20 lutego 2014
Juniperus communis 'Depressa Aurea'
Juniperus communis 'Depressa Aurea'
jałowiec pospolity 'Depressa Aurea'
Jałowiec pospolity to gatunek rodzimy, występuje na terenie całego kraju w jasnych lasach sosnowych, brzezinach i na wrzosowiskach. Najczęściej rośnie na glebach jałowych, piaszczystych lub kamienistych. Szkółki roślin ozdobnych oferują duży wybór odmian jałowca pospolitego różniących się pokrojem, siłą wzrostu i barwą igieł. Jedną z cenniejszych form okrywowych jałowca pospolitego jest odmiana ‘Depressa Aurea’ o atrakcyjnych, złocistożółtych igłach.
Juniperus communis ‘Depressa Aurea’ to niska, krzaczasta odmiana znana w uprawie już od 1887 roku, charakteryzująca się szybkim tempem wzrostu i złocistożółtą barwą gałązek. Po 10 latach uprawy krzewy osiągają 0,3 m wysokości przy 1,5 do 2 m średnicy. Wyrastające promieniście ze środka krzewu pędy są równo rozłożone i lekko uniesione nad ziemią. Najmłodsze przyrosty delikatnie opadają w kierunku podłoża. W środku krzewu tworzy się gniazdowe zagłębienie. Igły są nieco dłuższe niż u gatunku (do 1,5 cm), ustawione po 3 w okółku, sztywne i kłujące, żółte. Złociste zabarwienie zmienia się jesienią i zimą na rudobrązowe. Krzewy wyjątkowo atrakcyjnie prezentują się wiosną, gdy z pąków rozwijają się intensywnie wybarwione, młode przyrosty.
Jałowiec pospolity ‘Depressa Aurea’ należy do roślin wyjątkowo łatwych w uprawie, ma bardzo skromne wymagania glebowe. Doskonale rośnie na stanowiskach suchych, słonecznych, na glebach ubogich w składniki pokarmowe. Źle rośnie jedynie na miejscach zbyt wilgotnych lub podmokłych. Całkowicie mrozoodporny, bez obaw może być sadzony na terenie całego kraju. Rośliny źle reagują na przesadzanie ze względu na płaski i płytki system korzeniowy. Jednak dzięki rozległym korzeniom doskonale nadają się do sadzenia na skarpach i nasypach umacniając je i chroniąc przed erozją – osuwaniem ziemi i wypłukiwaniem w czasie silnych opadów deszczu. Jeśli krzewy za bardzo się rozrosną, można je wiosną lekko przycinać.
Odmiana ‘Depressa Aurea’ świetnie sprawdza się w roli rośliny okrywowej. Jest polecana do stosowania w ogrodach prywatnych i zieleni publicznej. Doskonale komponuje się z innymi krzewami iglastymi, może rosnąć w dużych ogrodach skalnych i na wrzosowiskach. Naturalne tło dla jałowca pospolitego tworzą brzozy, sosny i modrzewie. Tak skomponowane nasadzenia sprzyjają pojawianiu się grzybów (maślaki, kozaki) oraz przyciągają do ogrodu ptaki. W ogrodach przydomowych ładnie prezentują się egzemplarze sadzone pojedynczo, szczególnie w miejscach wyeksponowanych, ale jeszcze ciekawiej wyglądają nasadzenia grupowe.