10 sierpnia 2022

Jałowiec pospolity ‘Hibernica’

Podziel się!

Juniperus communis ‘Hibernica’
Jałowiec pospolity ‘Hibernica’

Jałowiec pospolity ‘Hibernica’ to jedna ze starszych, bardzo popularnych odmian naszego rodzimego gatunku jałowca, charakteryzująca się kolumnowym, zwartym pokrojem, Roślina ta jest oferowana w sprzedaży już od 1858 roku. Po 10 latach uprawy krzew dorasta do około 2 m wysokości. Docelowo osiąga 3-5 m wysokości i około 1-1,5 m średnicy. Odmiana ‘Hibernica’ jest formą bezprzewodnikową, wielopędową. Pędy ma wzniesione, ustawione pionowo. Gałązki są gęsto ułożone, wyprostowane, ich końce nie przewieszają się. Igły są dosyć krótkie, maja 5-7 mm długości, są stalowoniebieskie, sztywne, ostre, ale mniej kłujące, niż u podobnej odmiany ‘Suecica’. Igły są osadzone po 3 wokół pędów. Od góry są nieco wklęsłe, pokryte niebieskawym nalotem, od spodu ciemnozielone. Młode przyrosty są jasnozielone.

Jałowiec pospolity ‘Hibernica’ należy do krzewów łatwych w uprawie, ma skromne wymagania glebowe. Doskonale rośnie na stanowiskach słonecznych, na przeciętnych glebach ogrodowych, także piaszczystych, żwirowych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, dobrze zdrenowanych. Płytki i rozległy system korzeniowy sprawia, że rośliny źle reagują na przesadzanie. Krzew niezupełnie odporny na mróz i suszę, bywa atakowany przez tarczniki, co objawia się zasychaniem gałązek. W najzimniejszych rejonach kraju zaleca się sadzenie roślin w miejscach osłoniętych zimą od wiatru, a młode rośliny warto na zimę okryć siatką cieniującą. Z kolei starsze egzemplarze warto późną jesienią lekko obwiązać sznurkiem w celu zabezpieczenia kolumn przed odkształceniami powodowanymi na skutek przylepiania się do gałęzi mokrego i ciężkiego śniegu. 

Jałowiec pospolity ‘Hibernica’ jest przydatny do uprawy w ogrodach przydomowych, działkowych, na skalniakach, wrzosowiskach, na rabatach z karłowymi roślinami iglastymi oraz na cmentarzach. Ciekawie prezentuje się sadzony w grupach. Może służyć też do tworzenia wąskich, niestrzyżonych żywopłotów. Naturalne tło dla jałowca pospolitego tworzą brzozy, sosny i modrzewie. Tak skomponowane nasadzenia sprzyjają pojawianiu się grzybów (maślaków i kozaków) oraz przyciągają do ogrodu ptaki, które chętnie zakładają gniazda w gąszczu pędów jałowców.