Forsythia 'Kanarek'
forsycja 'Kanarek'
Forsycje to popularne krzewy obsypane w czasie kwitnienia niezliczoną ilością złocistych kwiatów. Odmiana ‘Kanarek’ wyróżnia się nieco słabszym wzrostem – można ją zatem sadzić w niewielkich ogrodach przydomowych, oraz jaśniejszymi kwiatami, które doskonale rozświetlają wiosenne kompozycje.
‘Kanarek’ to polska odmiana forsycji uzyskana w latach 60. XX wieku przez Bolesława Suszkę w Arboretum Kórnickim. Roślina tworzy zwarte, gęste krzewy osiągające do 2 m wysokości i podobnej średnicy. Pędy ma grube, dosyć sztywne, wzniesione, z wiekiem nie pokładają się, jak ma to miejsce u wielu innych odmian forsycji. Pąki kwiatowe, w zależności od temperatury, rozwijają się od marca do maja. Kwiaty są jasnożółte, zbudowane z 4 płatków korony. Liście zaczynają rozwijać się pod koniec kwitnienia, są dosyć duże, owalne, zielone.
Roślina o stosunkowo małych wymaganiach uprawowych. Dobrze rośnie na każdej przeciętnej glebie ogrodowej i jest dosyć tolerancyjna na suszę. Jednak w okresach letniej suszy zdecydowanie pozytywnie reaguje na nawadnianie. Stanowisko do uprawy powinno być słoneczne, choć krzew znosi też półcień, ale wówczas kwitnie mniej obficie. Mrozoodporność odmiany ‘Kanarek’ jest bardzo dobra i może być ona sadzona na terenie całego kraju. Jest gatunkiem bardzo rzadko atakowanym przez choroby i szkodniki. Forsycja nie wymaga corocznego cięcia. Ewentualnym zabiegiem pielęgnacyjnym, stosowanym na starszych krzewach, jest cięcie odmładzające, polegające na usuwaniu najstarszych pędów co 4-5 lat, zaraz po kwitnieniu, co stymuluje wyrastanie nowych, młodych pędów.
Odmiana ‘Kanarek’, ze względu na słabszy wzrost, nadaje się do sadzenia w niedużych ogrodach przydomowych. Rośliny dobrze znosi miejski klimat, z powodzeniem mogą być wykorzystywane do sadzenia w zieleni miejskiej i osiedlowej oraz w parkach. Najatrakcyjniej prezentuje się sadzona w większych grupach. Świetnie nadają się do tworzenia niskich nieformowanych żywopłotów.