5 marca 2018
Grab pospolity 'Pendula'
Carpinus betulus 'Pendula'
grab pospolity 'Pendula'
Grab pospolity 'Pendula' pochodzi z Francji, gdzie był uprawiany już w XIX wieku. Jest to pozbawione przewodnika drzewo lub krzew, najczęściej szczepione na wysokiej podkładce - wówczas tworzy szerokie, płaskie korony, pod którymi można zaaranżować przyjemne miejsce odpoczynku – postawić ławkę, leżak lub stolik do kawy. Tego typu żywy, zielony parasol stanowi doskonałe miejsce kryjówek i zabaw dzieci. W przypadku roślin zaszczepionych na niskich podkładkach odmiana przybierają formę kopiastą, która z czasem wypiętrza się, osiągając po wielu latach uprawy nawet 8-10 m średnicy. Rośliny w naturalny sposób silnie się zagęszczają i wyglądają, jakby były strzyżone. Gałęzie i pędy boczne tej odmiany grabu są cienkie ale sztywne, rozchodzą się promieniście i zwieszają do dołu. Liście są typowe dla gatunku, jajowate, mają do 10 cm długości, są jasnozielone, jesienią przebarwiają się na żółto. Cechą charakterystyczną grabu jest długi okres utrzymywania zaschniętych liści, szczególnie u form ciętych, utrzymywanych w formie żywopłotu. Grab pospolity kwitnie na wiosnę, ale jego odmiany rzadko zawiązują kwiaty i prawie nie owocują.
Odmiana ‘Pendula’ najlepiej prezentuje się sadzona jako soliter w miejscach eksponowanych, na trawnikach lub nad zbiornikami wodnymi. Rozrasta się powoli, ale starsze drzewa wymagają sporo przestrzeni. W małych ogrodach rozmiary roślin można ograniczyć przeprowadzając regularnie coroczne cięcie. Powolny wzrost i elegancki pokrój to także zaleta tej odmiany jako rośliny pojemnikowej do dekoracji balkonów, tarasów i różnego rodzaju placów. W koronach drzew chętnie gniazdują ptaki. Drzewa bardzo malowniczo prezentują się zimą, przysypane śniegiem.
Graby mają przeciętne wymagania uprawowe. Źle rosną na stanowiskach suchych. Gleby do ich uprawy powinny być stale umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, próchniczne o odczynie obojętnym lub zasadowym. Graby tolerują zarówno cień, jak i pełne nasłonecznienie. Jest to gatunek o dużej mrozoodporności i z powodzeniem może rosnąć na terenie całego kraju. Jest także rośliną odporną na choroby i szkodniki.
Fot. Grzegorz Falkowski