oraz angielskich. Można go sadzić w większych grupach lub stosować pojedynczo wśród innych bylin. Ogromną zaletą odmiany ‘Warsaw Sunrise’ są dwubarwne liście, dzięki którym bylina ta zdobi rabaty przez cały sezon, od wiosny do jesieni. Kwiaty można ścinać i wstawiać do wazonów, choć ich trwałość nie jest zbyt długa.

Sukces w uprawie płomyków zależy przede wszystkim od właściwie dobranego stanowiska i odpowiedniego podłoża. Za żyzną, próchniczną i przepuszczalną glebę oraz utrzymanie stałej wilgotności rośliny odwdzięczą się bujnym wzrostem i obfitym kwitnieniem. Stanowisko do ich uprawy powinno być słoneczne lub półcieniste, niezbyt gorące, osłonięte w południe od palącego słońca. Roślina jest w pełni oporna na mróz, może być uprawiana na terenie całego kraju.