Cercis chinensis ‘Avondale’
Judaszowiec chiński ‘Avondale’
Judaszowiec chiński to wysoki krzew lub niskie drzewo, które w swojej ojczyźnie – w Chinach – osiąga ponad 10 m wysokości. U nas zazwyczaj przybiera postać krzewiastą i dorasta do 3-5 m wysokości. Ozdobą rośliny są pojawiające się wczesną wiosną na pniach i gałęziach intensywnie różowe kwiaty, a po kwitnieniu atrakcyjne liście, które jesienią przebarwiają się na żółto.
Wśród kultywarów ogrodowych judaszowca chińskiego na uwagę zasługuje odmiana ‘Avondale’ – uzyskana na antypodach, w miejscowości Avondale leżącej na przedmieściach Auckland w Nowej Zelandii, wprowadzona do handlu przez szkółki Duncan & Davies z New Plymouth około 1975 roku. Jest to nieduże drzewo o wzniesionych pędach, tworzące koronę w kształcie wazonu. Dorasta do 3-4 m wysokości. Jego ozdobą są intensywnie różowofioletowe kwiaty, rozwijające się przed liśćmi zwykle w kwietniu. Kwiaty tworzą się bezpośrednio na pniach i konarach oraz na młodych gałązkach. Kwiaty są duże, motylkowate, zebrane po kilka w pęczkach. Tworzenie kwiatów z pąków śpiących wyrastających z pni i gałęzi określane jest terminem kauliflorii. Zjawisko to jest ciekawym przykładem adaptacji roślin do zapylania kwiatów prze drobne zwierzęta przemieszczające się po konarach i gałęziach, zwykle występuje u roślin strefy tropikalnej, natomiast rzadko spotyka się je u roślin strefy klimatu umiarkowanego. Po przekwitnięciu na pędach rozwijają się sercowate liście – niemal okrągłe, średnicy 8-12 cm, ciemnozielone i błyszczące, grube i skórzaste. Jesienią przebarwiające się na żółto.
Judaszowiec chiński preferuje gleby przepuszczalne, wapienne, o odczynie od obojętnego do zasadowego, szybko nagrzewające się. Drzewka należy sadzić w miejscach ciepłych, zacisznych, osłoniętych od wiatru w okresie zimy. Judaszowiec chiński jest odporny na suszę, upały, ale wrażliwy na mróz. Dlatego najlepiej sprawdza się sadzony w najcieplejszych rejonach kraju albo uprawiany w dużych donicach chowanych na zimę do chłodnych pomieszczeń.
Judaszowiec chiński ‘Avondale’ można sadzić zarówno w kameralnych, przydomowych ogrodach, jak i w zieleni osiedlowej. Stanowi ciekawy element kompozycji, dając silny akcent kolorystyczny w czasie kwitnienia. Najpiękniej prezentuje się posadzony w miejscach eksponowanych, np. na tle trawnika lub podsadzony krzewami i krzewinkami zadarniającymi podłoże – runianką japońską, epimedium lub barwinkiem.